› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy pasażerowie przesadzają? Skargi na kierowców autobusów

› bieżące ponad rok temu    10.10.2014
Paweł Makowski
komentarzy 9 ocen 13 / 69%
A A A
Czy pasażerowie przesadzają? Skargi na kierowców autobusów fot. Bartłomiej Ryś

„Autobus czerwony przez ulice mego miasta mknie”, śpiewał Andrzej Bogucki. Tylko co zrobić, kiedy podczas tego mknięcia pasażerowie tracą równowagę? Na głowy elbląskich kierowców autobusów co i rusz sypią się oskarżenia o nieostrożną jazdę.

Stanowisko w tej sprawie zajął rzecznik Zarządu Komunikacji Miejskiej, Michał Górecki: - Zarówno kierowcy
i motorniczowie muszą odpowiednio reagować na wszystkie sytuacje, które pojawiają się lub mogą pojawić się na drodze. Czasem sytuacje te wymagają gwałtownych manewrów, za które później niesłusznie obwinia się prowadzących. Bardzo często pasażerowie, ze swoich miejsc, nie są w stanie zobaczyć, czym spowodowany został manewr kierującego, co wywołuje nieporozumienia i negatywne emocje.

Nie można więc jednoznacznie powiedzieć, że kierowcy nie mają na uwadze bezpieczeństwa pasażerów. Czasem jeden gwałtowny manewr może uchronić kierowcę i osoby jadące w autobusie od poważniejszych obrażeń, które byłyby wynikiem kolizji.

- Staramy się jeździć ostrożnie, żeby pasażerom się nic nie stało - mówi jeden z kierowców. - Czasem jednak trzeba szybko zareagować, czy to na nagłą zmianę świateł, samochód wyjeżdżający z ulicy obok... To jednak sporadyczne przypadki.

Kierowca autobusu powinien być odporny na sytuacje stresowe. Nie należy zapominać jednak o rzeczy najważniejszej, przez wielu pomijanej - kierowca to przede wszystkim człowiek i ma prawo do błędu. Ktoś by powiedział: „nie w sytuacji, gdy odpowiada za życie i bezpieczeństwo pasażerów”.

Nie można demonizować kierujących autobusami i jednoznacznie wskazywać, że są winni zarzucanych im przewinień.

Rzecznik ZKM zaznaczył: - Oprócz negatywnych informacji na temat funkcjonowania komunikacji, otrzymujemy również wiele pozytywnych sygnałów np. podziękowania dla kierowcy za pomoc osobie niepełnosprawnej, za udzielenie informacji turystom lub za poczekanie na spóźnioną pasażerkę. Niestety, dobry gest ze strony kierowcy najczęściej nie zyskuje żadnej uwagi - przyznał na koniec.

Zamiast podnosić larum i denerwować się, gdy następnym razem kierowca wykona gwałtowny manewr lub zrobi coś, co wyda nam się irytujące, może warto spróbować postawić się na jego miejscu lub okazać wyrozumiałość?

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ pietruszka
ponad rok temu ocena: 50%  9
Dla kierowcy autobusu to powinna być przyjemnoś wozić ludzi ! Radość dla ludzi, źe mogą liczyć na świetnych kierowcó ! A kto nas wozi ?
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ksawer
ponad rok temu ocena: 40%  8
My pasazerowie potrafimy odróznic kiedy kierowca musi wykonac taki czy inny manewr ,ale najczęsciej jest to JAZDA PO ZŁOSCI z kartoflami ,a nie z pasazerami .
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wk...ny
ponad rok temu ocena: 63%  7
te jełopy to jeżdża jak z kartoflami a szczególnie autobus 30 malutkie gówno a kierowca jezdzi jak rajdowiec tam nie idzie równowagi utrzymać rzucz kolebie gwałtownie hamuje a młodziez [starcy] lecą na pysk !!
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Naczelny krytyk
ponad rok temu ocena: 67%  6
Zapierniczanie środkowym pasem i wyprzedzanie samochodów jadących prawym pasem chociaż za kilkaset metrów jest przystanek a potem z impetem wjeżdżanie w zatoczkę i ostre hamowanie to też nieoczekiwany manewr ? Do "nwo". Jeżeli kierowcy będą jeździć z taką prędkością jaka przystoi dla miejskich autobusów to nie będą mieli problemu z płynnym zatrzymaniem się gdy nagle zapali się żółte światło. Nie można generalizować. Nie wszyscy kierowcy wożą ludzi jak ziemniaki. Zauważyłem, że to ci starsi wiekiem jeżdżą jak rajdowcy i lekceważą pasażerów natomiast młodzi o dziwo jeżdżą spokojnie i wykazują się kulturą tak jazdy jak i w odniesieniu do pasażerów.
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ksamol
ponad rok temu ocena: 63%  5
Autobus to nie taras widokowy. Trzeba się trzymać poręczy a nie swojej torebki.
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Aisza Kediv
ponad rok temu ocena: 70%  4
Sama byłam świadkiem jak kierowca autobusu nr 11 przyspieszył na " późnym żółtym" i przejechał już na czerwonym przez skrzyżowanie przy "Biedronce" na 12 Lutego - aż ciary przeszły, bo widać było, że zrobił to świadomie z pełnym pasażerów autobusem. Jak można wykazać wyrozumiałość idiocie?
odpowiedz oceń komentarz 7 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nwo
ponad rok temu ocena: 30% 3
kobieto a ogarniasz że żeby zatrzymać autobus potrzeba więcej czasu niż osobówkę? jak by dał po hamulcach to pewnie na środku skrzyżowania by się zatrzymał... kobiety...jak by zahamował to byś pisała że wariat że hamuje że wszyscy polecieli.... trzymajcie sie barierek a nie telefonów....
~ asd
ponad rok temu ocena: 10%  2
Ja powiem tak, w czasach demokracji to sie ludziom w glowach poprzewracalo!!!
odpowiedz oceń komentarz 1 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nwo
ponad rok temu ocena: 71% 1
Powiedział stary komunista....
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.