› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Bezpłatne przejazdy autobusami w Elblągu [nie]możliwe? (aktualizacja)

› bieżące ponad rok temu    7.05.2015
Paweł Makowski
komentarzy 7 ocen 19 / 21%
A A A
Bezpłatne przejazdy autobusami w Elblągu [nie]możliwe? (aktualizacja) fot. elblag.net

Żory, Gostyń, Lubin, a od niedawna również Kościerzyna - to miasta, w których wprowadzono bezpłatne przejazdy pojazdami komunikacji miejskiej dla wszystkich, bez wyjątku. W naszym mieście obowiązują bezpłatne przejazdy, ale tylko na specjalnych warunkach. Czy Elbląg dołączy do wspomnianych na wstępie miast? Czy w obecnej sytuacji, gdy miasto "zaciska pasa" jest to w ogóle możliwe?

O tym, ile mieszkańców danego miasta będzie kosztować przejazd komunikacją miejską, decyduje Rada Miasta na mocy stosownej uchwały. W Elblągu ostatnią taką uchwałę podpisano w 2013 roku. Na jej podstawie za bilet ulgowy płacimy 1,40 zł (u kierowcy 1,70 zł), natomiast za normalny dwukrotnie wyższą kwotę - 2,80 zł (u kierowcy 3,40 zł). W nieco lepszej sytuacji są posiadacze Elbląskiej Karty Miejskiej (wprowadzonej pod koniec 2010 roku). Ich przejazd ulgowy kosztuje 1,10 zł i normalny 2,20 zł.

Obowiązujące przepisy umożliwiają przejazdy bezpłatne na specjalnych warunkach. Mogą z nich korzystać m. in. inwalidzi wojenni, dzieci i młodzież niepełnosprawna, seniorzy, politycy (posłowie i senatorowie) czy Honorowi Dawcy Krwi. Czy w Elblągu możliwe jest wprowadzenie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla wszystkich? Z pewnością dobrym krokiem w tym kierunku byłoby danie takiej  możliwości osobom bezrobotnym.

Pisaliśmy o tym już przed dwoma laty. Sprawujący wówczas funkcję prezydenta miasta Jerzy Wilk poprzez swojego rzecznika obiecał, że przyjrzy się temu pomysłowi. Z uwagi na krótką kadencję nie zdołał jednak wprowadzić go w życie. Władza w mieście się zmieniła, zmieniły się również jej pomysły na zarządzanie.

Na ile możliwe jest dziś wprowadzenie bezpłatnych przejazdów w Elblągu? Ze stosownym zapytaniem zwróciliśmy się do Joanny Urbaniak, rzecznika prezydenta Witolda Wróblewskiego. Jak nam wyjaśniła:

W Polsce do tej pory, w pełni bezpłatną komunikację miejską wprowadziły miasta znacznie mniejsze od Elbląga, a co za tym idzie – posiadające również mniejszą ofertę przewozową dla swoich mieszkańców.

Ponadto:

W każdym mieście w Polsce samorząd dopłaca do publicznego transportu zbiorowego, czyli pokrywa różnicę pomiędzy wszystkimi kosztami, a przychodami ze sprzedaży biletów. Dzięki temu rozwiązaniu, ceny biletów mogą pozostać na możliwe jak najniższym poziomie (ceny elbląskich biletów są jednymi z najniższych w Polsce!) i możliwe jest funkcjonowanie różnego rodzaju ulg (bilety ulgowe i bezpłatne przejazdy) dla tych grup pasażerów, którzy wymagają wsparcia ze strony lokalnego samorządu (m.in. uczniowie, emeryci, renciści, seniorzy).

Wszystko ostatecznie sprowadza sie do tego, czy miasto w ogóle stać na wprowadzenie bezpłatnych przejazdów. Jak wyjaśnia rzecznik Elbląga:

Koszty funkcjonowania elbląskiej komunikacji miejskiej w skali roku wynoszą łącznie nieco ponad 34 mln zł. Natomiast przychody ze sprzedaży biletów to kwota ok.  12 mln zł. Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej wiązałoby się więc z koniecznością znalezienia w budżecie miasta dodatkowych 12 mln zł, co w obecnej sytuacji jest po prostu niemożliwe.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Przem
ponad rok temu ocena: 43%  7
Często z auta bym rezygnował na rzecz autobusu ale jak mam podjechać 3 przystanki i spowrotem zawożąc dzieci do szkoły i wydając ponad 10zł w dwie strony to taniej mi i wygodnie samochodem podjechać.
odpowiedz oceń komentarz 6 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xxc
ponad rok temu ocena: 90%  6
do autora artykułu darmowa komunikacja jest w Lubinie a nie w Lublinie
odpowiedz oceń komentarz 18 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zaraz Górecki z ZKM POwie, ze....
ponad rok temu ocena: 44%  5
..."to nie możliwe, bo on wie lepiej". Bo on specjalist o komunikacyi :)
odpowiedz oceń komentarz 11 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ksamol
ponad rok temu ocena: 48%  4
Pieniądze które idą na utrzymanie Zarządu Komunikacji Miejskiej można przekazać na rzecz 1 firmy komunalnej zajmującej się transportem publicznym. Pogonić Zarząd i 4 spółeczki i mamy bezpłatną komunikację w Elblągu. Koszty utrzymania Zarządu są jak na nasze miasto astronomiczne.
odpowiedz oceń komentarz 11 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kebab
ponad rok temu ocena: 86% 3
A ile wynoszą ksamol?
oceń komentarz 12 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ K@B
ponad rok temu ocena: 89%  2
Najbardziej potrzebne darmowe przejazdy są dla posłów i senatorów. Biedni, ta kilometrówka jest przecież śmieszna.
odpowiedz oceń komentarz 17 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tentyp
ponad rok temu ocena: 0% 1
przecież i tak nie korzystają z tej komunikacji :) bo niestety wszyscy mają te zajebiste samochody .. co do komunikacji miejskiej to myślę że by się opłaciło wprowadzić to dla bezrobotnych bo nawet jak im mandat wlepią to i tak nie zapłacą bo z czego a logiczne że też nie ściągnął bo z czego ; | mam 24 lata skończyłem studia nie mam pracy ponieważ w Elblągu albo trzeba mieć znajomości ewentualnie szczęście i nie mam tyle pieniędzy żeby sobie jeździć nawet komunikacją miejską :)
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.