› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Budowa wiaduktu spędza sen z powiek mieszkańcom budynku przy Lotniczej 47-49

› bieżące ponad rok temu    2.02.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 8 ocen 3 / 100%
A A A
3 zdjęćBudowa wiaduktu spędza sen z powiek mieszkańcom budynku przy Lotniczej 47-49 fot. Marcin Mongiałło

Wiadukt to już zaplanowana (w ramach przyjętej uchwały bdużetowej miasta Elbląga na 2017 rok) inwestycja, na którą mieszkańcy dzielnicy Zatorze czekali kilkadziesiąt lat.  Bezdyskusyjną kwestią jest fakt, że jest ona bardzo potrzebna. Pewne kontrowersje budzi natomiast przebieg wiaduktu. Mieszkańcy zapoznali się z wizaualizacją przygotowaną na zlecenie Urzędu miejskiego w Elblągu i część z nich nie jest zadowolona z umiejscowienia trasy.

Swoje uwagi na temat przebiegu wiaduktu zgłaszali, podczas spotkania z prezydentem Elbląga, które odbyło się 31 stycznia w sali wykładowej Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, przede wszystkim mieszkańcy budynku położonego przy ul. Lotniczej 47-49. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że są oni niezadowoleni, wręcz rozgoryczeni. Nieruchomość, w której mieszkają jest bowiem umiejscowiona zaledwie około 10 metrów od planowanej w tym miejscu ściany wiaduktu. Mieszkańcy poruszali fakt znacznego zawilgocenia budynku oraz zwracali uwagę, że problem ten pogłębi się znacznie po wybudowaniu wiaduktu, który przesłoni słońce, zacieniając kompletnie wschodnią ścianę zamieszkiwanej przez nich nieruchomości.

Częściowym rozwiązaniem wydaje się kompensacyjne osuszenie budynku, w którego piwnicy obecnie kilka razy w roku stoi woda. Fakt ten, zważywszy na to, że budynek jest ubezpieczony (ubezpieczalnia podnosi wysokość rocznych opłat mając na uwadze ciągłe wypłaty odszkodowań), generuje duże koszty po stronie zarządcy nieruchomości, przy czym zobowiązanie do ich pokrycia przerzuca on na wspólnotę mieszkaniową, a więc mieszkańców, którzy płacą coraz to wyższy czynsz.

To nie jedyna bolączka osób zamieszkujących tę nieruchomość. Na spotkaniu z prezydentem poruszany był problem tirów przejeżdżających tuż obok budynku, które wyjeżdżają ze znajdującego się nieopodal złomowiska należącego do prywatnego przedsiębiorstwa, które dzierżawi teren od PKP PLK S.A. Do tego tematu odniósł się prezydent Elbląga:

Zmiana lokalizacji złomowiska nie jest w kompetencji samorządu. Nie ma dobrej woli ze strony przedsiębiorcy. Samorząd nie ma możliwości nacisku na przedsiębiorcę. Ten temat był już omawiany z prezesem PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Nie dało to rezultatu. Nasze przepisy, które obowiązują w sferze hałasu nie sprzyjają nam. Trzeba najpierw poinformować przedsiębiorcę, że będzie wykonywany pomiar hałasu i wtedy taki pomiar można włożyć między bajki.

Prezydent zauważył, że wraz z wybudowaniem wiaduktu zniknie problem tirów, które już nie będą miały możliwości tędy przejeżdżać.

Na zakończenie przypomnijmy, iż wkrótce mający powstać wiadukt w ciągu ulicy Lotniczej i Skrzydlatej połączy centrum miasta z dzielnicą Zatorze oraz drogą krajową nr 7 oraz usprawni przejazd nad linią kolejową w ważnym komunikacyjnie miejscu, co przyczyni się do znacznego skrócenia czasu podróży. Inwestycja ta jest planowana w ramach przyjętej uchwały budżetowej miasta Elbląga na 2017 rok. Ocenia się, że łącznie z budową dróg dojazdowych ma kosztować 35 milionów złotych. Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski zapowiedział, że planowana jest nie tylko budowa wiaduktu, ale w miejscu istniejącego przejazdu kolejowego w ciągu ulicy Lotniczej zakłada się również wykonanie przejścia podziemnego przeznaczonego dla pieszych i rowerzystów. 

 • Budowa wiaduktu spędza sen z powiek mieszkańcom budynku przy Lotniczej 47-49
 • Budowa wiaduktu spędza sen z powiek mieszkańcom budynku przy Lotniczej 47-49
 • Budowa wiaduktu spędza sen z powiek mieszkańcom budynku przy Lotniczej 47-49
ilość zdjęć 3 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Sicoe21
ponad rok temu ocena: 33%  8
Moim zdaniem ciężko będzie dojść do kompromisu - rozmumiem postawę mieszkańców, ale z drugiej strony wyznaczenie innej trasy bez narażania się na bardzo duże koszty jest wręcz niemożliwe.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Z peryferii
ponad rok temu ocena: 50%  7
@z centrum, ciebie powinni zasłonić. Na jakiej podstawie nazywasz mieszkańców tego budynku "elementem" ? Masz jakąś wiedzę na ten temat, czy tak po prostu ci się wydaje?
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ z centrum
ponad rok temu ocena: 27%  6
Tam dziwny element mieszka - wystarczy zobaczyć jak zniszczyli elewację budynku. W sam raz miejsce dla takich ludzi. Może wiadukt zasłoni to badziewie.
odpowiedz oceń komentarz 3 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rozsądek
ponad rok temu ocena: 67% 5
Zniszczyć elewację mogli także ludzie tam nie mieszkający. Nie wydawajmy pochopnych osądów. Wszędzie znajdą się różni ludzie.
~ żul z pod boryska
ponad rok temu ocena: 50%  4
osuszanie budynku generuje duże koszty po stronie zarządcy budynku. od kiedy zarządca płaci z własnej kieszeni, działa charytatywnie.płaci chyba z pieniędzy wspólnoty mieszkaniowej
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gość
ponad rok temu ocena: 43%  3
To postęp,to rozwój, to coś co jest dla mieszkańców a oni jeszcze narzekają.Niestety tak musi być. A ze złomowiskiem musicie naprawdę zrobić porządek.
odpowiedz oceń komentarz 3 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anonimek1
ponad rok temu ocena: 0% 2
do ~gość wg Twojego toku rozumowania to złomowisko to rozwój miasta, nowe miejsca pracy, a Ty tylko narzekasz... Sam projekt mi jako osobie spoza zatorza się bardzo podoba, chociaż trąci trochę megalomanią. Zapewne tunel pod torami by również wystarczył.
~ ati
ponad rok temu ocena: 0% 1
Właśnie. Też mi się wydaje, że puszczenie drogi pod torami byłoby tańsze, ale podobno tunel pod torami byłby zbyt kosztowny z uwagi na wody gruntowe i zalewanie - konieczność użycia pomp etc.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.