› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy sprawdzanie auta przed kupnem jest obecnie konieczne?

› bieżące ponad rok temu    8.09.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Czy sprawdzanie auta przed kupnem jest obecnie konieczne?

Kiedy decydujemy się kupić auto używane, powinniśmy zdawać sobie sprawę, z tego, że koniecznością jest jego odpowiednie sprawdzenie. Niezależnie od tego, czy to samochód z polskiej dystrybucji, czy sprowadzony do nas z zagranicy, może się okazać, że deklarowany stan techniczny znacznie różni się od stanu faktycznego.

Dzieje się tak, ponieważ wielu sprzedającym się to po prostu opłaca. Cofają liczniki samochodów, ukrywają wypadki i kolizje, maskując co się da, po czym ktoś bardzo szybko dany samochód kupuje. Dzięki temu nie tracą na to ani wiele czasu, ani energii – samochód był tak tani (a mógł być taki tani, bo kupienie samochodu z problemami drogie nie jest), że ktoś w końcu uznał, że taki pojazd w takiej cenie to niemal złapania Pana Boga za nogi. Okazja, wobec której nie może przejść obojętnie. Niestety, prawdopodobnie zamiast perły, trafiał właśnie na Puszkę Pandory i studnię bez dna w jednym.

sprawdzenie auta przed kupnem

Czy każdy sprzedawca samochodów używanych oszukuje?

Oczywiście, że nie, ale ciężko się żyje tym, którzy tego nie robią, i my sami – jako klienci – się do tego przyczyniamy. Sytuacja jest bardzo prosta. Mamy dwa niemal identyczne pojazdy, jeden z nich wyceniony jest na 20 tys., drugi na 23 tys. Złotych. Oczywiste, że zainteresuje nas bardziej ten tańszy, w końcu 3 tys. Złotych to całkiem sporo. Zwłaszcza że samochody są identyczne. Niestety, to idealny przykład oferty dwóch różnych sprzedajnych – jednego uczciwego, który wycenił pojazd na 23 tys. Zł oraz drugiego, który taki uczciwy nie jest, i wystawia samochód z problemami, zaniebieściej ukrytymi, w niższej cenie. Dzięki czemu ten ostatni sprzeda swój samochód szybciej, w końcu jego oferta na papierze prezentuje się znacznie lepiej.

Ciężko więc jest tym, którzy uczciwie sprzedają. W końcu z ich ofertami konkuruję inne, które wyglądają lepiej – sęk w tym, że nie są one prawdziwe. Nie każdy jednak zdaje sobie z tego sprawę, stąd znajdują się sprzedający, którzy pękają i również zaczynają mieszać w faktach. Nie mają innego wyjść, ponieważ w żadnym innym wypadku nie są w stanie zarabiać i wstawiać ofert, które będą w jakikolwiek sposób konkurować z tymi, gdzie klienta się mniej lub bardziej oszukuje.

Samochody sprowadzane – okazje, na które lepiej uważać

To właśnie w przypadku samochodów używanych najczęściej trafiamy na prawdziwe perełki, tanie, zadbane, bez usterek, bez kolizji na koncie, za to pięknie prezentujące się na zdjęciach. Do tego cena – robi wrażenie, jest znacznie niższa, niż samochody krajowe. A skoro tak, to po co przepłacać? Niestety, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie takie samochody – samochody sprowadzane – najłatwiej „modyfikować”. To im łatwo cofać liczniki, to im łatwo podrabiać książki serwisowe, to ich historię sprawdzać trudno. Dzięki temu oferta może wyglądać tak dobrze.

Pamiętajmy, że gdy trafiamy na bardzo tanią i bardzo atrakcyjną ofertę samochodu z zagranicy, miejmy z tyłu głowy, że standardowo ceny aut w Niemczech i w Polsce są podobne. Skoro więc samochód jest tani, a do jego ceny doliczono koszty sprowadzenia, wynagrodzenie poszczególnych pracowników czy w końcu zysk właściciela biznesu – zastanów się, jak tanio samochód musiał zostać kupiony? I czemu w końcu ktoś przewał go tak tanio? Może chciał się go szybko pozbyć, mieć z głowy i kupić nowy, a może miał liczne problemy i nie był warto więcej? Problemy, które ktoś ukrywał, lecz w taki sposób, że dadzą o sobie znać za miesiąc lub dwa.

Jak sprawdzić auto przed zakupem? Czy ktoś może zrobić to za nas?

Auto przed zakupem sprawdzić możemy sami, pamiętajmy jednak, że potrzebny będzie nam do tego nie tylko profesjonalny sprzęt, do którego zalicza się m.in. Miernik grubości lakieru, ale również wiedza i najlepiej doświadczenie. Samo sprawdzanie może również kosztować, zwłaszcza gdy wybierzemy się z samochodem na kanał, by zobaczyć jego podwozie. Oględzin i jazdy testowej nie musimy przeprowadzać jednak sami – istnieje wiele firm, które robią to za nas, a w cenie niższej niż 300 zł, zrobi to jeden z liderów rynku, jakim jest firma mobilEkspert.

Jak przebiega realizacja usługi? Wybieramy interesujące nas ogłoszenie (co ważne, samochód może znajdować się w dowolnej części kraju, a cena za usługę nie ulegnie zmianie!) i zgłaszamy się do firmy. Wybieramy pakiet usług, który nas interesuje. Opłacamy zamówienie, a następnie czekamy. Jeden z ekspertów mobilEkspert skontaktuje się ze sprzedającym, by jak najszybciej dokonać oględzin auta. Zazwyczaj w ciągu maksymalnie 48 godzin w nasze ręce trafia bardzo obszerny raport, którego przykład możemy zobaczyć na stornie mobilEkspert.

Informacje o stanie technicznym czy dotyczące historii pojazdu to nie jedynie informacje zawarty w raporcie. Czeka na nas również ogrom faktycznych zdjęć pojazdu oraz takie informacje, jak to, czy sprzedający przed ekspertem próbował coś ukryć lub to, czy zdaniem sprawdzającego auto w tej cenie warto dany samochód kupić, czy też nie.

Sprawdzenie auta używanego przez profesjonalną firmę to idealna opcja dla tych, którzy sami nie znają się na mechanice aż tyle, by oględziny przeprowadzić lub tych, którzy na tyle cenią swój czas, że nie chcą sami tracić go na dojazd i oględziny – jest to istotny argument zwłaszcza wtedy, gdy zainteresuje nas pojazd z drugiej części kraju.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.