› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Długa podróż samochodem. O czym pamiętać przed i w czasie drogi?

› poradnik ponad rok temu    26.08.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 5 / 100%
A A A

Brak zaufania do kolei i tendencja do samodzielności Polaków, sprawiają, że wiele osób wybiera się na wakacje samochodem. Niby stan dróg i ceny paliw odstraszają, a jednak najczęściej zwycięża wygodnictwo i na miejsce urlopu docieramy właśnie autem. Do takiej podróży należy się jednak dobrze przygotować, aby uniknąć bardzo poważnych konsekwencji. Nikt z nas nie chce wrócić z wakacji do Elbląga z pamiątką w postaci punktów karnych. Nie mówiąc już o tym, że każdy z nas chciałby z wakacji po prostu... wrócić.

 1. Przede wszystkim należy zaplanować podróż. Kiedy już będziemy wiedzieć gdzie jedziemy, sprawdźmy dokładnie jak tam dojechać. Zakupienie aktualnej mapy samochodowej jest absolutnie konieczne. Oczywiście równie dobrym pomysłem jest korzystanie z nawigacji GPS, jednak pamiętajmy, po pierwsze, aby używać jej z głową i nie patrzeć na nią zamiast na drogę, a po drugie, że jest to jedynie urządzenie, które zawsze może się popsuć. Bardzo ważne, aby sprawdzić również aktualność oprogramowania nawigacji, szczególnie, jeśli jedziemy za granicę.

 2. Kierując się poza granice Polski należy również sprawdzić przepisy obowiązujące w krajach, przez które będziemy przejeżdżali.

 3. Koniecznie należy zbadać stan techniczny pojazdu. Sprawdźmy: czy działają wszystkie światła i wycieraczki, zużycie opon, poziom płynów. Nie zaszkodzi mieć w bagażniku ich zapas w razie nagłej awarii.

 4. Doświadczeni kierowcy wiedzą, że na drodze przytrafiają się najróżniejsze wypadki, dlatego bądźmy przygotowani na możliwie najwięcej sytuacji. Sprawdźmy stan apteczki samochodowej i koła zapasowego. Zaopatrzmy się w lewarek, zestaw kluczy i linkę holowniczą. Pamiętajmy także o odblaskowej kamizelce i trójkącie — niby to obowiązek, a wiele osób o niego nie dba.

 5. Upewnijmy się także, że w razie poważniejszych kłopotów, możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Sprawdźmy, czy ubezpieczenie na pewno jest opłacone i czy obejmuje assistance. Jeśli nie, musimy koniecznie zapisać numery telefonu pomocy drogowej i być przygotowani finansowo na opłacenie takiej usługi.

 6. Pamiętajmy również o zapewnieniu sobie komfortu jazdy. Przed wyruszeniem w drogę wyśpijmy się. Upewnijmy się, czy klimatyzacja w naszym aucie działa bez zarzutu i kupmy coś do picia. Zadbajmy o regularne przerwy i postoje, a jeśli to możliwe, zmiany na fotelu kierowcy. Załóżmy wygodne, lekkie i niekrępujące ruchów ubranie.

 7. Przyda się również umiejętność odpowiedniego pakowania. W razie wypadku może nam to uratować życie. Ułóżmy najcięższe walizki na dnie bagażnika, najlepiej jak najbliżej tylnego siedzenia, aby ograniczyć im możliwość przemieszczania się. Nie przekraczajmy także wysokości, jaką wyznacza linia oparcia kanapy dla pasażerów, gdyż w momencie zderzenia przedmioty ułożone ponad nią zyskają ogromną prędkość i mogą zrobić nam większej krzywdy niż sama kolizja.

 8. Jeśli wybieramy się na wakacje z rowerami, pamiętajmy o zachowaniu większej ostrożności i utrzymywaniu nieco mniejszej prędkości, jeśli przewozimy je na bagażniku dachowym. Samochód z bagażnikiem na klapie również zachowuje się nieco inaczej, więc bądźmy ostrożni.

 9. Każdy pasażer powinien pamiętać o zapięciu pasów, ale o niektórych sami musimy zadbać. Fotelik dla dzieci czy klatka dla zwierzaka to rzeczy niezbędne do bezpiecznego podróżowania.

 10.  

 

Jak widać nie jest łatwo być kierowcą. Każdy musi pamiętać, że prowadzenie pojazdu wiąże się z dużą odpowiedzialnością, a powyższe rady mówią właśnie o niej. Poza dobrym humorem i wakacyjnym optymizmem, zabierzmy ze sobą w drogę także wiele zdrowego rozsądku oraz troski o siebie i najbliższych.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.