› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Budowa pierwszego regionalnego lotniska na ostatniej prostej

ponad rok temu    10.08.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 26 ocen 15 / 27%
A A A
Budowa pierwszego regionalnego lotniska na ostatniej prostej fot. Facebook - Port Lotniczy Olsztyn - Mazury

Zgodnie z planem już za kilka miesięcy na lotnisko w Szymanach mają przylecieć pierwsze samoloty obsługujące ruch pasażerski. Jakich połączeń można spodziewać się, tego na razie nie wiadomo. Pewne jest natomiast to, że rocznie samorząd województwa planuje dokładać do działalności lotniska do 5 milionów złotych.

Warmińsko-Mazurskie uważane jest za region z białą plamą pod względem transportu lotniczego. To ma się zmienić za sprawą inwestycji w Szymanach opiewającą na kwotę 204 milionów złotych. Unia Europejska dofinansowuje projekt dając na jego realizację 121 milionów. Pozostałą kwotę, 83 miliony złotych dokłada Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Lotnisko w Szymanach tak, jak większość lotnisk regionalnych nie będzie na samym początku rentowne. Samorząd wojewódzki zakłada, że przez pierwsze lata będzie dofinansowywać działalność operacyjną do 5 mln zł rocznie.

Wszystkie lotniska, które mają do 1 mln pasażerów rocznie przynoszą straty. Leszek Krawczyk, prezes spółki zarządzającej lotniskiem w Szymanach przewiduje, że do lotniska w Szymanach dokładać będzie trzeba przez pierwszych 6 lat. W sumie da to kwotę około 30 milionów złotych. Jednak, według zapewnień samorządu województwa, inwestycja jest bardzo potrzebna ze względu na duże odległości do portów lotniczych w Gdańsku i Warszawie. Jej realizacja ma poprawić dostępność do połączeń lotniczych dla okolicznych mieszkańców.

Przewiduje się, że w 2016 roku lotnisko w Szymanach przyjmie niecałe 60 tys. pasażerów, czyli trochę ponad 150 pasażerów dziennie. Jednak prezes spółki samorządowej, Leszek Krawczyk jest optymistą i szacuje, że może to być nawet 100 tys. pasażerów. To, jakim zainteresowaniem będzie cieszyć się lotnisko zależeć będzie od oferty przewoźników, a ta z oczywistych względów obecnie jeszcze nie jest znana.

Lotnisko Szymany znajduje się 58 km na południe od stolicy województwa miasta Olsztyn, czyli jest to niewiele bliżej niż z Elbląga do Gdańska. Jednak elblążanie do lotniska w Szczytnie będą mieć już zdecydowanie więcej, bo 170 kilometrów. Kolejnym utrudnieniem może być czas pracy lotniska – od godziny 6 do 22 z powodu wprowadzonych ograniczeń decyzją środowiskową.

Według założeń przewiduje się obsługę rejsów stałych, czarterów i general aviation. Terminal pasażerski będzie posiadał pełną separację funkcjonalną podróżnych przylatujących i odlatujących. Przewidziano podział odpraw w przylotach i odlotach na dwa kierunki: obsługa pasażerów w ramach umowy Schengen i obsługa pasażerów poza warunkami umowy z Schengen. Średniodobowa przepustowość terminala ma wynosić około 830 pasażerów, w dobie szczytowej do 1250 pasażerów a w godzinie szczytowej do 310 pasażerów.

Port Lotniczy będzie zapewniał pełną infrastrukturę parkingową na około 150 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, wydzielenie stanowisk postoju autobusów linii regularnych oraz stanowisk postoju taksówek oraz przystanek kolejowy z dojściem pieszym do terminala. Z Olsztyna do terminala Regionalnego Portu Lotniczego Olsztyn – Mazury w Szymanach będzie można dojechać szynobusem w ciągu 50 minut. Port Lotniczy zostanie uruchomiony niezwłocznie po uzyskaniu certyfikatu wydanego przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Czy bierzecie pod uwagę możliwość korzystania z usług portu lotniczego w Szymanach, jeżeli oferta będzie tańsza niż ta dostępna np. w Gdańsku?
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (26)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ EuPi
ponad rok temu ocena: 100%  26
No to Elbląg dostanie znowu po d...e. Czas naprawde odłaczyć sie, bo jeszcze trochę i elbląg stoczy się do wielkosci sredniej gminy i o to chyba Olsztynowi chodzi.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ turystapl
ponad rok temu ocena: 100%  25
Kolejna zgubna inwestycja. Pustka w urzędniczych głowach. Kto pokryje pewne straty ?? Urzędnicy olsztyńscy ?? Jeźeli urzędnik nie będzie odpowiafał za swoje decyzje to marnotrawstwo pieniędzy doprowadzi do ruiny państwa.
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do pomorskiego
ponad rok temu ocena: 100%  24
Skandal! W celu podniesienia ego Olsztyn zbudował lotnisko "regionalne". Nie dość, że lotnisko jest skazane na porażkę, to cała kasa wojewódzka będzie szła na sztuczne utrzymywanie tego tworu. A wszystko po to, żeby Olsztyn mógł powiedzieć "patrzcie, my też mamy lotnisko". Dla Elbląga regionalnym lotniskiem jest już bardziej lotnisko w Gdańsku. Poza tym skoro województwo musiało mieć lotnisko to czemu nie utwardzono pasa startowego w Elblągu...Acha no tak, bo w tej sytuacji to Elbląg jednak jest "za blisko Gdańska" :) Nie oszukujmy się. Wystarczy poczytać komentarze w internecie. Olsztyniacy już otwarcie mówią, że "Olsztyn wreszcie będzie miał lotnisko". I tak to właśnie stolica szasta kasą wojewódzką. Szkoda, że tylko u siebie...
odpowiedz oceń komentarz 13 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bigi
ponad rok temu ocena: 50% 23
Wszystkim, tym którzy domagają się do Pomorskiego rzypomnę albo poinformuję, że Gdynia wybudowała jeszcze większy port lotniczy 30 km od Rębiechowa, gdy przepustowość Rębiechowa wynosi ok 50%
~ Basenji
ponad rok temu ocena: 0%  22
Na pewno nie jest to ekonomiczne, ale jest w tym drugie dno. Szymany są potencjalnym lotniskiem wojskowym dla NATO w razie zagrożenia ze wschodu.
odpowiedz oceń komentarz 0 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rudolf
ponad rok temu ocena: 100% 21
W razie zagrozenia ze wschodu to lotnisko pierwsze zostanie zrownane z powierzchni ziemii...
~ EBramis
ponad rok temu ocena: 100%  20
58 km z Olsztyna do lotniska a lotnisko nazywa się Port Lotniczy Olsztyn Mazury w Szymanach. W związku z tym że Miasto Olsztyn jest reklamowane powinno pokrywać połowę deficytu
odpowiedz oceń komentarz 12 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Łubudubu
ponad rok temu ocena: 100%  19
Jeszcze nie wystartował żaden samolot a oni już poinformowali iż będą sponsorować Stomil . Trochę to dziwne , że lotnisko które w perspektywie będzie przynosić milionowe straty , jeszcze nie zarobiło złotówki a już podpisuje umowę sponsorską . To jest po prostu ,,Miś" Barei , im drożej tym lepiej .
odpowiedz oceń komentarz 11 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kasztelan
ponad rok temu ocena: 100%  18
Pięknie Olsztyn się rozwija naszym kosztem, budowa lotniska, budowa linii tramwajowej, przebudowa centrum miasta, to tam idzie kasa na całe warminsko-mazurskie, chyba nie ma watpliwości jak sprawiedliwy jest podział pieniędzy w naszym województwie. nie ma to nic wspólnego z rozwojem - poszły miliony zł na olsztyński trmwaj i lotnisko, a teraz te nierentowne inwestycje będziemy dalej finansować - jak za PRLu buduje się po to żeby budować i pokazać jak z dumą pseudorozwój!
odpowiedz oceń komentarz 15 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anty olsztyn
ponad rok temu ocena: 91%  17
Ja bym się tak nie przejmował, nazwa tylko trochę drażni ale to nie jest Port w olsztynie więc nie mają się czym sami cieszyć, a Mazury osobiście lubię (tylko Warmii nienawidzę) więc może do lotów regionalnych w sezonie się przyda
odpowiedz oceń komentarz 10 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ marek elblaski
ponad rok temu ocena: 100%  16
Będziemy korzystać,jak do tej pory z lotniska Rębiechowo,ale kasa elblaska ,jako miasta z tego nibywojewodztwa,bedzie zasilała szuwarowobagienny wymysł,pieknie.Teraz dokladnie widać,na czym polega bycie naszego miasta w tym dziadowstwie.
odpowiedz oceń komentarz 14 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hdikk
ponad rok temu ocena: 100%  15
Kolejna publiczna pralnia pieniędzy,zamyka się szkoły a otwiera lotniska ,trzeba było te pieniądze przeznaczyć na przebudowę 16 , na Kaszubach lokalne drogi sa w lepszym stanie niż ta "krajowa 16" z Elblaga do Rebiechowa jedzie się około 50 minut ,Kto pojedzie do Szyman z Elblaga ?
odpowiedz oceń komentarz 12 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Twój nick
ponad rok temu ocena: 100%  14
Zbudowaliśmy wspólnie Olsztynowi tramwaje, a teraz zbudujemy lotnisko. Co tam. Niech mają. Elbląga nie stać?
odpowiedz oceń komentarz 20 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ observer
ponad rok temu ocena: 100%  13
Pierwsze regularne połączenie będzie z Guantanamo.
odpowiedz oceń komentarz 23 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Hochwander
ponad rok temu ocena: 100%  12
Nie od dziś wiadomo, że największą kasę robi się na nietrafionych inwestycjach.
odpowiedz oceń komentarz 18 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bugi
ponad rok temu ocena: 100%  11
co miesiąc na utrzymanie trzeba bedzie wyłożyc okolo 5 mln zl zreszta tak jak na inne lotniska w polsce . protas i spółka zbudował terme i teraz lotnisko za niegospodarnosc do puszki do puszki
odpowiedz oceń komentarz 14 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bigi
ponad rok temu ocena: 100%  10
Pracownicy prężnie funkcjonującego regionalnego portu lotniczego w Radomiu po ponad roku od jego uruchomienia wyczekują pierwszego lądowania samolotu :) Tak wygląda idea regionalnych portów lotniczych. Hiszpanie już się na tym przejechali, że nie funkcjonujący port, którego koszt budowy wyniósł 100 mln euro został sprzedali za 10 tyś. euro. Tutaj będzie tak samo po 5 latach, gdy minie okres 5 lat na jaki samorząd zobowiązuje się do utrzymania trwałości projektu, by nie zwrócić dotacji unijnych. Ewentualnie pozostanie model grecki, czyli utrzymywanie nierentownych projektów za wszelką cenę do momentu bankructwa. Tak się kończą rządy socjalistów, zarówno tych lewicowych, jak i tych prawicowych.
odpowiedz oceń komentarz 18 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ POlitolog
ponad rok temu ocena: 100%  9
Tym tematem winna się zajac CBA. Taki absurdalne wydawanie kasy publicznej może być tylko w Olsztynie. Tym bardziej ze Port Lotniczy ma być sponsorem piłkarzy Stomilu Olsztyn.
odpowiedz oceń komentarz 17 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rudolf
ponad rok temu ocena: 100%  8
To sie nazywa INTERES!!!!!! Dokladac do terminalu 5 milionow rocznie!!!!! Super!!!!! Gdzie sens,gdzie logika??????????
odpowiedz oceń komentarz 17 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ NoName
ponad rok temu ocena: 100%  7
Czego to czereśniaki z pseudo województwa szuwarowo-bagiennego nie zrobią aby się dowartościować. Nikt z regionu Elbląskiego nie będzie dymać do jakiś Szyman, skoro po przebudowie krajowej siódemki będziemy dojeżdżać do Gdańska w 25 minut.
odpowiedz oceń komentarz 19 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ k786
ponad rok temu ocena: 92%  6
będą nowe więzienia CIA ???????????????
odpowiedz oceń komentarz 11 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ k768
ponad rok temu ocena: 100%  5
jakie regionalne, kolejny twór w stylu zimnych term Protasa. Umrze z braku połączeń.
odpowiedz oceń komentarz 17 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rerererere
ponad rok temu ocena: 100%  4
Bliżej mamy do Gdańska, więc jakie to nasze regionalne lotnisko? Pomyślcie nim coś napiszecie.
odpowiedz oceń komentarz 16 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ k5
ponad rok temu ocena: 100% 3
Olsztyniaki też z pewnością dalej będą jeżdzić do Rębiechowa, ze względu na ilość lotów, no chyba,że tam będzie komunikacja szybowcowa, na mirę Szuwar i Błota.
oceń komentarz 16 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nwo
ponad rok temu ocena: 100%  2
tak 180 km od Elbląga... litości kto tam od nas będzie jeździł ? Przecież to robią dla tych z szuwarowa bagiennego, bo gdyby władza nie sprzedała olsztynowi Elbląga to tam dalej by bagna były i dalej byli śmierdzącym zadupie do którego nikt nie miał po co jechać.
odpowiedz oceń komentarz 21 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kasztelan
ponad rok temu ocena: 100% 1
Dodam jeszcze, że na lotnisku Poznańskim dziennie obługiwane jest od kilku do kilkunastu lotów. Cikaw jestem ile będzie obsługiwanych na tym szuwarnym lotnisku? Poza sezonem domniemam, że 0, bo który przewoźnik będzie tam przewoził powietrze w samolotach?!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.