› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Bilety komunikacji miejskiej od 1 lipca będą droższe!

› bieżące ponad rok temu    20.06.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 8 ocen 2 / 100%
A A A
Bilety komunikacji miejskiej od 1 lipca będą droższe! fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Już od początku przyszłego miesiąca przyjdzie nam wszystkim zapłacić więcej za bilety komunikacji miejskiej. Decyzję w tej kwestii podjęła Rada Miejska. ZKM w Elblągu jest jedynie wykonawcą decyzji władz miasta. Główna przyczyna podjęcia tej trudnej dla wszystkich decyzji, to wzrost średniego poziomu cen paliw o ok. 30 % w ciągu dwóch ostatnich lat.

Ceny biletów komunikacji miejskiej w Elblągu (zwłaszcza jednorazowych) w ciągu ostatnich lat pozostawały jednymi z najniższych w całym kraju. Dodatkowo, ceny biletów okresowych nie były zmieniane praktycznie od 2003 r. Wiele miast na przełomie roku 2012 i 2013 ceny biletów podniosło.

Prezentujemy porównanie cen biletów jednorazowych (normalnych) w kilku miastach Polski.


Po lipcowej zmianie cen, w Elblągu ceny biletów jednorazowych będą na średnim poziomie w porównaniu do reszty kraju. Biorąc pod uwagę koszt przejazdu na podstawie Elbląskiej Karty Miejskiej i elektronicznej portmonetki (2,60 zł – przejazd normalny do dwóch przystanków, 2,80 zł przejazd normalny powyżej dwóch przystanków) ceny te nadal będą jednymi z najniższych w Polsce. Warto dodać, że remonty torowisk zbliżają się ku końcowi – najpóźniej od 1 września elbląskie tramwaje będą kursowały pomiędzy pętlami Ogólna i Marymoncka, a pętlami Druska i Saperów. Do końca roku w Elblągu pojawią się również dwa w pełni zmodernizowane zakupione w Augsburgu. Natomiast nowy rok przyniesie sporą poprawę w zakresie standardu komunikacji autobusowej. Mowa tu o nowych umowach z przewoźnikami, w których ZKM w Elblągu podniósł poprzeczkę m.in. w zakresie wieku autobusów – będą to pojazdy nowsze oraz lepiej wyposażone – posiadające m.in. monitoring wizyjny.

Papierowe bilety jednorazowe 

Cennik biletów jednorazowych – ważny od 1 lipca 2013

L.p.

Nazwa biletu

Strefa I

Strefa II

bilet normalny

bilet ulgowy

bilet normalny

bilet ulgowy

1

Bilet jednorazowy

3,00 zł

1,50 zł

4,20 zł

2,10 zł

 

Za przewóz psa (na smyczy i w kagańcu) należy wnieść opłatę w wysokości ceny biletu jednorazowego normalnego, zgodnie z cennikiem obowiązującym w danej strefie. Przy płatności EKM uwzględnia się promocje. Opłacie nie podlegają psy będące przewodnikiem osoby niewidomej oraz małe zwierzęta trzymane na rękach.

Dopłaty do papierowych biletów jednorazowych

W ostatnich dniach czerwca, a także w pierwszych dniach lipca 2013 w punktach sprzedaży biletów jednorazowych powinny być dostępne dopłaty do papierowych biletów jednorazowych w nominałach:

STREFA MIEJSKA

0,60 zł – dopłata do biletu jednorazowego, normalnego  w strefie miejskiej
0,30 zł - dopłata do biletu jednorazowego, ulgowego  w strefie miejskiej
Ze względu na całkowite wycofanie z cennika biletów pięcioprzejazdowych, dla tego rodzaju biletów nie zostały przewidziane dopłaty. 

STREFA PODMIEJSKA 

Od 1 lipca 2013 bilety ujednolicony zostanie cennik dla wszystkich linii podmiejskich. Dopłaty do biletów podmiejskich będą obowiązywały w następujących nominałach:
0,60 zł - dopłata do biletu jednorazowego, normalnego w strefie podmiejskiej -  dawna strefa gminy Elbląg
0,30 zł - dopłata do biletu jednorazowego, ulgowego w strefie podmiejskiej - dawna strefa gminy Elbląg
0,20 zł - dopłata do biletu jednorazowego, normalnego w strefie podmiejskiej - dawna strefa gminy Milejewo
0,10 zł - dopłata do biletu jednorazowego, ulgowego w strefie podmiejskiej - dawna strefa gminy Milejewo

 

Bilety jednorazowe dostępne w pojazdach
Wszystkie bilety dostępne u prowadzących pojazdy to:

L.p.

Nazwa biletu

Strefa I

Strefa II

bilet normalny

bilet ulgowy

bilet normalny

bilet ulgowy

1

Bilet grupowy zakupiony u kierowcy1)

2,80 zł/os

1,40 zł/os

4,00 zł/os

2,00 zł/os

2

Bilet 1-godzinny zakupiony u kierowcy2)

3,40 zł

1,70 zł

-

-

3

Bilet jednorazowy, rodzinny, weekendowy zakupiony u kierowcy, 3)

1,60 zł/os

-

4

Bilet jednorazowy na linii nocnej

3,20 zł

1,60 zł

-

-

5

Bilet jednodniowy zakupiony u kierowcy4)

13,00 zł

6,50 zł

-

-

1) bilet dla grup powyżej 10 osób; cena za jedną osobę
2) bilet upoważnia do wielokrotnych przejazdów we wszystkich środkach komunikacji miejskiej, w ciągu 1 godziny od zakupu, nie obowiązuje na linii nocnej
3) bilet rodzinny: min. 1 dziecko w wieku do 16 lat i maksymalnie 2 rodziców/ opiekunów, ważny w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy; cena za jedną osobę, za jeden przejazd
4) bilet jednodniowy ważny w  dniu zakupu, uprawnia do wielokrotnych przejazdów, nie obowiązuje na linii nocnej

 

Od 1 lipca 2013 r. podstawowym biletem jednorazowym w strefie miejskiej dostępnym u kierowcy lub motorniczego będzie nowy bilet 1 – godzinny w cenie 3,40 zł (normalny) i 1,70 zł (ulgowy). Bilet ten będzie upoważniał do wielokrotnych przejazdów we wszystkich środkach komunikacji miejskiej, w ciągu 1 godziny od zakupu. Nie będzie obowiązywał jednak na linii nocnej.
Największą innowacją w cenniku będą rodzinne bilety weekendowe (ważne w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy), dostępne u prowadzących pojazdy w cenie 1,60 zł za 1 osobę bez względu na wiek. Z tego biletu będą mogli korzystać rodzice lub opiekunowie (maksymalnie 2 osoby) i dzieci (minimum jedno dziecko). 
Nowością w cenniku będą również bilety grupowe (grupy powyżej 10 osób) – bilety będą dostępne u prowadzących pojazdy w cenie (b. normalny) 2,80 zł od każdej osoby. 
Bilety jednodniowe będą nadal dostępne u kierowców i motorniczych (b. normalny – 13 zł). 

UWAGA! Podczas zakupu biletu u kierowcy pasażer powinien sprawdzić datę, rodzaj (cena) oraz godzinę zakupu biletu. Przypominamy, że sprzedaż biletów w pojazdach może być prowadzona tylko za odliczoną kwotę i podczas postoju pojazdu na przystanku. 

Elbląska Karta Miejska i moBILET - promocyjne bilety jednorazowe 

Tak jak obecnie, użytkownicy Elbląskich Kart Miejskich będą mogli korzystać z niższych, promocyjnych cen na jednorazowe przejazdy. Warto zaznaczyć, że w porównaniu do obecnego cennika, opłata za tzw. przejazd przesiadkowy uległa obniżeniu z 0,80/0,40 zł (normalny/ulgowy) na odpowiednio 0,60/0,30 zł. Przypominamy że warunkiem skorzystania z promocji na przesiadkę jest przyłożenie EKM do kasownika bezpośrednio po wejściu do pojazdu i tuż przed jego opuszczeniem, zarówno w pierwszym jak i drugim pojeździe komunikacji miejskiej, a przesiadka powinna nastąpić w czasie do 20 minut od wyjścia z pierwszego pojazdu.

Cennik biletów promocyjnych dla użytkowników EKM – ważny od 1 lipca 2013
(w przypadku zarejestrowania wyjścia z pojazdu)
promocje nie obowiązują na linii nocnej i dla biletów z bileterki

L.p.

Nazwa biletu

Strefa I

Strefa II

bilet normalny

bilet ulgowy

bilet normalny

bilet ulgowy

1

Przejazd jednorazowy przekraczający 2 przystanki

2,80 zł

1,40 zł

4,00 zł

2,00 zł

2

Przejazd jednorazowy nieprzekraczający 2 przystanków  1)

2,60 zł

1,30 zł

-

-

3

Przejazd przesiadkowy w ciągu 20 min. (opłata za drugi przejazd) 2)

0,60 zł

0,30 zł

-

-

1) dotyczy przejazdów od przystanku "0" do maksymalnie 2-go przystanku
2) przejazd następnym pojazdem w ciągu 20 min. od momentu zarejestrowania wyjścia z poprzedniego pojazdu. Oba przejazdy muszą się odbywać w strefie I.

Użytkownicy aplikacji moBILET również mogą skorzystać z tańszych przejazdów jednorazowych. Dodatkowo dla tej grupy pasażerów dostępny jest również tańszy, niż u kierowcy/motorniczego bilet jednodniowy. Szczegółowe informacje na temat aplikacji moBILET można znaleźć na stronie www.mobilet.pl.

Cennik biletów promocyjnych zakupionych przy użyciu telefonu komórkowego – ważny od 1 lipca 2013

L.p.

Nazwa biletu

Strefa I

Strefa II

bilet normalny

bilet ulgowy

bilet normalny

bilet ulgowy

1

Bilet jednorazowy

2,80 zł

1,40 zł

4,00 zł

2,00 zł

2

Bilet jednodniowy

12,00 zł

6,00 zł

-

-

 

Bilety wieloprzejazdowe w miejsce biletów okresowych

Już od 20 czerwca 2013 do przedsprzedaży zostaną wprowadzone bilety wieloprzejazdowe – oczywiście będzie można je zakupić z datą ważności najwcześniej od 1 lipca. Tym samym, ze sprzedaży zostaną wycofane bilety miesięczne, ponieważ od 1 lipca m.in. te bilety zostaną zastąpione właśnie biletami wieloprzejazdowymi.
Natomiast bilety 10 i 30-dniowe będzie można zakupić do dnia 30 czerwca włącznie jeszcze na obecnych zasadach. Okres ważności tych biletów musi się jednak zaczynać najpóźniej w dniu 30 czerwca, a więc nie będzie możliwości zakupienia biletu np. 30-dniowego z datą ważności od 30 lipca.
Nowy cennik zakłada wprowadzenie całkowicie nowego rozwiązania, którym są wspomniane bilety wieloprzejazdowe. Dzięki różnym rodzajom tych biletów, każdy pasażer będzie mógł znaleźć i wybrać odpowiedni do swoich potrzeb bilet, i tak:
•    Bilety imienne 50 – przejazdowe, 30 –dniowe (b. normalny 85 zł/ ulgowy 42,50 zł) to bilety dla osób korzystających z przejazdów przez 5 dni w tygodniu, dwa razy dziennie. Kilka przejazdów pozostaje w zapasie. 
•    Bilety imienne 200 – przejazdowe, 30 – dniowe (b. normalny 95 zł/ ulgowy 47,50 zł) pozwolą na średnio 6 przejazdów dziennie przez cały okres ważności biletu
•    Dla osób podróżujących więcej niż 6 razy dziennie, przygotowany został bilet imienny bez ograniczonej liczby przejazdów, ważny przez 30 dni (b. normalny 110zł/ ulgowy 55 zł). 

Będzie można korzystać również z biletów na krótszy czas:
•    Bilet imienny 20 – przejazdowy, ważny przez 10 dni (b. normalny 30 zł/ ulgowy 15 zł) – bilet pozwoli na dwa przejazdy w ciągu każdego dnia ważności;
•    Bilet imienny 60 – przejazdowy, ważny przez 10 dni (b. normalny 36 zł/ ulgowy 18 zł) – a więc sześć przejazdów każdego dnia ważności.

Ponadto, w cenniku pasażerowie będą mogli znaleźć imienny bilet wieloprzejazdowy semestralny, wakacyjny i bilet na okaziciela (szczegóły w tabeli).

Cennik biletów wieloprzejazdowych - ważny od 1 lipca 2013

L.p.

Nazwa biletu

Strefa I

Strefa II

bilet normalny

bilet ulgowy

bilet normalny

bilet ulgowy

1

Bilet imienny 50-przejazdowy, 30-dniowy1)

85,00 zł

42,50 zł

120,00 zł

60,00 zł

2

Bilet imienny 200-przejazdowy, 30-dniowy1)

95,00 zł

47,50 zł

130,00 zł

65,00 zł

3

Bilet imienny bez ograniczonej ilości przejazdów, 30-dniowy 1)

110,00 zł

55,00 zł

150,00 zł

75,00 zł

4

Bilet na okaziciela, 250-przejazdowy, 30-dniowy1)

150,00 zł

-

-

-

5

Bilet imienny 200-przejazdowy, miesięczny wakacyjny dla młodzieży do 24 roku na podstawie legitymacji szkolnej, w okresie lipiec-sierpień

-

38,00 zł

-

-

6

Bilet imienny, 1000-przejazdowy, semestralny dla uczniów i studentów szkół wyższych na okres 01.09 – 31.01 i 01.02 – 30.06

-

210,00 zł

-

 

7

Bilet imienny  20-przejazdowy, 10-dniowy2)

30,00 zł

15,00 zł

43,00 zł

21,50 zł

8

Bilet imienny  60-przejazdowy, 10-dniowy2)

36,00 zł

18,00 zł

48,00 zł

24,00 zł

9

Bilet grupowy jednodniowy dla uczestników kolonii i zimowisk (grupa 10 i więcej osób) 3)

-

1,50 zł/os

-

1,50 zł/os

BILET WIELOPRZEJAZDOWY - ważny jest w okresie na który został wykupiony, bilet traci ważność z chwilą wykorzystania ilości przejazdów lub z upływem czasu ważności, w zależności co pierwsze nastąpi
1) bilet okresowy 30-dniowy obowiązuje od pierwszego dnia okresu, na który został wykupiony przez kolejnych 30 dni kalendarzowych
2) bilet okresowy 10-dniowy obowiązuje od pierwszego dnia okresu, na który został wykupiony przez kolejnych 10 dni kalendarzowych
3) sprzedaż biletów grupowych w biurze ZKM na podstawie listy imiennej organizatora kolonii lub zimowiska. Przejazd bez ważnego biletu grupowego obciąża opiekuna grupy.
Uwaga! Wszystkie bilety wieloprzejazdowe obowiązują też na linii nocnej. 


To o czym musimy pamiętać przy korzystaniu z biletów wieloprzejazdowych - przejazd na podstawie biletu wieloprzejazdowego wymaga jego każdorazowej rejestracji bezpośrednio po wejściu do pojazdu. Jeżeli nie dopełnimy tego czynności, bilet będzie po prostu nieważny, a kontroler biletów będzie miał obowiązek nałożyć opłatę dodatkową. Stosownie do wybranego biletu, może mieć on ograniczoną liczbę przejazdów. Jego ważność jest więc uzależniona od okresu na jaki został wykupiony (np. 30 kolejnych dni) i liczby przejazdów którą bilet obejmuje. Bilety wieloprzejazdowe tracą ważność z chwilą wyczerpania dostępnej liczby przejazdów lub upływem terminu ważności, w zależności od tego co pierwsze nastąpi.

Wszelkie informacje związane z nowym cennikiem można uzyskać na stronie www.zkm.elblag.com.pl, pod numerami telefonów: 55 239 37 92 (Centrum Obsługi Klienta przy ul. Czerwonego Krzyża 2) i 55 235 55 00 (dyspozytor ruchu ZKM w Elblągu). Pytania można również przesyłać poprzez zakładkę „Zgłoś Problem” na stronie www.zkm.elblag.com.pl.

Informacje związane z cenami biletów na podstawie: Uchwały nr XIX/502/2012 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 27 listopada 2012 w sprawie cen biletów za przejazdy osób i przewóz bagażu oraz innych opłat obowiązujących w środkach komunikacji miejskiej w granicach administracyjnych miasta i gmin sąsiadujących, z późniejszymi zmianami.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ martaa
ponad rok temu ocena: 0%  8
Dwa razy do roku podwyszka to było by juz przegięcie. I tak co roku sa droższe.
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Ż
ponad rok temu ocena: 0%  7
i bardzo dobrze zamało jeszcze wam podniesli macie co chcieliście
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ użytkownik komunikacji miejskiej
ponad rok temu ocena: 33%  6
Będziemy płacić więcej dzięki Nowakowi, Horbaczewskiemu, Koseckiej, Czyżykowi, i innym radnym z odwołanej w referendum składu. Zastanówcie się czy warto głosować na te osoby.
odpowiedz oceń komentarz 2 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nie wierzę..
ponad rok temu ocena: 57%  5
za bilety mamy płacić więcej a będziemy jeździć jakimiś "modernizowanymi" rupieciami z zachodu?? Dlaczego nie kupujemy polskich?
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rowerkiem do arbajtu!
ponad rok temu ocena: 25%  4
I jaki w tym problem ? W Holandii, w Danii, we Francji, w Niemczech itd. dojeżdżający ROWERAMI do pracy (także w garniturach!) ustalają ceny biletów! Zobaczcie ile miejsca zajmują PARKINGI rowerowe przy dworca w Holandii i Niemczech! Ale jak się chce wozic swoje 4 litery X 5, czy MLem, to wasz problem !!!
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jdksks
ponad rok temu ocena: 67%  3
aro - pewne jest to że gość kowszyński jedzie na naiwności ludzi - wszyscy mówią o problemach finansowych miasta a on obiecuje obniżki wszystkiego prawie jak Kononowicz, ten od "zlikwiduję wszystko i niczego nie będzie" :P
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Aro
ponad rok temu ocena: 0%  2
Trzymajmy się za kieszenie ...Będę jednak głosować na Pawła Kowszyńskiego, tak na wszelki wypadek...Przynajmniej jest szansa na darmową komunikację...
odpowiedz oceń komentarz 0 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jurek
ponad rok temu ocena: 50%  1
PO , PO brawo PO
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.