› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Co to jest terminal przeładunkowy i dlaczego odgrywa coraz większą rolę w transporcie?

› poradnik ponad rok temu    21.07.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Co to jest terminal przeładunkowy i dlaczego odgrywa coraz większą rolę w transporcie?

Transport towarów związany z eksportem i importem, a także z przekazywaniem danego ładunku na terenie kraju, jest złożonym i często skomplikowanym procesem. Niejednokrotnie wymaga przynajmniej dwóch różnych środków transportu, a więc konieczności przeładowania produktów. Miejscem rozładunku i ponownego załadunku towarów są różnego rodzaju terminale przeładunkowe, które zyskują coraz większe znaczenie w obecnych czasach.

Terminal przeładunkowy – co to jest?

Jak sama nazwa wskazuje, terminal przeładunkowy jest miejscem przeładowania towarów, czyli zmiany określonego środka transportu na inny. Niejednokrotnie służy on także do składowania towarów, ich sortowania, dystrybucji czy opatrzenia etykietami. Wyróżniamy terminale morskie, lotnicze bądź też lądowe – szczególnie te ostatnie zyskują na popularności w obecnych czasach, gdyż biorą udział w procesie transportu kontenerów oraz towarów masowych. Tego typu terminal przyjmuje i wydaje towary dla samochodów ciężarowych oraz dla przewozów kolejowych, które są jednymi z najpowszechniej używanych środków transportowych.

Dlaczego terminale przeładunkowe są tak ważne w obecnych czasach?

W dzisiejszych czasach zarówno eksportowanie, jak i importowanie towarów staje się coraz popularniejsze, a co za tym idzie – konieczny jest sprawnie działający transport. Dlatego tak ważne są sprawnie działające terminale przeładunkowe. W związku z obsługą portów, tranzytami międzynarodowymi czy transportem towarów na wschód dotknięty wojną, rośnie liczba przewożonych produktów oraz skala eksportu i importu. Kluczowym elementem funkcjonowania terminali lądowych (i nie tylko) są innowacyjne oprogramowania, które sprawnie zarządzają wszystkimi przebiegającymi procesami.

Jak wybrać najlepszy system operacyjny?

System Operacyjny Terminalu (z ang. Terminal Operating System, w skrócie TOS) jest aplikacją, która steruje funkcjonowaniem całego terminalu przeładunkowego. Oprogramowanie to zajmuje się między innymi kontrolą ruchu na terenie terminala, zwiększaniem wydajności transportu oraz zarządzaniem takimi procesami jak pakowanie i rozpakowywanie towarów. Dobrym rozwiązaniem do terminala przeładunkowego typu lądowego okazuje się system Necto Terminal, dzięki któremu możliwe jest kontrolowanie pracy z jednego poziomu. Oprogramowanie to zapewnia modułową konfigurację, automatyzację poszczególnych procesów, a także znaczne zaoszczędzenie czasu pracy. Tego typu rozwiązanie umożliwia także sprawne zlecanie dyspozycji, śledzenie przeładunków oraz rejestrowanie stanu kontenerów.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.