› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Data uroczystego otwarcia ronda Obrońców Birczy została przesunięta

› bieżące 8 miesięcy temu    3.10.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Data uroczystego otwarcia ronda Obrońców Birczy została przesunięta

Data uroczystego otwarcia ronda Obrońców Birczy została przesunięta. Niecałe 2 tygodnie temu napisaliśmy, że znamy datę uroczystego otwarcia ronda, położonego na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Legionów. Początkowo została ona określona została na 11 października. Termin został jednak przesunięty. Wydarzenie odbędzie się 13 października (sobota), przy czym rozpoczęcie uroczystości jest planowane na godz. 12.00. 

Przypomnijmy, że 28 czerwca 2018 r. elbląscy radni uchwałą nr XXXV/724/2018 zadecydowali o nadaniu nazwy Obrońców Birczy dla ronda położonego na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Legionów. Aby decyzja elbląskich radnych nabrała mocy prawnej potrzebny był podpis wojewody, który przed podpisaniem aktu wystąpił do IPN-u z pytaniem, czy nazwa jest zgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizmu. Stanowisk Insytytutu Pamięci Narodowej było pozytywne, w związku z czym 11 września uchwała Rady Miejskiej w Elblągu została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Nabierze ona mocy prawnej po 14 dniach od daty ogłoszenia, czyli 26 września.

Swoje przybycie potwierdziło już wiele znanych postaci, takich jak pani profesor Lucyna Kulińska z Krakowa, pan profesor dr. hab. Włodzimierz Osadczy z Lublina, kierownik Collegium Ucrainicum na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Witold Listowski – prezes Kresowian z Kędzierzyna Koźla.

 

W najbliższym czasie zaproszenia zostaną wystosowane także do prof. dr. hab. Andrzeja Zapałowskiego z Przemyśla, profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr. Artura Brożyniaka z IPN w Rzeszowie, prezesa IPN-u dr. Jarosława Szarka, dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku prof. dr hab.  Mirosława Golona, wojewody warmińsko-mazurskiego pana Artura Chojeckiego, a także do redakcji portalu Kresy.pl, księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego oraz wielu działaczy środowisk kresowych z całej Polski.

 

Z ocalonych z ludobójstwa na Wołyniu obecni będą Panowie Witold Grodziewicza, Stanisław Soroczyński i Marian Tybor z Elbląga.

 

Liczymy również na przybycie prezesa Zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków pomordowanych na Wołyniu, pani Janiny Kalinowskiej.

– poinformował nas Jacek Boki, główny inicjator upamiętnienia bohaterskich obrońcow Birczy w Elblągu.

Darczyńcami, którzy ofiarowali nieodpłatnie kamienne głazy oraz granitowo-marmurowe płytki na wystrój ronda są bracia Bogdan i Ireneusz Frieske z Próchnika oraz senator RP Władysław Mańkut. Sadzonki krzewów i kwiatów, które ozdobią rondo przekażą władze miasteczka i gminy Bircza.

Uroczystość otwarcia ronda Obrońców Birczy rozpocznie się 13 października (sobota) o godz. 12.00. 

----------------

Dla wszystkich, którzy chcą uzyskać więcej informacji na temat obrońców Birczy polecamy nasz artykuł sprzed trzech miesięcy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 6
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.