› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Bezradni drogowcy szukają pomysłu na...drzewa przy drogach

› bieżące ponad rok temu    17.07.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 12 ocen 11 / 91%
A A A
Bezradni drogowcy szukają pomysłu na...drzewa przy drogach fot. Mateusz Milanowski

Drogowcy w naszym województwie ogłosili konkurs na tak zwaną „bufostradę”. Co najciekawsze, sami nie mają pojęcia, co to ma być. Zgodnie z ich tłumaczeniem, bufostrada ma chronić ludzi i drzewa.

Drogowcy w ogłoszonym konkursie określili „bufostradę”, jako "innowacyjne rozwiązanie z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, chroniące użytkownika drogi przed skutkami uderzenia w drzewo rosnące w koronie drogi oraz chroniące drzewo przed uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi w wyniku najechania na nie". Sama nazwa pochodzi od połączenia słów "bufor" i „strada”, czyli zderzak i droga.

Propozycje można składać do końca sierpnia, a autor zwycięskiej koncepcji może liczyć na 5 tysięcy złotych nagrody. Według drogowców rozwiązanie może być "techniczne, technologiczne, może też być to system rozwiązań". Drogowcy sami przyznają się, że nie mają pomysłu i mają nadzieję, że ktoś podsunie im gotowe, skuteczne i tanie rozwiązanie. Jest to co najmniej dziwne, że „specjaliści” postanowili sięgnąć po pomysły spoza swojego biurka, przyznając się tym samym do braku własnej koncepcji.

Drogowcy przyznają, że od lat mają problem z drzewami rosnącymi przy drogach. Według nich, 70 procent dróg powiatowych i wojewódzkich jest porośniętych drzewami. Wiele z nich ma kilkadziesiąt, a często i ponad sto lat, i zasadzono je po to, by wyznaczały szlaki, a zarazem dawały cień jadącym konno, czy furmankami. Dzisiaj, szczególnie zimą po opadach śniegu również wyznaczają drogę, która to często nie jest odśnieżana.

W konkursie nie zabrakło wspomnienia, że "drzewa te stanowią ważny element przyrody i krajobrazu regionu". Mimo to, drogowcy zauważają, że drzewa rosnące przy drogach znacznie utrudniają komunikację, widoczność oraz stanowią zagrożenie dla życia jadących autami. Tylko w 2014 roku w wyniku zderzenia z drzewem, w województwie zginęło 48 osób.

Policyjne statystyki pokazują jednak coś zupełnie innego - główną przyczyną wypadków nie są drzewa, ale nadmierna prędkość brawura kierowców.

- To nie drzewa stanowią zagrożenie. Głównym zagrożeniem dla życia są brawura i nadmierna prędkość kierowców. Po to są stawiane znaki drogowe z ograniczeniem prędkości, aby kierowcy stosowali się do nich. Z konkretnych powodów – może być to zakręt, nierówna nawierzchnia, śliska droga, bądź zarośnięte pobocze. Rok temu mieliśmy nieszczęśliwe wydarzenia na drodze krajowej numer 22 z Elbląga do Malborka. W tych przypadkach to również brawura i nadmierna prędkość były powodem dramatycznych wydarzeń. Podobnie jest na ulicy Fromborskiej, gdzie również dochodzi do takich zdarzeń. - informuje Jakub Sawicki z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Pozostaje zatem podstawowe pytanie – o co w tym konkursie tak naprawdę chodzi? Czy nie jest to przypadkiem kolejny pomysł na bezcelowe wydanie pieniędzy z naszych podatków na wymysł, który w żaden znaczący sposób nie poprawi bezpieczeństwa? Tak, jak widać w policyjnych statystykach, największe zagrożenie stwarzamy sobie sami i zdecydowanie od tego należałoby rozpocząć poszukiwanie rozwiązania problemu.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (12)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ obywatel
ponad rok temu ocena: 25%  12
Odnośnie ostatniego zdania - najprościej wg pana i policji to ustawić ograniczenie do 30km/h lub 40km/h i problemu nie będzie a jeszcze kasa do budżetu miasta wpadnie za mandaty. To żadne rozwiązanie. Mamy 21 wiek i duże natężenie ruchu, co 4 samochód to tir lub ciężarówka a droga jest z lat 60-tych. I w tym tkwi problem. Jest to droga tranzytowa ze wschodu na zachód i już dawno powinna być 2 pasmowa. W Polsce "A" powstają autostrady i drogi ekspresowe a w Polsce "B" problem z drzewami. Czy nasze władze elbląskie i olsztynskie mają nas za idiotów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obyw.
ponad rok temu ocena: 25%  11
Drzewa powinny rosnąć co najmniej 2 m od drogi aby można było iść poboczem lub zrobić ścieżkę rowerową. Drzewa z dużymi koronami nie powinny rosnąć przy drogach powinny być co roku przycinane. Droga z Elbląga do Malborka jest tragiczna, mamy 21 wiek a drogę z lat 50-tych !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Przy takim natężeniu ruchu już dawno powinna to być droga dwupasmowa. W naszym regionie nie ma żadnych dobrych inwestycji wszystkie pieniądze na inwestycje zostają w Olsztynie. Zastanawiam się co robią nasze władze. Najlepiej dawne województwo elbląskie zalać bo waly są w opłakanym stanie, albo zalesić.
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ informator
ponad rok temu ocena: 60%  10
wyciąć to takie proste
odpowiedz oceń komentarz 6 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Przem
ponad rok temu ocena: 40%  9
rozwiązanie jest prostsze niż mogłoby się wydawać: wyciąć wszystkie drzewa przy drogach i posadzić tą samą ilość w szkółkach leśnych.
odpowiedz oceń komentarz 4 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ NoName
ponad rok temu ocena: 83%  8
Czegoś tu nie rozumiem. Drogowcy uskarżają się na problem z drzewami, a tym czasem po przebudowie drogi 503, nasadzili kilkaset nowych drzewek.
odpowiedz oceń komentarz 10 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ czikita
ponad rok temu ocena: 60%  7
Jeśli nie wiedzą dlaczego drzewa rosną przy drodze (określone gatunki, w określonym natężeniu nasadzeń, w określonym terenie) niech wykażą odrobinę zainteresowania swoją pracą wykonają odwiert w podbudowie drogi oraz terenie na którym została wybudowana, odkryją "tajemnicę" nasadzeń drzew przy drogach, będąc bardziej dociekliwym należy przestudiować geologię, poziomy wód gruntowych, mapy klimatologiczne etc. dopiero udzielać komentarzy. Drzewa ludzi nie zabijają, tylko niedouczeni kierowcy produkowani na masową skalę. W 2014 roku w Szwecji zginęło w wypadkach drogowych 264 osoby, W 2013 roku w Norwegii zginęło w wypadkach drogowych 208 osób. W 2014 roku w Polsce w wypadkach drogowych zginęło 3202 osób.
odpowiedz oceń komentarz 9 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ paranoja
ponad rok temu ocena: 71%  6
Jak tak dalej będzie to niedługo rząd ogłosi konkurs pod nazwą: "Jak skutecznie rządzić państwem" a Papież: "Jak się modlić do Boga" :-D
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mikołaj Rejowaty
ponad rok temu ocena: 40%  5
Po pierwsze: A dlaczego "bufostrada" a nie "бампер дорога" ? A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają. I po drugie: Jak można najechać samochodem na drzewo. Samochód to nie koza i nie skacze na drzewo,czyt. najeżdża, lecz uderza w drzewo.
odpowiedz oceń komentarz 4 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mietek22
ponad rok temu ocena: 42%  4
Wyciąć w pień i balustrady metalowe
odpowiedz oceń komentarz 5 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ realista
ponad rok temu ocena: 40%  3
powiedz o brawurze tym na których spadł suchy konar podczas jazdy na auto ,
odpowiedz oceń komentarz 4 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nick
ponad rok temu ocena: 70% 2
Spadł suchy konar bo zarządca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków utrzymania w należytym stanie drogi wraz z pasem drogowym.
~ realistka
ponad rok temu ocena: 40% 1
Na zakałę życiową to nawet z drewnianego kościółka spadnie na łeb cegła.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.