› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czym jest zjawisko aquaplaningu na drogach i jak się przed nim chronić

› poradnik ponad rok temu    2.04.2021
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Czym jest zjawisko aquaplaningu na drogach i jak się przed nim chronić

Kapryśne warunki pogodowe i częste opady deszczu w sezonie wiosennym mogą stwarzać zagrożenia podczas jazdy. Jednym z nich jest niebezpieczne zjawisko nazywane aquaplaningiem. W tym krótkim poradniku dowiesz się, jak rozpoznać aquaplaning, na czym polega zjawisko oraz jak go unikać. Dzięki temu będziesz mógł jeździć bezpieczniej na mokrej nawierzchni.

Czym jest i jak powstaje zjawisko aquaplaningu

Zacznijmy od podstaw – abyś mógł dobrze unikać zagrożeń na drogach, musisz umieć dobrze je rozpoznawać. Aquaplaning (nazywany czasem akwaplanacją) mówiąc najkrócej jest zjawiskiem utraty przyczepności na mokrej nawierzchni.

Polega na tym, że pod kołami samochodu gromadzi się zbyt duża ilość wody, której bieżnik nie jest w stanie skutecznie odprowadzić. W takim przypadku, między autem a nawierzchnią tworzy się warstwa wody, która sprawia, że samochód zaczyna „pływać”.

Do najczęstszych skutków aquaplaningu należy wspomniana już całkowita utrata przyczepności. Przez aquaplaning kierowca traci kontrolę nad pojazdem, co skutecznie uniemożliwia hamowanie, przyspieszanie i kierowanie pojazdem.

A to może to doprowadzić do poważnego wypadku!

Co wpływa na powstawanie aquaplaningu?

Czynników decydujących o powstaniu aquaplaningu jest bardzo wiele i nie sposób wymienić tu wszystkich. Jeśli jednak chcesz podróżować bezpieczniej, warto poznać trzy podstawowe:

 • Prędkość – ryzyko wystąpienia aquaplaningu zawsze wzrasta proporcjonalnie z prędkością samochodu. Pamiętajmy, że zagrożenie może spowodować nie tylko wysoka prędkość ale też gwałtowne przyspieszenia!
 • Poziom wody – im więcej wody znajduje się na nawierzchni, tym trudniej będzie utrzymywać stałą przyczepność.
 • Stan bieżnika opony – zużyte opony o małej głębokości bieżnika będą mniej skuteczne w odprowadzaniu wody spod kół Twojego samochodu.

Co robić w przypadku wystąpienia aquaplaningu

Najważniejsze jest zachowanie spokoju. To może być Twój pierwszy odruch, ale nie hamuj gwałtownie. Możesz przez to całkowicie utracić kontrolę nad samochodem.

Ważne jest też, byś nie wykonywał gwałtownych ruchów kierownicą. Samochód, gdy odzyska przyczepność na skręconych kołach może bardzo gwałtownie zmienić kierunek jazdy, powodując jeszcze większe zagrożenie dla Twojego zdrowia i życia.

Pamiętaj również o zdjęciu nogi z pedału gazu. Nawet minimalny spadek prędkości może pomóc odzyskać kontrolę nad samochodem.

Aquaplaning – jakie opony ochronią moje auto?

Przechodzimy do najważniejszego punktu, czyli jak możesz zapewnić sobie bezpieczeństwo, podróżując na mokrej nawierzchni.

Najważniejsze parametry chroniące przed aquaplaningiem są zależne od opon. To one stanowią punkt kontaktowy samochodu z podłożem i odpowiadają za odprowadzenie wody. Za najlepsze w odprowadzaniu wody spod kół uznaje się bieżniki kierunkowe.

Warto więc podczas ciepłych miesięcy postawić na rozwiązania, które są stworzone do jazdy na mokrej nawierzchni. Modelem opon słynącym z wysokiego poziomu bezpieczeństwa jest np. Uniroyal RainSport 5.

Asymetryczny bieżnik opony skonstruowany jest skonstruowany w technologii „Shark Skin Technology”, która jest autorskim pomysłem Uniroyala. Wzór bieżnika opony imitujący skórę rekina sprawia, że woda bardzo szybko trafia do rowków bieżnika. Ten skutecznie odprowadza wodę gromadzącą się pod kołami, lepiej chroniąc Cię przed zjawiskiem aquaplaningu!

Na koniec wspomnę, że opony nie mogą być jedynym elementem chroniącym. Na mokrej nawierzchni najlepszą ochroną jest Twój własny rozsądek, drogi Kierowco. Pamiętaj, żeby zawsze podróżować przy zachowaniu bezpiecznej prędkości. Szerokiej drogi!

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.