› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Blisko 500 skontrolowanych kierowców. Akcja „Alkohol i narkotyki” daje efekty

› policja ponad rok temu    15.10.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Blisko 500 skontrolowanych kierowców. Akcja „Alkohol i narkotyki” daje efekty fot. KMP Elbląg

Policjanci przebadali trzeźwość 446 kierowców na obecność alkoholu, w tym poddali dokładnej kontroli 112 samochodów, zatrzymano 4 nietrzeźwych „za kółkiem”, odebrano 25 dowodów rejestracyjnych, nałożono 36 mandatów - to wynik akcji elbląskiej drogówki pod nazwą „Alkohol i narkotyki”. Weekendowe działania prowadzili elbląscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Żandarmerii Wojskowej i Służby Celnej. Ich celem było eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierowców i po użyciu narkotyków.

- Akcja „Alkohol i narkotyki” prowadzona była praktycznie przez całą sobotę – informuje Jakub Sawicki z zespołu prasowego KMP Elbląg. - Działania miały na celu eliminowanie z ruchu drogowego zagrożenia, jakim są nietrzeźwi kierujący i po użyciu narkotyków. Tym razem policjanci kontrolowali pojazdy na terenie miasta i gmin z terenu powiatu elbląskiego, a w szczególności w okolicach dyskotek.

Funkcjonariusze przejechali ponad 1000 kilometrów, wylegitymowali 128 osób, skontrolowali 446 kierowców. Każdy z nich badany był alkomatem. Tylko w czterech przypadkach wynik badania okazał się pozytywny. Dokładnej kontroli poddali 112 aut, 25 z nich było w kiepskim stanie technicznym i konieczne było odebranie dowodu rejestracyjnego.

Weekendowi rekordziści to:
31-letni Zbigniew G. Zatrzymany w niedzielę o godzinie 19.49 w Kwietniewie (gm. Rychliki). Jechał osobowym BMW mając 2,79 promila alkoholu w organizmie i nie miał prawa jazdy;
36-letni Krzysztof P. Zatrzymany w niedzielę o godzinie 19.55 w miejscowości Dymnik (gm. Rychliki). Jechał skuterem yamaha mając 2,07 promila alkoholu w organizmie.

W ubiegłym roku policjanci zatrzymali 435 nietrzeźwych kierowców i 90 kierowców po użyciu alkoholu. W roku bieżącym (do końca września) zatrzymali 238 kierowców po alkoholu i 83 po jego użyciu.

Policjanci apelują do kierowców o trzeźwość i nie wsiadanie za kierownicę samochodu nawet po niewielkiej ilości wypitego alkoholu. Oprócz konsekwencji np. spowodowania wypadku po alkoholu, czekają ich również konsekwencje prawne.

Zgodnie z Ustawą o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu występuje wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Natomiast stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem karanym aresztem lub grzywną. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. W obydwu przypadkach sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.