› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Ciężarówki chłodnie – jaką wybrać?

› poradnik ponad rok temu    14.12.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Ciężarówki chłodnie – jaką wybrać?

Przewóz i dostawa towarów szybko psujących się wymaga dysponowania wyspecjalizowanymi ciężarówkami chłodniami. Dzięki nim można zapewnić ładunkowi właściwą temperaturę przez całą trasę przewozu. Gdzie kupić taki pojazd i na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego modelu chłodni?

Przewóz towarów szybko psujących się nie może odbywać się dowolnym pojazdem. Ta kwestia jest ściśle regulowana aktami prawnymi. Ustawa o transporcie drogowym (Dz. U. 2001 nr 125 poz. 1371) określa przede wszystkim dokumenty, jakie powinien posiadać kierowca, dokonujący przewozu ładunków, natomiast tzw. Umowa ATP (opracowana przez komisję ONZ w Genewie) mówi m.in. o tym, jakie specjalne środki transportu muszą być używane do przewozu towarów szybko się psujących. Dlatego, jeśli chcemy realizować takie przewozy, konieczny jest zakup ciężarówki chłodni.

Do czego służy chłodnia?
 

Chłodnię możemy wykorzystać zarówno do przewozu wcześniej zamrożonych towarów, jak i do transportu schłodzonych, szybko psujących się produktów, żywności. Chłodnia to nic innego, jak izotermiczny pojazd, który posiada urządzenie chłodnicze. Może to być na przykład specjalny agregat lub urządzenie absorpcyjne. Dzięki temu można obniżyć znacznie temperaturę w przestrzeni ładunkowej i utrzymywać ją na stałym poziomie. Aby zapobiegać wpływowi zewnętrznych warunków na przestrzeń ładunkową, producenci stosują specjalną izolację nadwozi chłodni, najczęściej w postaci płyt termoizolacyjnych. Wykonuje się je z pianki poliuretanowej i styropianu. Grubość warstwy izolującej to nawet kilkadziesiąt milimetrów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ciężarówkę chłodnię?
 

Zakup ciężarówki chłodni nie jest małym wydatkiem, dlatego należy zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujemy nowego pojazdu, czy wystarczy nam używany. W drugim przypadku coraz częściej nie ma już problemu ze znalezieniem ofert sprzedaży nawet tak wyspecjalizowanych samochodów, jak chłodnie (np. serwis ogłoszeń z całej Europy Truck1).

Gdy już zdecydowaliśmy, gdzie szukać naszej chłodni, warto wiedzieć, na jakie elementy należy zwrócić uwagę, wybierając konkretny model ciężarówki. Przede wszystkim należy przeanalizować ładowność pojazdu. Jeśli planujemy obsługiwać długie trasy, samochód powinien być bardzo pojemny, aby mógł zabrać więcej towaru. Warto także zwrócić uwagę na konstrukcję zabudowy i parametry agregatu chłodniczego. Ważny jest także materiał izolacyjny. Najlepiej sprawdza się pianka poliuretanowa, ponieważ nie pali się łatwo. Oczywiście trzeba jeszcze ocenić stan techniczny pojazdu, gdy wybieramy używany i sprawdzić wszystkie dokumenty. Potem można już realizować przewozy chłodnią.

Ogłoszenia sprzedaży używanych ciężarówek chłodni z całej Europy można znaleźć na stronie https://www.truck1-pl.com/ciezarowki/ciezarowki-chlodnie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.