› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy fotoradary są skuteczne i potrzebne na polskich drogach?

› bieżące ponad rok temu    21.01.2013
Rafał Kadłubowski
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Czy fotoradary są skuteczne i potrzebne na polskich drogach? fot. antyradary.phi.pl

W ostatnim czasie o fotoradarach jest bardzo głośno. Ich zwolennicy i przeciwnicy przerzucają się argumentami za i przeciw ich ustawianiu. Czy fotoradary faktycznie są ważnym elementem w walce z piratami drogowymi?

W 2012 roku najwięcej wypadków drogowych miało miejsce w województwie śląskim – 4659, nieco mniej w województwach małopolskim (3901) i łódzkim (3899). Województwo śląskie, które przoduje w tym zestawieniu, posiada także stosunkowo dużą w skali kraju liczbę fotoradarów. Wyprzedzają je w tej kwestii tylko mazowieckie i wielkopolskie. W województwie mazowieckim fotoradarów jest najwięcej, a mimo to liczba wypadków znacznie przekracza 2 tysiące rocznie.

Najmniej wypadków z kolei miało miejsce w województwach, w których fotoradarów jest najmniej – podlaskim (766 wypadków), opolskim (796) oraz lubuskim (803). Pojawia się więc pytanie o skuteczność fotoradarów.

Operatorzy systemu Yanosik przeprowadzili badanie, które wykazało, że fotoradary spełniają swoją rolę tylko na małym odcinku drogi.

- W oparciu o dane pochodzące z urządzeń GPS znajdujących się w autach naszych użytkowników przeprowadziliśmy analizę zachowań kierowców w pobliżu fotoradarów - mówi Agnieszka Kaźmierczak z Yanosik.pl - Wynika z niej, że zwalniają oni dość gwałtownie na ok. 50 metrów przed fotoradarem, po czym zaraz po jego minięciu zwiększają prędkość. De facto fotoradary spowalniają więc kierowców tylko na odcinku około 200-300 metrów. Dodatkowo fotoradary paradoksalnie mogą przyczyniać się do wypadków, ze względu na opisane wyżej zachowanie kierowców, które zaburza płynność jazdy i może powodować stłuczki.

Problem ten ma  wyeliminować nowy rodzaj pomiaru – odcinkowy pomiar prędkości. Zmierzy on czas w jakim samochód pokona dany fragment drogi i na tej podstawie określi średnią prędkość z jaką się on poruszał. Jeśli będzie ona za wysoka, kierowca otrzyma mandat. Kierowcy, którzy boją się, że mogliby nieznacznie przekroczyć prędkość na takim odcinku, mogą skorzystać z pomocy aplikacji mobilnych, które uchronią ich od mandatu.
 - Dodaliśmy do naszej aplikacji mobilnej opcję pokazywania średniej prędkości z jaką pokonuje się odcinek oraz graficzne ostrzeżenie o przekroczeniu dozwolonej na nim prędkości – mówi Agnieszka Kaźmierczak.

Wątpliwości odnośnie ustawiania fotoradarów nie brakuje. Wielu kierowców uważa, że nierzadko fotoradary ustawione są w miejscach, które wcale tego nie wymagają. W odpowiedzi na takie opinie Główny Inspektorat Transportu Drogowego udostępnił na stronie www.ocenprogrambrd.pl możliwość zaznaczenia na mapie fotoradarów, które zdaniem kierowców ustawione są nieodpowiednio. Pojawiają się jednak pytania o to, czy jest sens ustawiania fotoradarów. Kara pieniężna nie na każdym robi wrażenie. Ponadto mandaty wystawione na podstawie zdjęć z fotoradaru otrzymuje się zaocznie, co za tym idzie nie ma tutaj możliwości zatrzymania kierowcy popełniającego wykroczenie i złapania np. nietrzeźwych kierowców, którzy mogą jechać dalej i tak czy owak doprowadzić do wypadku. Być może więc lepszym rozwiązaniem byłoby skupienie się przede wszystkim na działaniach prewencyjnych poprzez zwiększanie świadomości kierowców, niż dopracowywaniu systemu ich karania?

Źródło: Creandi.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.