› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Ciepła brama garażowa idealna nie tylko zimą

› poradnik ponad rok temu    11.12.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
Ciepła brama garażowa idealna nie tylko zimą fot. Normstahl Entrematic

Zimą szczególnie dotkliwe są niskie temperatury - nie tylko dla człowieka, ale także dla samochodu. Oznaką tego mogą być problemy z odpaleniem auta czy też zaszronionymi szybami. Panaceum na tego rodzaju problemy może być garaż, ale pod warunkiem, że jest on dobrze izolowany i w pomieszczeniu utrzymuje się stała, dodatnia temperatura. Duży wpływ na klimat w garażu ma brama garażowa. Rafał Łagódka, ekspert z firmy Normstahl Entrematic, wskazuje, na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy, by spełniała ona swoje funkcje.

Solidna konstrukcja

Garaż jest pomieszczeniem, w którym największą utratę ciepła zazwyczaj powoduje otwór wjazdowy. Wybierając konkretny model bramy, warto zatem zastanowić się nad rozwiązaniem gwarantującym doskonałą szczelność i izolacyjność.

- Należy zwracać uwagę na budowę skrzydła bramy – warto wybierać te modele, które są ocieplone. Na przykład bramy z blachy stalowej, która jest pokryta podwójną warstwą lakieru piecowanego. Panel bramy zbudowany jest z dwóch płatów blachy, pomiędzy którymi umieszczono piankę poliuretanową, stanowiącą warstwę izolacyjną o grubości aż 42 mm. Współczynnik przenikania ciepła dla takiej konstrukcji wynosi ok. 1 W/m²K dla bramy o powierzchni 10m². Tak gruba warstwa izolacji termicznej solidnie chroni przed zimnem i upałem, a co za tym idzie utrzymuje stałą temperaturę wewnątrz pomieszczenia i oszczędza energię potrzebną do ogrzania garażu – wyjaśnia Rafał Łagódka z firmy Normstahl Entermatic.

Drugim niezwykle ważnym elementem chroniącym garaż przed utratą ciepła jest profil termiczny, który jest zamontowany pomiędzy murem a prowadnicami.
- To dodatkowe uszczelnienie gwarantuje perfekcyjną ochronę przed uciekaniem ciepła z garażu, a także przedostawaniem się do jego wnętrza kurzu. Warto podkreślić, że element ten separuje całą powierzchnię prowadnicy od węgarka i zapewnia tym samym dodatkową ochronę przed korozją. Warto zaznaczyć, że jest to miejsce szczególnie narażone na skraplanie się wody i kumulowanie wilgoci, dlatego też taka izolacja jest szczególnie istotna – dodaje ekspert Normstahl Entrematic.

Uzupełnieniem rozwiązań poprawiających izolacyjność bramy jest przegroda zastosowana w segmentach.
- To rozwiązanie konstrukcyjne stosowane jest w segmentach bram. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, w postaci mostka termicznego, które zabezpiecza przed przenoszeniem temperatury zewnętrznej na wewnętrzną część panelu i eliminuje efekt przemarzania – mówi Rafał Łagódka.

Idealne dopasowanie bramy do garażu

Warto podkreślić, że nie istnieje jedna, uniwersalna brama do różnych typów garaży. Dlatego też, przed decyzją o wyborze konkretnego modelu, należy skonsultować się z doradcą, który pomoże dopasować typ bramy do konstrukcji garażu oraz wejścia.

- Błędy podczas zakupu i montażu bramy należą do najczęstszych przyczyn braku dobrej izolacyjności garażu. Wybór idealnej bramy do naszego garażu trzeba rozpocząć od oceny miejsca w nadprożu i po bokach, a także przestrzeni w garażu, którą warto idealnie wykorzystać. Co więcej, wybór pomiędzy bramą boczną a górną powinien być uwarunkowany ilością miejsca w garażu tak, aby nie dokonywać przebudowy otworu. Warto również pamiętać, że szczelność całej konstrukcji zagwarantuje nam prawidłowy pomiar wejścia. Można skorzystać w tym przypadku z usług fachowców, którzy idealnie obliczą wymiary bramy. Tego rodzaju działania pozwolą nam uniknąć niepotrzebnych, dodatkowych i często kosztownych prac podczas montażu bramy – wyjaśnia Rafał Łagódka z Normstahl Entrematic.

Spadek temperatury powoduje, że również w garażu panuje mało przyjemny klimat. By zapobiegać utratom ciepła, warto stosować rozwiązania gwarantujące szczelność konstrukcji i wysoką izolacyjność pomieszczeń. Na rynku oferowane są m.in. izolowane bramy garażowe zaopatrzone w dodatkowe uszczelki, które stoją na straży cennej energii cieplnej. Dlatego też przy wyborze bramy warto również zwracać uwagę na szczegóły, które nie tylko zimą zagwarantują doskonałe uszczelnienie garażu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.