› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy umiesz hamować?

› bieżące ponad rok temu    19.09.2011
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A

Ponad połowa kierowców posiadających w samochodach ABS nie potrafi prawidłowo hamować. W sytuacji nagłego zagrożenia przyciskają pedał hamulca zbyt krótko i za słabo. Badania opublikowane w “Driving Safety Forward, Renault and Safety” pokazały, że sama technika nie wystarcza – trzeba też nauczyć się z niej korzystać.

 
Podczas nagłych zdarzeń na drodze prawidłowe hamowanie może ustrzec nas przed wypadkiem. Odpowiednia technika hamowania zależy od tego, czy samochód jest wyposażony w system ABS, czy też go nie posiada.
 
 • „Wielu kierowców nie wie lub nie jest pewnych, jak należy prawidłowo hamować w nagłej sytuacji. Tymczasem jest to czynność, którą trzeba odpowiednio wyćwiczyć, ponieważ podczas jej wykonywania nie można popełnić błędu” – mówi Zbigniew Weseli, dyrekor Szkoły Jazdy Renault.
Samochody z systemem ABS
 
Wszyscy kierowcy, których auta posiadają ABS, podczas nagłego hamowania powinni pamiętać o szybkim, mocnym i ciągłym przyciskaniu pedału hamulca. Tylko takie zachowanie pozwoli na odpowiednią reakcję samochodu podczas nagłego zdarzenia. Działający ABS powoduje wypychanie pedału hamulca w przeciwną stronę niż stosowany na niego nacisk. 
 
 • „Powstające wskutek tego wibracje i drgania pedału hamulca mogą przestraszyć niedoświadczonych kierowców. Nie powinni oni jednak zmniejszać siły nacisku na hamulec, ponieważ takie zachowanie mogłoby osłabić działanie systemu, znacznie wydłużając drogę hamowania” – podkreślają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
Samochody bez systemu ABS
Brak systemu ABS można sobie zrewanżować hamowaniem pulsacyjnym, które polega na naprzemiennym wciskaniu i puszczaniu pedału hamulca. 
 
 • „Wciskanie pedału hamulca powinno być intensywne i zdecydowane. Tylko taka metoda pozwoli utrzymać kontrolę i nie dopuści do utraty sterowności” – dodają trenerzy.
 
W niebezpiecznych sytuacjach odpowiednie czynności powinny być wykonywane mechanicznie. Manewr prawidłowego hamowania musi więc być wytrenowany. Można to robić symulując nagłe hamowanie w bezpiecznym miejscu. Dzięki temu będziemy oswojeni z samochodem i lepiej zachowamy się w chwili prawdziwego niebezpieczeństwa.
 
 
Źródło: 
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.