› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

CEPiK nie funkcjonuje jak potrzeba. Cierpliwość tracą także elbląscy kierowcy

› bieżące ponad rok temu    22.11.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
CEPiK nie funkcjonuje jak potrzeba. Cierpliwość tracą także elbląscy kierowcy fot. Bartłomiej Ryś (archiwum elblag.net)

Niedawno pisaliśmy na temat wejścia w życie nowych przepisów dotyczących przeglądów technicznych samochodów. 13 listopada uruchomiony został system CEPiK 2.0 (pełna nazwa: System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców), który łączy w sobie dwie ewidencje: centralną ewidencję pojazdów (CEP) oraz centralną ewidencję kierowców (CEK). Bardzo szybko okazało się, że wprowadzony w szczytnym celu system informatyczny nie działa jak potrzeba. 

Kierowcy cały czas zgłaszają problemy z rejestracją i badaniami technicznymi pojazdów. Stoją w kolejkach do rejestracji, czekają znacznie dłużej na wykonanie badania techniczengo pojazdu. Ich złość odbija się m.in. na pracownikach wydziału komunikacji, którzy z wprowadzeniem i funkcjonowaniem systemu nie mają nic wspólnego. 

W związku z wdrożeniem nowego systemu teleinformatycznego CEPiK 2.0 informujemy, że w chwili obecnej obsługa interesantów jest znacznie wydłużona, a niektóre sprawy nie mogą być zrealizowane.

 – informację o tej treści opublikowało 15 listopada na swojej stronie internetowej Starostwo Powiatowe w Elblągu

Informujemy, że od dnia 13 listopada br. działa nowa Centralna Ewidencja Pojazdów. Aktualnie system jest w fazie stabilizacji. Część stacji kontroli pojazdów nie nawiązała jeszcze połączenia z bazą CEPiK 2.0. uniemożliwia to realizację procesów biznesowych w trybie on-line, możliwa jest natomiast praca w trybie awaryjnym i normalna obsługa w zakresie badań technicznych pojazdów.

– możemy przeczytać na stronie cepik.gov.pl.

Jednocześnie ministerstwo informuje:

Do Ministerstwa Cyfryzacji docierają sygnały dotyczące kierowania przez Stacje Kontroli Pojazdów obywateli do Wydziałów Komunikacji w przypadku stwierdzenia niezgodności w danych pojazdu. Jest to działanie nieprawidłowe i niezgodne z przyjętą procedurą obsługi niezgodności.

Przypominamy, że od dnia 13.11.2017 r. obowiązuje ogłoszony przez Ministra Cyfryzacji tryb obsługi niezgodności w CEP w okresie od 13 listopada 2017 r. do 4 czerwca 2018 r., zgodnie z którym Stacje Kontroli Pojazdów jako podmioty zobowiązane do wprowadzania danych do centralnej ewidencji pojazdów zgłaszają niezgodności w danych do administratora danych i informacji zgromadzonych w ewidencji. Tryb ten dotyczy wyłącznie w sytuacji gdy niezgodność uniemożliwia im wprowadzenie danych do ewidencji, tj.:

 • brak pojazdu w ewidencji;
 • ewentualnie niezgodny numer VIN – wyłącznie w przypadku gdy diagnosta faktycznie nie jest w stanie zidentyfikować pojazdu i wskazać, dla którego pojazdu odnotowujemy badanie techniczne. Jeżeli jesteśmy w stanie zidentyfikować pojazd to przesyłamy do CEP badanie nawet jeżeli nr VIN zawiera błędy;
 • inne dane, które są zawarte na dowodzie rejestracyjnym  – o ile faktycznie uniemożliwiają wprowadzenie danych badania technicznego do ewidencji.

Po co ten CEPiK? 

 • CEPiK 2.0 ma za zadanie ograniczyć negatywne zjawiska społeczne w obrocie pojazdami, a także upowszechnić dostęp do własnych danych oraz danych o posiadanych pojazdach i dokumentach. Z danych zgromadzonych w CEP i CEK mogą korzystać również obywatele, dla których przygotowane zostały bezpłatne usługi.
 • "Historia pojazdu" to bezpłatna usługa, dzięki której każdy zainteresowany może poznać historię pojazdu przed zakupem. Pozwala na dostęp do danych z centralnej ewidencji pojazdów, dzięki którym kupujacy może upewnić się, czy informacje przedstawione przez sprzedawcę są zgodne z informacjami w państwowej ewidencji.
 • E-usługa "Sprawdź swoje punkty karne" to możliwość kontroli posiadanych punktów karnych bez wychodzenia z domu i za darmo. Koniecznie jest jedynie posiadanie profilu zaufanego (eGO).
 • Ponadto każdy zainteresowany składając odpowiedni wniosek może uzyskać dane statystyczne na temat pojazdów zarejestrowanych. Tego typu dane moga być wykorzystane zarówno do celów niekomercyjnych, jak i komercyjnych.

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym dane z centralnej ewidencji pojazdów (CEP) można udostępnić do celów komercyjnych i niekomercyjnych. Dane są udostępniane w sposób wykluczający możliwość identyfikacji osób lub pojazdów. Dlatego też w ramach tej usługi nie są udostępniane dane osobowe, numery rejestracyjne ani numery VIN. 

Zakres danych i informacji, które możesz uzyskać z CEP, jest określony w rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji w sprawie centralnej ewidencji pojazdów. 

 – taka informację znajdziemy na stronie cepik.gov.pl. 

 • Ponadto osoba zainteresowana może uzyskać dane na temat konkretnego pojazdu, właściciela pojazdu czy kierowcy.
 • Kolejną usługą oferowaną przez CEPiK jest "Bezpieczny autobus"

Jak wskazuje ministerstwo:

Jest to bezpłatna usługa, która pozwala na wstępne sprawdzenie autobusu, którym właśnie wybieramy się na wycieczkę lub którym codziennie jeździmy do pracy i szkoły.

Jakie są Wasze osobiste doświadczenia związane z awaryjnością systemu CEPiK? Czy i jak długo staliście w kolejkach?

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ikiv
ponad rok temu ocena: 100%  2
Ile lat nad nim pracowano ?
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Emeryt
ponad rok temu ocena: 100%  1
Kolejna glupota
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.