› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Boxy dachowe, czyli jak powiększyć przestrzeń bagażową samochodu?

› bieżące 7 miesięcy temu    26.07.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Boxy dachowe, czyli jak powiększyć przestrzeń bagażową samochodu?

Sezon wakacyjny rozpoczął się na dobre. Dla niejednego kierowcy oznacza to problemy z zapakowaniem wszystkich bagaży do samochodu. Przestrzeń bagażową można powiększyć, używają coraz popularniejszych na polskich drogach boxów dachowych, które dodają nawet kilkaset litrów dodatkowej pojemności. Dowiedz się, czym charakteryzują się boxy na dach samochodowy i jak je wybrać.

Jak wybrać box dachowy dla swojego auta?

Boxy nie są skomplikowanymi urządzeniami, dlatego ich wybór nie powinien stanowić dużego problemu ani być powodem do długich rozważań i trudnych dylematów. Jest jednak kilka punktów, na które należy zwrócić uwagę. Są to jednak sprawy ściśle związane z twardymi danymi, takimi jak wymiary czy nośność. Wystarczy zatem porównać dane podane przez producenta boxu z zaleceniami producenta auta i większość problemów mamy za sobą. Na co zwrócić uwagę przy zakupie boxu na dach samochodowy na przykład z oferty https://www.motoautko.pl/pol_m_Boxy-dachowe-9705.html?

Wymiary

Wymiary boxu powinniśmy dobrać w taki sposób, by bagażnik:

 • nie przysłaniał widoczności przez przednią szybę,
 • nie ograniczał otwierania klapy bagażnika samochodowego,
 • nie wystawał poza obrys pojazdu.

Najlepiej kierować się zasadą, że box nie powinien wystawać więcej niż 10-15 cm poza przednią krawędź dachu i kończył się w takiej samej odległości od krawędzi tylnej. Oczywiście wszystko zależy od typu nadwozia samochodu. W przypadku sedanów box może wystawać poza tylną krawędź dachu, gdyż nie ograniczy to otwierania klapy ani nie przysłoni widoku przez tylną szybę.

Ważna jest też szerokość. Jeśli chcesz przewozić na dachu np. rowery lub sprzęt do innego sportu, wówczas postaw na węższy box, który nie zajmie całej szerokości dachu, by zmieścić na nim dodatkowe uchwyty.

Pamiętaj również o wysokości. W przypadku wyższych aut warto pomyśleć o bardziej płaskim boxie, bowiem łączna wysokość może przeszkodzić we wjeździe do tuneli czy na parkingi.

Mocowanie

Jeśli posiadasz już bagażnik bazowy w formie poprzecznych belek, wówczas musisz sprawdzić, jaki sposób mocowania zastosował w boxie na dach samochodowy jego producent i wybrać, taki który będzie pasował do belek. Jeśli wraz z boxem kupujesz również bagażnik bazowy, po prostu wybierz kompatybilne rozwiązania. Jakie rodzaje mocowań najczęściej spotyka się w belkach?

 • Rowki „T” – występują w belkach aluminiowych. Są najszybszym, najmniej rzucającym się w oczy i zapewniającym największa aerodynamiczność sposobem montażu boxów.
 • Łapki na pokrętła – jeden z bardziej uniwersalnych sposobów montażu, bowiem pasuje właściwie do wszystkich bagażników bazowych. Wyjątkiem są belki o większej szerokości. Łapki z pokrętłami zastosowane są np. w boxach dachowych Inter-Pack.
 • Obejmy „U” – pasują do belek stalowych i aluminiowych w kształcie owalu. Nie znajdują zastosowania w płaskich belkach w kształcie skrzydeł. Ten typ mocowania znajduje się choćby w boxach samochodowych Amos-bis

Nośność dachu

Tej wartości nie można lekceważyć. Pamiętaj o tym, że bagażnik bazowy i sam box również mają własne ciężary, dlatego, jeśli nośność dachu określona przez producenta auta wynosi np. 75 kg, wówczas do boxu nie możesz włożyć więcej niż różnica nośności dachu i całkowitej masy boxu oraz bagażnika dachowego. W tym przypadku pozostaje zwykle około 50 kg na bagaże.

Dodatkowe funkcje

Boxy dachowe posiadają wiele różnych funkcji, które ułatwią Ci transport nie tylko walizek. Ich wybór (sprawdź ofertę na https://www.motoautko.pl/) zależy wyłącznie od Twojego zapotrzebowania. Pamiętaj, że im więcej zastosowań i dodatkowych funkcji boxu, tym bardziej rośnie jego cena. Wśród dodatkowych udogodnień możesz znaleźć:

 • dwustronne otwieranie – pomocne przy pakowaniu, szczególnie na ciasnych parkingach,
 • wewnętrzne uchwyty na narty lub deski snowboardowe,
 • elementy zabezpieczające przed przesuwaniem się bagażu,
 • dodatkowe zabezpieczenia,
 • styl wykończenia.
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.