› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Dlaczego warto sięgnąć po dodatek do oleju skrzyni biegów?

› poradnik ponad rok temu    26.01.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Dlaczego warto sięgnąć po dodatek do oleju skrzyni biegów?

Na rynku motoryzacyjnym pojawia się coraz więcej różnego rodzaju preparatów, które mają za zadanie wspomóc pracę silnika oraz innych podzespołów. Kierowcy mogą stosować dodatki do oleju silnikowego czy uszlachetniacze do paliwa, ale popularność zyskują także produkty do manualnych oraz automatycznych skrzyń biegów.

Rozróżnienie to nie jest przypadkowe, ponieważ w przypadku tych dwóch mechanizmów należy stosować inne preparaty. W niniejszym artykule skoncentrujemy się na dodatkach do mechanicznych skrzyń biegów, ponieważ nadal są one bardziej popularne na naszych drogach.

Regeneracja skrzyni biegów przede wszystkim

Jednym z najczęściej spotykanych produktów tego typu jest dodatek do oleju skrzyni biegów opracowany przez markę Ceramizer. Preparaty tej firmy wykorzystują technologię ceramizacji powierzchni, dzięki której podzespoły samochodów oraz innych pojazdów i maszyn są poddawane regeneracji. Jak przebiega cały proces? Po zaaplikowaniu dodatku do oleju dochodzi do wytworzenia powłoki ceramiczno-metalowej, która pokrywa zużyte obszary w skrzyni biegów.

Powłoka jest nie tylko wyjątkowo wytrzymała, ale także charakteryzuje ją bardzo niski współczynnik tarcia, który utrzymuje się poniżej poziomu 0,2. Jest to zatem wartość 10-krotnie niższa niż w przypadku zetknięcia stalowych elementów. Dodatek do oleju skrzyni biegów nie tylko odbudowuje, ale także podnosi wytrzymałość części skrzyni biegów i chroni je przed dalszym zużyciem. Skrzynia biegów zyskuje dodatkową ochronę podczas pokonywania dystansu około 100 000 km, a kierowca może liczyć na niezawodność eksploatacji. 

Jak i kiedy stosować preparat do skrzyni biegów

Dodatki do oleju manualnych skrzyń biegów mogą być stosowane zarówno do zabezpieczania nowych, jak i do regeneracji nieco wysłużonych, lecz nieuszkodzonych podzespołów. Warto zatem sięgnąć po ten produkt jeszcze zanim kierowca zaobserwuje zgrzyty oraz nadmierny hałas emitowany przez skrzynię. Symptomy te, sygnalizujące zużycie synchronizatorów czy łożysk, są znakiem, iż najwyższy czas pomyśleć o regeneracji skrzyni biegów.

Stosowanie preparatu jest bardzo proste i polega na zaaplikowaniu jego dawki prosto do wlewu oleju skrzyni biegów. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby wcześniej rozgrzać olej. Po dokonaniu aplikacji pozostaje już tylko przebyć odcinek o długości minimum 10 km, z prędkością nie przekraczającą 90 km/h, a następnie pokonać odcinek o długości 100 – 300 m na wstecznym biegu. W tym punkcie w zasadzie kończy się rola kierowcy, ponieważ regeneracja skrzyni biegów będzie się odbywać samoczynnie, podczas normalnego użytkowania pojazdu.

Uniwersalność i inne zalety dodatku do oleju

Nazwa omawianego produktu może być nieco myląca, ponieważ dodatek do oleju dedykowanego do manualnych skrzyń biegów ma znacznie szersze zastosowanie, a jego działanie wykracza poza regenerację. Przede wszystkim produkt można wykorzystać również do regeneracji tylnych mostów, reduktorów oraz przekładni głównych. Choć nie sprawdzi się on przy automatycznych skrzyniach biegów, to warto podkreślić, że specjalne warianty produktu można stosować do ciągników i maszyn rolniczych czy samochodów ciężarowych. Dodatek podwyższa niezawodność eksploatacji skrzyni biegów i wydłuża jej żywotność, więc powinien zawsze znajdować się pod ręką każdego kierowcy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.