› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Co dalej z przejściem dla pieszych na Al. Grunwaldzkiej?

› bieżące ponad rok temu    17.01.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 5 ocen 0 / 0%
A A A
Potrącenie na Al. Grunwaldzkiej w Elblągu (26 XI 2018 r.)Potrącenie na Al. Grunwaldzkiej w Elblągu (26 XI 2018 r.) fot. KMP w Elblągu

Podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych Rady Miejskiej w Elblągu, które miało miejsce w Urzędzie Miejskim w dniu 16 stycznia odbyła się dyskusja dotycząca bezpieczeństwa pieszych na przejściu przez Aleję Grunwaldzką. Z pewnością jest to przejście, które stwarza najwięcej sytuacji niebezpiecznych.

Przypomnijmy choćby zdarzenie, które miało miejsce rankiem 26 listopada ubegłego roku, w wyniku którego 57-letnia kobieta doznała poważnych obrażeń ciała i została przetrasportowana do szpitala.

Przejście dla pieszych na Al. Grunwaldzkiej przy hali Elzamu od lat cieszy się złą sławą. Pieszy, by dostać się na drugą stronę ulicy, musi pokonać aż cztery pasy ruchu oraz torowisko. Od lat dochodzi w tym miejscu do wielu potrąceń. Wygląda na to, że aby coś się w tym względzie zmieniło należałoby poważnie przemyśleć wybudowanie w tym miejscu przejścia nadziemnego lub podziemnego, co oczywiście jest związane z dużymi kosztami. Wieloletnie doświadczenia wskazują, że tylko takie warianty zapewnią bezpieczeństwo dla pieszych.

Jak jednak zauważył radny Robert Turlej, wiceprzewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych, w przypadku wybudowania przejścia nadziemnego:

Jestem przekonany, że wówczas piesi wybiorą znajdujące się przy stacji CircleK przejście naziemne niż wędrowanie góra/dół.

Trudno odmówić słuszności tej argumentacji. 

O zamnięcie tego przejścia z uwagi na to, że jest niebezpieczne i dochodzi na nim do poważnych wypadków wnioskował radny Andrzej Tomczyński. Hamowali go Robert Turlej i Marek Kamm, którzy wskazywali, że zmuszanie ludzi do korzystania z przejścia znajdującego się na wysokości ul. Fabrycznej nie jest dobrym rozwiązaniem z uwagi na odległość i znaczne nadrabianie drogi. To nie przypadek, że przejście dla pieszych znajdujące się nieopodal hali Elzamu cieszy się znacznie większą popularnością.   

Jak poinformował przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych radny Krzysztof Konert: 

W wyniku dyskusji członkowie Komisji zagłosowali nie za likwidacją przejścia, a za skierowaniem wniosku do Pana Prezydenta o ponowne przeanalizowanie możliwości zastosowania odpowiednich rozwiązań z zakresu inżynierii ruchu, które zapewniłyby w możliwie maksymalnym stopniu bezpieczeństwo pieszym na tym przejściu. Musimy sobie zdawać sprawę, że jest to najbardziej niebezpieczne przejście dla pieszych w naszym mieście. W chwili obecnej nie ma możliwości stworzenia w tym miejscu wysepki dla pieszych, czy sygnalizacji świetlnej. Naszym celem jest stworzenie możliwości przejścia pieszym na tym odcinku ulicy, które na obecną chwilę będzie najlepszym rozwiązaniem. Likwidacja przejścia byłaby ostatecznością i trzeba szukać możliwych innych rozwiązań.

O sprawie będziemy informowali na bieżąco. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Pick
ponad rok temu ocena: 100%  5
Juz mowilem, rozpisac apel kto chce partycypowac w budowie przejscia podziemnego z boksami handlowymi, podzielic koszty miedzy udzialowcow, do splaty w ratach i wybudowac ! To takie polskie : nic sie nie da, nic nie mozna, mozna tylko zamknac!
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hyyy
ponad rok temu ocena: 0%  4
a może kładka co?
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ plac, ulica, aleja
ponad rok temu 3
' Jak powinno się pisać nazwę ulicy: Aleja Niepodległości czy też aleja Niepodległości? Wokół tej sprawy jest wiele zamieszania wśród moich współpracowników. Proszę o przedstawienie mi zasad pisowni tej nazwy własnej. Czy ma może jakieś znaczenie, że jest to aleja, a nie aleje?? Piszemy aleja Niepodległości i Aleje Niepodległości. Słowo aleja w nazwach ulic pisane jest wielką literą, gdy występuje w liczbie mnogiej. Mirosław Bańko"
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gru
ponad rok temu 2
W końcu przestań wstawiać ten sam zbędny komentarz dotyczących pisowni nazw ulic, placów i alei. Nie wnoszą nic do treści artykułu.
~ marcco
ponad rok temu ocena: 25%  1
To przejście jest MEGA niebezpieczne i kolizyjne . Dawno powinno zostać zlikwidowane i pobudowana kładka lub podziemne.
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.