› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy elbląskie tramwaje zagrażają naszemu życiu i zdrowiu?

› bieżące ponad rok temu    11.04.2013
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 2 ocen 4 / 100%
A A A

Niektóre elbląskie tramwaje mają już po 50 lat. Ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. W ostatni weekend w jednym z wagonów doszło do pożaru. Spółka Tramwaje Elbląskie podjęła decyzję o wycofaniu tych pojazdów ze swojego taboru. Czy jednak oznacza to, że popularne „helmuty” już na stałe znikną z naszych torowisk?

Przyczyną pożaru elbląskiego tramwaju przy ul. Królewieckiej było prawdopodobnie zwarcie instalacji elektrycznej. Pasażerowie na szczęście zdążyli szybko opuścić wagon a straż pożarna uporała się z zagrożeniem. Jednak to nie pierwszy tego typu przypadek. Rok temu w Elblągu również płonął niemiecki tramwaj. Wtedy jednak wagon spłonął doszczętnie.

Po ubiegłotygodniowym incydencie, zarząd spółki Tramwaje Elbląskie podjął decyzję o wycofaniu z ruchu tramwajów typu TG 6. Czy wszystkie tzw. „helmuty” znikną z naszych ulic? Na to się jednak nie zapowiada. Część z nich wkrótce na nasze tory powróci.

Jesteśmy obecnie na etapie analizy, ile pojazdów typu TG6 należy definitywnie wycofać a jaka ilość powinna przejść niezbędne modernizacje czyli wymianę instalacji elektrycznych – mówi Ryszard Murawski, zastępca dyrektora spółki Tramwaje Elbląskie. - Na pewno nie wycofamy wszystkich TG 6 od razu. Po remoncie elbląskich ulic musimy przecież zabezpieczyć prawidłowe kursowanie aż pięciu linii tramwajowych.

Tramwaje Elbląskie starają się także modernizować swój tabor. Pozyskano dwa wagony z Niemiec typu N8C.

- Są to trójczłonowe, 26 metrowe wagony, które po załatwieniu wszelkich formalności trafią na nasze tory – mówi Ryszard Murawski, zastępca dyrektora spółki Tramwaje Elbląskie. - Podpisanie umowy to pierwszy krok w tej sprawie. Drugim będzie modernizacja pozyskanego taboru. Obecnie oba tramwaje przejdą niezbędne modernizacje i na elbląskie torowiska wyjadą pod koniec tego roku.

Przypomnijmy, że obecnie w posiadaniu Tramwajów Elbląskich jest 14 wagonów niemieckich GT6, sprowadzonych do Elbląga w 1996 r. Wszystkie wyprodukowane przez firmę Düwag w latach 1958-1965, wcześniej poruszały się po niemieckim mieście Mainz. Wagony te zastąpiły polskie tramwaje typu 5N i 5ND, które jeździły po Elblągu od 1957 r. W 2006 r. miasto zakupiło 6 nowych wagonów niskopodłogowych PESA 121N tzw. ogórki. Wciąż jednak ponad połowę taboru Tramwajów Elbląskich, stanowią wagony typu Konstal 805Na. Zostały one wprowadzone do eksploatacji w naszym mieście w 1980 r. Łączna liczba wszystkich wagonów w Elblągu to 41. Ich średni wiek wynosi 30 lat.

 • Czy elbląskie tramwaje zagrażają naszemu życiu i zdrowiu?
 • Czy elbląskie tramwaje zagrażają naszemu życiu i zdrowiu?
ilość zdjęć 2 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Miko
ponad rok temu ocena: 0%  2
dlaczego zamiast niemieckich złomów nie zamawiamy choćby po jednym nowym rocznie wyprodukowanym w Polsce? Musimy dorabiać Niemców?
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ NoName
ponad rok temu ocena: 60%  1
Te tramwaje powinny już dawno stać w muzeum techniki
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.