› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czym jest i co obejmuje ubezpieczenie OC?

› bieżące 5 miesięcy temu    26.11.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Czym jest i co obejmuje ubezpieczenie OC?

Zdałeś prawo jazdy, zebrałeś fundusze i poszukujesz swojego pierwszego auta? Pamiętaj o odłożeniu pewnej kwoty – ok. 10% wartości auta – na dopełnienie formalności. Będziesz musiał zarejestrować nowy pojazd oraz zapłacić podatek w urzędzie skarbowym. Ale nie tylko! Konieczne jest także wykupienie polisy OC. Czym ona jest i przed jakimi zagrożeniami Cię chroni?

Czym jest ubezpieczenie OC?

Polisa OC to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jednocześnie jest to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w Polsce, co oznacza, że wykupić je musisz. W najbardziej rozpowszechnionej wersji nabywa się je na rok – po dwunastu miesiącach automatycznie się przedłuża. Występują też warianty 15- i 30-dniowe, a nawet kilkumiesięczne, jednak one dotyczą szczególnych przypadków.

Ważną kwestię stanowi to, że ubezpieczenie OC to ochrona przypisywana do konkretnego pojazdu, nie zaś osoby. To znaczy, że jeśli jesteś posiadaczem motocyklu i samochodu, dla każdego z nich musisz wykupić osobne OC

Przed czym chroni OC?

Ubezpieczenie OC to polisa majątkowa. Zwalania Cię z ponoszenia kosztów własnych, jeśli spowodujesz wypadek, kolizję lub inną szkodę na drodze. Stanowi gwarancję, że kiedy dojdzie do kosztownego wypadku, nie będziesz musiał pokrywać kosztów naprawy czy leczenia sam.

OC pokrywa szkody powstałe podczas jazdy, a więc w wyniku kolizji i wypadku, wysiadania i wsiadania, załadunku i rozładunku, ruszania i zatrzymywania auta, garażowania, a także postoju. Obejmuje wycenę i naprawę samochodu osoby pokrzywdzonej (Twojego nie!), holowanie auta poszkodowanego i postój na parkingu strzeżonym, leczenie poszkodowanego, naprawę i wykonanie badania technicznego pojazdu po naprawie.

Pamiętaj, że w związku z tym, że polisa jest obowiązkowa, za brak ubezpieczenia OC grożą wysokie kary! Upewnij się, że nie zapomnisz opłacić polisę na czas. Zapisz w kalendarzu datę lub ustal automatyczne zlecenie w banku.

OC a inne ubezpieczenia – czy warto wybrać pakiet?

OC możesz kupić osobno, ale także w pakiecie z dodatkowymi, nieobowiązkowymi ubezpieczeniami. Wśród nich znajdziesz:

 • AC, czyli autocasco. Chroni Cię w przypadku różnych zdarzeń losowych, np. utraty, zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży auta oraz wyposażenia. Jeśli ktoś zarysuje Twoje auto podczas postoju lub parkowania, a także jeśli samochód zniszczy się w wyniku wypadku z Twojej winy, uzyskasz odszkodowanie,
 • NNW, czyli ochrona następstw nieszczęśliwych wypadków. Tu ochroną objęci są ludzie, nie zaś pojazdy. Jeśli doznają trwałego uszczerbku na zdrowiu lub poniosą śmierć, środki wypłacane są im lub ich rodzinie,
 • assistance, mogący obejmować pomoc serwisową, medyczną, informacyjną.

O ile zakres OC jest jednakowy dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych – określają go zapisy Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – o tyle dodatkowe, nieobowiązkowe polisy są ustalane przez towarzystwa. Również ich ceny mogą się znacząco różnić. Kupując OC w połączeniu z jednym z nich, zaoszczędzisz. Jeżeli więc rozważasz rozszerzenie ochrony, zrób to podczas kupowania polisy OC.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Online Ekspert Compensa
5 miesięcy temu 1
Warto mieć na uwadze, że samo ubezpieczenie OC może być w wielu przypadkach niewystarczające. Na pewno warto rozważyć dołączenie NNW do ubezpieczenia samochodu, bo dzięki niemu ubezpieczyciel wypłaci kierowcy i pasażerom odszkodowanie, gdy ucierpią w wypadku komunikacyjnym w Polsce i za granicą. Podobnie jest z assistance, które zapewnia przede wszystkim pomoc w momencie nieplanowanego unieruchomienia auta (np. holowanie lub pomoc w „odpaleniu” silnika, gdy rozładuje się akumulator). Co do AC – ta polisa nie jest obowiązkowa, ale zdecydowanie warto zastanowić się nad jej zakupem. AC pozwala na naprawę tych uszkodzeń auta, które powstały z winy jego właściciela (np. zniszczony przedni błotnik w wyniku „parkowania” na znaku drogowym) lub zostały spowodowane przez niezależne czynniki, takie jak warunki atmosferyczne (m.in. silny wiatr, obfite opady deszczu) czy atak wandali. Polisa AC umożliwia również otrzymanie rekompensaty w przypadku kradzieży samochodu. Warto wspomnieć, że assistance
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.