› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Chcą konsultacji w sprawie Obwodnicy Wschodniej i likwidacji linii tramwajowej nr 2

› bieżące ponad rok temu    6.09.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Projektowana Obwodnica Wschodnia ma przebiegać przez teren BażantarniProjektowana Obwodnica Wschodnia ma przebiegać przez teren Bażantarni fot. Konrad Kosacz

Niezależna inicjatywa obywatelska Forum Rozwoju Elbląga zwróciła się do Prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka o zorganizowanie konsultacji społecznych poświęconych planom budowy tzw. „obwodnicy wschodniej” oraz likwidacji linii tramwajowej nr 2.

Poniżej publikujemy treść stanowiska FRE.

„Wspomniana „obwodnica wschodnia” Elbląga, ma częściowo przebiegać przez park leśny Bażantarnia oraz ulicę Marymoncką, co wiąże się z likwidacją istniejącej tam infrastruktury tramwajowej, a w konsekwencji likwidacji linii tramwajowej nr 2.

Zdajemy sobie sprawę, że za stanowiskiem władz Elbląga stoją konkretne uwarunkowania i ograniczenia m.in. przestrzenne, infrastrukturalne i ekonomiczne. Mamy jednak poważne wątpliwości, czy na pewno nie ma rozwiązań alternatywnych, czy o wszystkim muszą decydować finanse i chłodna logika podejmowania decyzji.

Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że istnieje stosunkowo niewiele rzeczy kojarzących się z Elblągiem, z którymi identyfikują się jego mieszkańcy. Zaliczyć można do nich m.in. elbląskie parki na czele z Bażantarnią, tramwaje, odkryty basen miejski jeden z największych tego typu obiektów w Europie, czy też nasze specyficzne Stare Miasto w wiecznej budowie.

Z przykrością stwierdzamy, że stosunek władz Elbląga do tych elbląskich symboli jest delikatnie mówiąc lekceważący. Stare Miasto jest obiektem wiecznych improwizacji. Z uporem przyzwala się na kontrowersyjną „nowoczesną” zabudowę i to mimo wielu głosów negatywnych. Zamiast dążenia do konsekwentnej zabudowy całej dzielnicy, co rusz pojawiają się dziwne pomysły, nowoczesnych fontann, ogródków archeologicznych, powstania „placu katedralnego” itp.

Nasz odkryty basen zarastają chwasty w oczekiwaniu na inwestora, który ma nam zbudować Aquapark i przy okazji wyremontować stary obiekt. Znając elbląskie realia bardzo prawdopodobne jest, że minie parę lat i okaże się, że zamiast inwestora mamy w niecce basenu kawałek młodego lasu, a na jakikolwiek remont jest za późno.

Bażantarnia jest ulubionym miejscem wypoczynku na łonie przyrody tysięcy elblążan. Jak będzie wyglądać to miejsce, gdy przez skraj „polany z wiatami” będzie przebiegać nowa droga? Czy hałas samochodów pozwoli na organizowanie imprez muzycznych w „muszli koncertowej”? Czy będzie można rozkoszować się świeżym leśnym powietrzem, czy też tylko takim wymieszanym ze spalinami samochodów? Jak oszpeci krajobraz tego parku droga z ekranami akustycznymi?

Tramwaje elbląskie są jednymi z najstarszych w naszym kraju. Wiele miast nam ich zazdrości, a w Olsztynie właśnie je reaktywują. Tymczasem władze Elbląga zamiast kontynuować ich rozbudowę, bez skrupułów zamierzają zlikwidować jedną z najstarszych elbląskich linii tramwajowych.

Zdajemy sobie sprawę, że wszystko można wytłumaczyć względami ekonomicznymi, ale wspomniane symbole Elbląga są naszym wspólnym dobrem i powinniśmy o nie dbać, a nie je niszczyć lub zaniedbywać. To one kształtują tożsamość naszego miasta i samych elblążan.

Pan Prezydent wielokrotnie deklarował, że zależy mu na opinii elblążan i jest teraz doskonała okazja, żeby wysłuchać, co mieszkańcy Elbląga sądzą o wspomnianych inwestycjach i czy ich w ogóle chcą.”

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.