› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy uszkodzone opony samochodowe można naprawić?

› bieżące ponad rok temu    23.02.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Czy uszkodzone opony samochodowe można naprawić?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak ważne jest ogumienie dla każdego pojazdu poruszającego się po jezdni. Wpływa ono nie tylko na komfort prowadzenia, ale również na poziom bezpieczeństwa. Z tego powodu, w razie pojawienia się nawet drobnych nieprawidłowości, warto działać natychmiast.

Uszkodzenie opony – co można zrobić?

Jak się okazuje, niewielkie zniszczenia oraz rozszczelnienia wcale nie muszą być powodem wymiany opony. Istnieją bowiem sposoby na przywrócenie jej sprawności. Pozwala na to wulkanizacja w olsztyńskim serwisie Nord Auto, skierowana do posiadaczy aut marki Volvo.

Co ważne, jest ona przeprowadza na kilka sposobów. Dobór optymalnej metody jest zależny od specyfiki zarówno uszkodzenia, jak i samej opony. Specjaliści na samym początku zajmują się więc dokładną analizą ogumienia, a dopiero potem przystępują do działania.

Wulkanizacja opon – na ciepło czy na zimno?

Wspomniane oględziny umożliwiają dokonanie wyboru między metodami realizowanymi „na zimno” a tymi „na ciepło”. Pierwsza z nich polega na zastosowaniu specjalnie dobranego wypełniacza chemicznego, który pozwala uzupełnić braki w ogumieniu. Naprawa opon na gorąco związana jest natomiast z odtworzeniem gumy. Proces ten realizowany jest w przypadku poważniejszych uszkodzeń i rozszczelnień.

Warto w tym miejscu zadać pytanie, czy wulkanizacja opony jest w ogóle opłacalna? Czy nie lepiej zrezygnować z opłacania tego typu usług i zaczekać do momentu, aż ogumienie nie ulegnie zniszczeniu na tyle, że konieczny będzie zakup nowego kompletu opon?

Taka postawa jest nie tylko niekorzystna pod względem komfortu prowadzenia, ale też wręcz niebezpieczna. Uszkodzona opona na drodze zachowuje się zupełnie inaczej, niż ogumienie w pełni sprawne. Spada przyczepność, a co za tym idzie, także stabilność jazdy. Jest to odczuwalne zwłaszcza w trudnych warunkach i na śliskich nawierzchniach.

Wszystko to stwarza realne zagrożenie nie tylko dla kierowcy, ale też innych członków ruchu. Nie należy zapominać ponadto o tym, że uszkodzona opona szybko traci powietrze, negatywnie wpływa również na spalanie paliwa.

Biorąc to pod uwagę, usługi wulkanizacyjne wydają się jedynym słusznym rozwiązaniem w tej sytuacji. Pozwalają one uniknąć wielu groźnych sytuacji, a także pogłębiania się uszkodzenia, które mogłoby doprowadzić do całkowitej zniszczenia opony w najmniej oczekiwanym momencie.

Wulkanizacja Olsztyn to nie tylko naprawa!

Wypełnianie, odtwarzanie i klejenie opony nie wyczerpują listy usług realizowanych w dobrym serwisie. Zatrudnieni tam fachowcy mogą przeprowadzić również tak zwane bieżnikowanie opon, polegające na regeneracji bieżnika poprzez nałożenie nowej warstwy gumy.

Do tego wszystkiego dochodzą regularne przeglądy, którymi może zająć się serwis wulkanizacyjny. Kontrola stanu ogumienia jest bardzo ważna, ponieważ pozwala uniknąć poważniejszych uszkodzeń. Jest to ponadto sposób na poprawę jego parametrów, co oczywiście pozytywnie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Nie można zapominać również o fachowym doradztwie gwarantowanym przez fachowców zatrudnionych w serwisie. Dzielą się oni swoją bogatą wiedzą na temat opon – ich wykorzystania, serwisowania, a także doboru. Tego typu porady mogą okazać się niezwykle cenne. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, jak ważne jest sprawne ogumienie podczas jazdy po dowolnych trasach. Gdy ulegnie ono uszkodzeniu (nawet drobnemu), niezbędna jest szybka naprawa opony, dzięki której można uniknąć nie tylko poważnych wydatków, ale też wielu groźnych sytuacji.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.