› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Czy za jazdę pod wpływem alkoholu mogę dostać co najwyżej grzywnę?

› bieżące 11 miesięcy temu    9.08.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Czy za jazdę pod wpływem alkoholu mogę dostać co najwyżej grzywnę?

Wśród kar przewidzianych przez polski kodeks karny zdecydowanie największą obawę wśród sprawców przestępstwa budzi kara pozbawienia wolności. Wielokrotnie w praktyce spotkałem się z prośbą klienta, który wręcz błagał, abym wywalczył dla niego karę nieizolacyjną. Równocześnie gotów był zapłacić grzywnę wielokrotnie przekraczającą jego miesięczne dochody. Jakie pole do manewru w tej kwestii ma kierowca przyłapany na jeździe po pijanemu? Na to pytanie odpowiem w niniejszym wpisie. Zapraszam.

Dla przypomnienia warto przypomnieć, co mam na myśli pisząc przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu. Pod tym terminem rozumiem podstawowy typ przestępstwa, o którym mowa w art. 178a § 1 k.k., przestępstwo z art. 178 a § 4 k.k. potocznie nazywanym „recydywą jazdy pod wpływem alkoholu” oraz kwalifikowany typ przestępstwa jazdy po pijanemu, w którym zaostrzono karalność, a o którym mowa jest w art. 178 k.k.

W przypadku podstawowego typu przestępstwa grozi nam kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Za recydywę z kolei grozi już kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W tym przypadku widać już, że wyłączona została możliwość zasądzenia kary grzywny. W trzecim przypadku, w zależności od popełnionego czynu grozi od 6 miesięcy do nawet 12 lat pozbawienia wolności. Czy to oznacza, że w przypadku dwóch ostatnich przestępstw nie mamy szans na nieizolacyjną karę grzywny? Odpowiedź brzmi i tak i nie.

Ratunkiem dla sprawców tych przestępstw może być art. 37a k.k. Zgodnie z nim, jeżeli ustawa przewiduje zagrożenie karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat, można zamiast tej kary orzec grzywnę albo karę ograniczenia wolności, o której mowa w art. 34 § 1a pkt 1 lub 4. k.k. Z podstawienia treści tego artykułu do naszych trzech typów przestępstw wyłaniają się następujące normy. W pierwszym przykładzie artykuł ten nie ma praktycznego zastosowania, gdyż już sam ten przepis ustanawia za ten czyn karę grzywny. W drugim przypadku, podkreślając, że ustawodawca nie przewidywał kary grzywny za ten czyn, mamy możliwość zastosowania kary grzywny zamiast ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności. Natomiast chcąc określić, czy możemy zastosować art 37a k.k. do normy art. 178 k.k. musimy ustalić jaki czyn powiązany popełniliśmy. Dla przykładu jeśli popełniliśmy katastrofę w komunikacji pod wpływem alkoholu, to niestety Sąd nie może zastosować wobec nas kary grzywny. Za ten czyn grozi nam kara 10 lat pozbawienia wolności. Dla przypomnienia wyjątkowo karę grzywny można zastosować do czynów z karą nieprzekraczających 8 lat pozbawienia wolności. Jednakże jeśli ten sam czyn popełniliśmy nieumyślnie, to mamy możliwość zastosowania grzywny, gdyż górna granica za ten czyn to 5 lat pozbawienia wolności.

Należy jednak podkreślić, że istnieją również inne możliwości, abyś nie trafił za kratki więzienia, takie jak warunkowe umorzenie, czy też warunkowe zawieszenie wykonania kary.

Artykuł powstał we współpracy z obronca24h.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Motocyklista
11 miesięcy temu 1
Jedziesz na bani tracisz lejce!Proste!A jak jedziesz nawalony to lejce i paka pewnie w zawiasach o ile nie spowodujesz wypadku! Ale ile to można trąbić i tak debili się znajdzie wielu!!! Kto szybko jedzie to go później wolno niosą!Pamiętajcie!!!
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.