› bieżące |
ponad rok temu
26.11.2018 Redakcja elblag.net komentarzy 1 ocen 1 / 100% |
A A A |
Zdałeś prawo jazdy, zebrałeś fundusze i poszukujesz swojego pierwszego auta? Pamiętaj o odłożeniu pewnej kwoty – ok. 10% wartości auta – na dopełnienie formalności. Będziesz musiał zarejestrować nowy pojazd oraz zapłacić podatek w urzędzie skarbowym. Ale nie tylko! Konieczne jest także wykupienie polisy OC. Czym ona jest i przed jakimi zagrożeniami Cię chroni?
Polisa OC to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jednocześnie jest to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w Polsce, co oznacza, że wykupić je musisz. W najbardziej rozpowszechnionej wersji nabywa się je na rok – po dwunastu miesiącach automatycznie się przedłuża. Występują też warianty 15- i 30-dniowe, a nawet kilkumiesięczne, jednak one dotyczą szczególnych przypadków.
Ważną kwestię stanowi to, że ubezpieczenie OC to ochrona przypisywana do konkretnego pojazdu, nie zaś osoby. To znaczy, że jeśli jesteś posiadaczem motocyklu i samochodu, dla każdego z nich musisz wykupić osobne OC
Ubezpieczenie OC to polisa majątkowa. Zwalania Cię z ponoszenia kosztów własnych, jeśli spowodujesz wypadek, kolizję lub inną szkodę na drodze. Stanowi gwarancję, że kiedy dojdzie do kosztownego wypadku, nie będziesz musiał pokrywać kosztów naprawy czy leczenia sam.
OC pokrywa szkody powstałe podczas jazdy, a więc w wyniku kolizji i wypadku, wysiadania i wsiadania, załadunku i rozładunku, ruszania i zatrzymywania auta, garażowania, a także postoju. Obejmuje wycenę i naprawę samochodu osoby pokrzywdzonej (Twojego nie!), holowanie auta poszkodowanego i postój na parkingu strzeżonym, leczenie poszkodowanego, naprawę i wykonanie badania technicznego pojazdu po naprawie.
Pamiętaj, że w związku z tym, że polisa jest obowiązkowa, za brak ubezpieczenia OC grożą wysokie kary! Upewnij się, że nie zapomnisz opłacić polisę na czas. Zapisz w kalendarzu datę lub ustal automatyczne zlecenie w banku.
OC możesz kupić osobno, ale także w pakiecie z dodatkowymi, nieobowiązkowymi ubezpieczeniami. Wśród nich znajdziesz:
O ile zakres OC jest jednakowy dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych – określają go zapisy Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – o tyle dodatkowe, nieobowiązkowe polisy są ustalane przez towarzystwa. Również ich ceny mogą się znacząco różnić. Kupując OC w połączeniu z jednym z nich, zaoszczędzisz. Jeżeli więc rozważasz rozszerzenie ochrony, zrób to podczas kupowania polisy OC.
Komentarze
(1)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |
ponad rok temu | ocena: 0% | 1 |
oceń komentarz 0 2 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |