› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Co zrobić z problematycznym skrzyżowaniem Robotnicza-Jaśminowa?

› zagrożenia i utrudnienia ponad rok temu    28.12.2015
Bartłomiej Ryś
komentarzy 8 ocen 1 / 100%
A A A
Co zrobić z problematycznym skrzyżowaniem Robotnicza-Jaśminowa? fot. Bartłomiej Ryś

Kościół, ośrodek zdrowia, dwa przystanki autobusowe, całkiem niedaleko spora ilość różnorakich sklepów – tak wygląda „sąsiedztwo” skrzyżowania Robotnicza-Jaśminowa. Skrzyżowania, co trzeba podkreślić, wyjątkowo niebezpiecznego, gdzie pieszy schodzi na „drugi plan” w czasie szczytu komunikacyjnego. Wybudować rondo, postawić sygnalizację świetlną i zwolnić ruch czy może... zamontować za 30 tysięcy złotych „czasowe światła ostrzegawcze”?

Temat skrzyżowania Robotnicza-Jaśminowa ponownie powrócił na usta Radnych przy okazji posiedzenia Komisji Spraw Społecznych i Samorządowych. Jej wiceprzewodniczący, radny Jan Rzedzimski stwierdził:

- Proszę mi wierzyć, że wieczorami (ale również w ciągu dnia) pieszy nie ma możliwości swobodnego pokonania tego skrzyżowania. Problem zwłaszcza dotyczy osób starszych, które często odwiedzają zarówno pobliski ośrodek zdrowia jak i kościół. Często sam pomagałem im przejść przez pasy. Zaznaczam, że skrzyżowanie to jest bardzo kiepsko oświetlone.

Przedstawiciel elbląskiej komendy policji włączył się w dyskusję:

- Takich miejsc w Elblągu mamy o wiele więcej. Moim zdaniem (i z mojego doświadczenia) uważam, że nie jest to najbardziej zagrożone miejsce w mieście. Przyznaję aczkolwiek, że pobliski ośrodek zdrowia i kościół powodują, że jest to skrzyżowanie ze szczególnie wysokim natężeniem ruchu pieszych. Jedynym ratunkiem, które mogę zasugerować to rozświetlenie tego miejsca. Pozostaje jeszcze sygnalizacja świetlna.

Rzedzimski:

- Czasowa sygnalizacja świetlna, aby nie blokować ruchu pojazdów. W sobotę, niedzielę, przeróżne święta to tam się kilka tysięcy ludzi przewija.

Na to wszystko odpowiedział radny i przewodniczący komisji Robert Turlej, który zaznaczył, że według ostatnich poprawek, w budżecie przewidziano 30 tysięcy złotych na montaż „czasowego światła ostrzegawczego (pulsacyjnego)”. Przedstawiciel policji tłumaczył, że to te samo rozwiązanie, które zostało zastosowane przy pechowym przejściu dla pieszych na ul. Grunwaldzkiej, nieopodal wjazdu na teren Giełdy Elbląskiej.

Budżet miasta na 2016 rok jest dopiero w fazie projektu, ale zostanie raczej pozytywnie zaopiniowany przez Radnych na sesji 30 grudnia. Wszystko wskazuje więc, że skrzyżowanie Robotnicza-Jaśminowa zyska nowe „czasowe światła ostrzegawcze”. Czy spełnią swoje zadanie? Naszym zdaniem nie, ponieważ, co pokazuje przykład przejścia dla pieszych na Grunwaldzkiej, wielu kierowców nadal nie zwraca uwagę na pulsujące, pomarańczowe światła i nadal dochodzi tam do potrąceń. Czy montaż wzbudzanej sygnalizacji świetlnej byłby lepszym rozwiązaniem? Również nie, ponieważ mocno zwolni to ruch w pobliżu skrzyżowania, przy którym już i tak tworzą się korki uliczne.

Najlepszym (ale zarazem najdroższym i, co poruszaliśmy już w swoich publikacjach, najtrudniejszym) rozwiązaniem byłaby budowa ronda w tamtym miejscu. O tym jednak okoliczni mieszkańcy (i kierowcy) mogą tylko pomarzyć.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 4
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 2
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ zielonka
ponad rok temu ocena: 50%  8
SYGNALIZACJA ŚWIETLNA na stałe - KONIECZNIE !!!
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Przem
ponad rok temu ocena: 50%  7
Światła i to na stałe wydają się najrozsądniejszym rozwiązaniem.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gość
ponad rok temu ocena: 67%  6
Rysiu dobry artykuł.Tak to prawda że te skrzyżowanie jest szczególnie niebezpieczne i bardzo często uczęszczane przez ludzi starszych tak zwanych ''moherów'' którzy nie patrząc czy coś jedzie pchają się pod koła,nawet nie zatrzymają się i nie popatrzą a wiem co mówię bo jeżdżę tą ulicą i po tym skrzyżowaniu kilka naście razy na dzień.Urząd miejski powinien sam bez interesowanie zainstalować na tym skrzyżowaniu sygnalizację świetlną.
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jasio
ponad rok temu ocena: 60%  5
koniecznie sygnalizacja świetlna to najniebezpieczniejsze skrzyżowanie w Elblągu tu dzieci przechodzą do szkoły 19 i starsi ludzie do kościoła
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ HvK
ponad rok temu ocena: 67%  4
Tylko przejęcie podziemne z wyjściem na zakrystii, koło stolika z tacą może zdać egzamin
odpowiedz oceń komentarz 8 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ qwerty
ponad rok temu ocena: 20%  3
Ech, tłumoki. Zrobić należy wyniesioną tarczę skrzyżowania (powstanie taki ogromny próg spowalniający) razem z przejściami dla pieszych i już samochodziki będą musiały mocno zwolnić aby nie uszkodzić zawieszenia. A z małej prędkosci łatwiej też sie hamuje przed pieszymi. No i nie powstają korki ...
odpowiedz oceń komentarz 2 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ NoName
ponad rok temu ocena: 85%  2
Skrzyżowanie jest problematyczne ale chyba tylko dla buraków nie znających zasad ruchu drogowego. Ja nie widzę powodów aby montować tam sygnalizację świetlną która tylko będzie spowalniać ruch.
odpowiedz oceń komentarz 11 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pati_24@o2.pl
ponad rok temu ocena: 82%  1
Na tym skrzyżowaniu i obok niego są same przejścia dla pieszych, jadąc samochodem trzeba zatrzymywać się co kawałek, więc nie dziwię się, że kierowcy nie zatrzymują się. Trzeba ograniczyć liczbę przejść.
odpowiedz oceń komentarz 18 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.