› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Co mogą strażnicy miejscy? Poznaj swoje prawa

› bieżące ponad rok temu    9.11.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 4 / 50%
A A A
Co mogą strażnicy miejscy? Poznaj swoje prawa fot. elblag.net

Kontrola ruchu drogowego nie jest, wbrew pozorom, tylko domeną policji. Uprawnienia w tym zakresie posiadają także straże gminne lub miejskie. Czego mogą żądać od kierowcy te służby? To każdy kierowca powinien wiedzieć – dla własnego dobra.

Początki współczesnej straży miejskiej w Polsce sięgają 1991 roku. Instytucję tę powołano w celu utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa. Straż podlega lokalnemu samorządowi, a nie władzy centralnej i ma w porównaniu do policji bardziej ograniczone uprawnienia. Wielu kierowców przekonało się jednak, że nawet te mniejsze uprawnienia mogą dać nieźle po kieszeni. O tym na co może pozwolić sobie straż miejska, mówią przepisy zawarte w Kodeksie Drogowym. Możliwości jest całkiem sporo.

Kto podpadnie?
Strażnicy miejscy mogą wykonać kontrolę ruchu drogowego wobec określonych uczestników ruchu. Z kontrolą musi więc liczyć się kierowca, który (mimo stosownego znaku) nie stosuje się do zakazu ruchu w obu kierunkach, a także taki który naruszył przepisy ruchu drogowego i zostało to uchwycone przez urządzenie rejestrujące. Z kontrolą staży miejskiej muszą zmierzyć się także uczestnicy ruchu, którzy naruszają przepisy o zatrzymaniu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, motorowerów, rowerów, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt. Skoro wiemy już, kto zainteresuje swym zachowaniem straż miejską to przekonajmy się jeszcze, jakie konkretne działania może ona podjąć.

Rejestrują, ale pod warunkami
Straż miejska (w wymienionych powyżej przypadkach) uprawniona jest do zatrzymania pojazdów, a także do sprawdzania dokumentów wymaganych do kierowania pojazdem. Ku niezadowoleniu części zmotoryzowanych, strażnicy miejscy mogą używać urządzeń rejestrujących. Jest tu jednak pewien haczyk – Jeżeli urządzenie jest zarejestrowane w pojeździe, to w trakcie pracy tego sprzętu pojazd nie może znajdować się w ruchu – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – W tym kontekście istotne jest też swoiste „uprawnienie informacyjne”. Straż może bowiem żądać od właściciela lub posiadacza pojazdu wskazania, komu powierzył on pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie – dodaje Florkowska. To nie koniec. Straż miejska posiada uprawnienia do legitymowania uczestnika ruchu i wydawania mu wiążących poleceń co do sposobu korzystania z drogi lub używania pojazdu.

Warto pamiętać, że straż może wydawać wiążące polecenia osobom, które spowodowały przeszkodę utrudniającą ruch drogowy lub zagrażającą jego bezpieczeństwu.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ qweez
ponad rok temu ocena: 0%  1
Czy Strażnik Miejski z patrolu pieszego może zażądać ode mnie okazania dowodu osobistego, bez żadnych podejrzeń popełnienia wykroczenia? Ot tak sobie?
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.