› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy „Zabójstwo drogowe” znajdzie się w Kodeksie karnym?

› bieżące 9 miesięcy temu    29.10.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Czy „Zabójstwo drogowe” znajdzie się w Kodeksie karnym?

Czy „Zabójstwo drogowe” znajdzie się w Kodeksie karnym? Wielu ekspertów jest zwolennikami takiego rozwiązania. 

Ożywioną dyskusję wywołały dramatyczne wydarzenia, które niedawno miały miejsce na ulicy Sokratesa w Warszawie. 20 października przez przejście dla pieszych przechodziło tam młode małżeństwo z dzieckiem w wózku. W tym czasie z dużą prędkością nadjechał samochód, który zmasakrował przechodniów. 33-latek w ostatniej chwili odepchnął żonę i wózek z dzieckiem, ratując im życie. On sam zginął na miejscu. W sobotę odbył się jego pogrzeb. Według niepotwierdzonych przez policję informacji, kierowca, który zabił dwie osoby, poruszał się z prędkoscią 130 km/h (w obszarze zabudowanym).

Janusz Popiel, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych "Alter Ego" postuluje wprowadzenie do kodeksu karnego nowej kategorii przestępstwa – „zabójstwa drogowego”. Miałoby ono podlegać karze maksymalnie 25 lat pozbawienia wolności. Tak surowa kara miałaby skuteczniej przeciwdziałać tragediom na drogach. Zarzut dotyczyłby tych sprawców, których wina spowodowania śmiertelnego wypadku jest wysoce obciążająca.

Taki przepis funkcjonuje we Włoszech, choć jest rzadko stosowany. Niedługo podobny przepis będzie stosowany w Wielkiej Brytanii. W aktualnym stanie prawnym większość wyroków, które zapadają w polskich sądach mają wymiar roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Czy to się zmieni?

Dzisiaj prokuratorzy w Polsce dopiero po jednym wyroku – i to całkiem niedawnym, we Wrocławiu – złapali się tego, że wreszcie mogą stawiać zarzut zabójstwa z zamiarem ewentualnym, czyli że liczyłeś się z tym, że możesz kogoś zabić, jeśli pędzisz 100 km/h przez miasto i wyprzedzasz na przejściu dla pieszych. Te zarzuty coraz częściej są stawiane

– zauważył wczoraj, 28 października, na antenie RMF FM ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego Łukasz  Zboralski.

Przypomnijmy, że Minister Sprawiedliwości skierował do Sądu Najwyższego kasację wyroku, który zapadł 19 grudnia 2017 roku przed Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu w sprawie zabójstwa na drodze. Chodzi o młodego mężczyznę, który najpierw grożąc kobiecie nożem ukradł jej auto, a następnie uciekając nim przed policją z prędkością ponad 100 km/h, w dniu 28 grudnia 2016 r. śmiertelnie potracił 37–latka przechodzącego przez pasy na skrzyżowaniu w Jeleniej Górze. Sąd uznał kierowcę za mordercę.i wyrokiem z dnia 30 maja 2017 roku skazał go na karę łączną w wymiarze 20 lat pozbawienia wolności. 

Ten wyrok został zaskarżony przez obrońcę i Sąd Apelacyjny we Wrocławiu obniżył wymierzone oskarżonemu kary jednostkowe za poszczególne popełnione przez niego przestępstwa, orzekając karę łączną w wymiarze 15 lat pozbawienia wolności. Sąd apelacyjny kwalifikacji czynu nie zmienił, stwierdzając, że potrącenie ze skutkiem śmiertelnym pieszego na pasach stanowi zbrodnię zabójstwa popełnionego w formie zamiaru ewentualnego (art. 148 § 1 k.k.), a nie wypadek komunikacyjny określony w art. 177 § 2 k.k. Na obronę mężczyzny przytoczył jednak fakt, że wychowywał się on w środowisku niewydolnym wychowawczo, a jego rodzicami były osoby nadużywające alkohol.

W tej sprawie Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze skierowała za pośrednictwem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze wniosek do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego o skierowanie kasacji do Sądu Najwyższego. Do tego wniosku przychylił  się Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny, który skierował do Sądu Najwyższego nadzwyczajny środek zaskarżenia domagając się uchylenia wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym. W kasacji wskazano między innymi, że kara 15 lat pozbawienia wolności orzeczona przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu jest rażąco niewspółmiernie łagodna w stosunku do stopnia społecznej szkodliwości czynów i winy oskarżonego.

Źródła: 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.