› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Co warto regularnie sprawdzać w aucie?

› poradnik ponad rok temu    15.04.2021
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Co warto regularnie sprawdzać w aucie?

Jedynym sposobem na to, by uniknąć poważnych awarii samochodu i kosztownego serwisu jest profilaktyka przykładowo w stacji kontroli pojazdów. Niektóre elementy możemy kontrolować samodzielnie, bez wizyty u mechanika. Pozwala to zagwarantować wyższe bezpieczeństwo jazdy, ale przede wszystkim zredukować ryzyko usterek. Co więc należy sprawdzać okresowo, by uchronić swój samochód? Tłumaczymy, jak można lepiej zadbać o auto – od płynów eksploatacyjnych do hamulców.

Stan i poziom płynu chłodniczego

Nie tylko olej odpowiada za wydajność i poprawną pracę silnika. Ma na to wpływ także płyn chłodniczy. Dzięki niemu niezależnie od pory roku silnik działa sprawnie i bezpiecznie – unikając zarówno przegrzania, jak i problemów z odpaleniem. Nie powinno go ubywać zbyt dużo, dlatego jeśli płyn znika szybciej niż powinien, należy wybrać się do mechanika, ponieważ mogą to być poważniejsze problemy. Kontrolujemy regularnie – raz w miesiącu.

Ciśnienie w oponach

To, jakie jest ciśnienie w oponach, bardzo wpływa na komfort jazdy i na jej bezpieczeństwo. Tak samo niskie, jaki i wysokie ciśnienie ma niekorzystny wpływ na auto. Przekłada się to na szybsze zużycie bieżnika, co z kolei powoduje wyższe zużycie paliwa. Informacja o tym, jakie jest zalecane ciśnienie, znajduje się na specjalnej naklejce – najczęściej na klapce wlewu paliwa lub wewnętrznej części słupka bocznego po stronie kierowcy. Do kontroli wystarczy podręczny ciśnieniomierz, który przykłada się do wentyla. W nowych, młodszych niż pięć lat oponach wystarczy kontrola co miesiąc, jednak im starszy, tym częściej należy ją wykonywać. Warto przy tym pamiętać, że jeśli do samochodu wsiądzie komplet pasażerów, to potrzebne będzie wyższe ciśnienie.

Płyn do spryskiwaczy

Tu sprawa jest prosta. Zaglądamy do zbiornika – jeśli płynu nie widać, należy go dolać. Należy to robić również regularnie, czyli najlepiej co dwa tygodnie. Tu nie sprawdza się poziomu płynu, a jedynie jego obecność, co go odróżnia od oleju czy płynu hamulcowego.

Płyn hamulcowy

Jego najważniejsza funkcja to przeniesienie siły hamowania z pedału na klocki. Jeśli do płynu hamulcowego dostaje się woda, temperatura wrzenia spada, przez co staje się nieskuteczny. Układ hamulcowy nie jest tak szczelny, jak może się to wydawać – przez mikropory w przewodach pojawia się wilgoć. Należy dlatego regularnie sprawdzać temperaturę wrzenia, a jeśli jest zbyt niska, wymienić płyn. Wystarczy 3% zawilgocenia, by spadła ze 185 stopni Celsjusza do 165 stopni Celsjusza. Wymiany płynu warto dokonać co 30 tysięcy kilometrów lub dwa lata.

Poziom oleju silnikowego

Kierowcy wiedzą, że należy sprawdzać olej silnikowy, ale nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, w jakich odstępach czasowych. Nie trzeba tego robić tak często w przypadku nowego samochodu – wystarczy regularnie raz na miesiąc lub dwa. Natomiast mając starszy samochód warto robić to już przynajmniej raz na trzy tygodnie, a jeszcze lepiej – co dwa tygodnie. Nie należy zaniedbywać kwestii poziomu oleju silnikowego. To jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Jeśli będzie zbyt niski, zachodzi większe ryzyko zatarcia silnika. Szereg właściwości tego smarowidła ma na celu kompleksową ochronę serca pojazdu. Jaki poziom oleju jest najbardziej odpowiedni? Optymalne są trzy czwarte stanu na szabelce. Jego wymiana jest z kolei zalecana co rok lub co 10-15 tysięcy kilometrów.

Habenda – Twoje wsparcie w trosce o samochód

Jeśli chcesz przyjrzeć się poszczególnym elementom lub masz problem z profilaktyką, zalecamy wizytę u doświadczonych mechaników w serwisie Habenda. Nasz serwis służy kompleksowym wsparciem w zakresie kontroli. Przemawia za nami trzydzieści lat praktyki, podczas której udało się nam sprawdzić tysiące pojazdów. Nie ma dla nas tajemnic w tym zakresie. Ponadto prowadzimy stację kontroli pojazdów, w której możesz dogłębnie przyjrzeć się swojemu samochodowi podczas przeglądu, a w razie ewentualnych problemów wykonamy naprawę na miejscu. Wszystkich klientów z Łodzi zapraszamy – przyjedź i sprawdź, co możesz z nami zyskać!

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.