› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Części do wózków widłowych - kiedy kupić, jak wybrać, gdzie zamówić?

› bieżące ponad rok temu    18.04.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Części do wózków widłowych - kiedy kupić, jak wybrać, gdzie zamówić?

Jesteś właścicielem wózka widłowego? Być może zdarzyła Ci się już sytuacja, w której zmuszony byłeś do wymiany którejś z części i zamówienia jej “na własną rękę”. A może dopiero masz to przed sobą? W poniższym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania i wątpliwości dotyczące zakupu części do wózków widłowych. Zapraszamy!

Kiedy kupuje się części do wózków widłowych?

Części do wózków widłowych nie kupuje się codziennie. Zwykle zakup powodowany jest koniecznością wymiany uszkodzonego elementu lub chęcią unowocześnienia sprzętu oraz podniesienia jego wydajności (np. przez zamontowanie bardziej zaawansowanego lub solidniej wykonanego elementu budowy czy osprzętu, który został wypuszczony na rynek). 
Wśród dostępnych obecnie części do wózków widłowych wyróżnia się m.in:

 • części do silników;
 • baterie trakcyjne do wózków elektrycznych;
 • dodatkowy osprzęt do wózków (typu: łyżki, przesuwy, chwytaki, obrotnice itp.);
 • wyposażenie; akcesoria do pojazdów (fotele operatora, lusterka, łańcuchy na opony);
 • opony, kółka, rolki;
 • widły oraz przedłużki.

Części do wózków - takie jak nowy fotel operatora zamawia się i montuje głównie w celu poprawy komfortu pracy osoby obsługującej pojazd. Natomiast łańcuchy na opony czy pasy - znacząco poprawiają bezpieczeństwo.
Pozostałe części do wózków widłowych poszukiwane są zwykle w przypadku awarii sprzętu. Czy zawsze zamawia się je samodzielnie? Nie. Jeśli flota wózków objęta jest umową serwisowania, wtedy to firma serwisująca zajmuje się zarówno sprawdzeniem stanu technicznego wózka, zamówieniem elementu, który należy wymienić, samą wymianą, jak i stałą kontrolą poprawnego działania sprzętu.
Jednak w przypadku, gdy przedsiębiorstwo posiada wśród swoich pracowników techników czy konserwatorów wózków widłowych z uprawnieniami i to oni czuwają nad właściwym stanem technicznym pojazdu, wtedy konieczne jest samodzielne zamówienie części do wózków widłowych. Warto wiedzieć jak zrobić to dobrze: prawidłowo dobrać wymagany element i z kogo usług sprzedaży skorzystać.

Jak wybrać części do wózka widłowego?

Jak wybrać części do wózka widłowego

Przy wyborze odpowiedniej części do wózka widłowego bardzo istotne jest przede wszystkim to, aby był to element nie tylko pasujący i kompatybilny z danym modelem pojazdu, ale przede wszystkim, aby był on oryginalny. Dlaczego tak ważne jest stosowanie części zamiennych pochodzących od autoryzowanych dealerów? Każda marka ma nieco inne wytyczne przy projektowaniu i produkcji części do wózków widłowych. Z pozoru podobne części czy elementy wyposażenia, wyprodukowane przez różne marki mogą różnić się jednak np. sposobem montażu, co może w efekcie całkowicie uniemożliwić ich montaż!
Ponadto, dedykowane marce części są zwykle znacznie lepszej jakości i mają większą trwałość niż niemarkowe, produkowane taśmowo tańsze zamienniki.
Co może spowodować użycie niewłaściwych, słabej jakości zamienników części do wózków widłowych:

 • przede wszystkim - tańsze zamienniki charakteryzuje zdecydowanie mniejsza żywotność, zatem niedługo po ich zamontowaniu może okazać się, że niezbędna będzie kolejna wymiana (!);
 • zastosowanie niewłaściwych elementów, które nie są przeznaczone dla posiadanej marki i modelu wózka, może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie innych elementów pojazdu. Nie powinno się eksperymentować z dopasowaniem niewłaściwej części do wózka widłowego za wszelką cenę (!), gdyż może to grozić większą awarią lub całkowitym pozbawieniem pojazdu możliwości dalszego poruszania się;
 • ponadto, zastosowanie wątpliwej jakości części może wywołać bezpośrednie zagrożenie dla operatorów i innych pracowników.

Części do wózków należy dobierać “z głową”, dopasowując je do konkretnej marki i modelu pojazdu. Wybierając elementy dobrej jakości, solidne, posiadające stosowne atesty oraz dokumentację (np. świadectwa zgodności).

Gdzie zamówić części do wózka widłowego?

Gdzie zamówić części do wózka widłowego

Jeśli Twoje wózki nie są objęte usługą serwisowania, warto pomyśleć o wyborze jednego, rzetelnego dostawcy dedykowanych części zamiennych. Stanowczo odradza się zakup używanych czy nowych części zamiennych przez internet od osób prywatnych. Dlaczego?

 • prywatne osoby nie udzielają gwarancji zakupu;
 • nie można mieć pewności jakie jest źródło pochodzenia oferowanego elementu;
 • trudno dochodzić swoich roszczeń w przypadku, gdy oferowany element okaże się w złym stanie technicznym, finalnie nie będzie pasował itd;
 • nie ma możliwości zwrotu czy wymiany elementu u osoby prywatnej.

Do tego, dochodzą jeszcze kwestie techniczne - np. brak możliwości uzyskania faktury itd.
Znacznie lepszym rozwiązaniem skorzystanie z oferty jednego z wielu autoryzowanych dealerów wózków widłowych, którzy tak jak tutaj oferują także dedykowane, markowe części do pojazdów. Dlaczego warto?

 • profesjonalni doradcy, zajmujący się na co dzień sprzedażą wózków widłowych, ich serwisowaniem czy naprawą - znają się na sprzęcie jak mało kto, potrafią doskonale doradzić i dobrać właściwe części zamienne;
 • tego typu składy posiadają wiele części do wózków widłowych dostępnych w magazynach, dzięki czemu są w stanie wysłać zamówiony element w bardzo krótkim czasie (co pozwala uniknąć długotrwałych przestojów w pracy);
 • w przypadku podjęcia stałej współpracy, kupujący może liczyć na zniżki i atrakcyjne rabaty.

Podsumowanie

Części do wózków widłowych podsumowanie

Wybierając części do wózków widłowych należy skoncentrować się przede wszystkim na jakości wykonania oraz trwałości zamawianego elementu. Ważne, aby był on kompatybilny i dedykowany odpowiedniej marce pojazdu. 
Warto pamiętać, iż części do wózków to nie tylko elementy wymienne, montowane w przypadku uszkodzenia czy awarii, ale także dodatkowe komponenty, które mogą znacząco ułatwić codzienną pracę operatorów lub sprawić, że będzie ona szybsza, sprawniejsza i przyjemniejsza.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.