› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Bezpłatna komunikacja miejska już w dwóch miastach w Polsce

› bieżące ponad rok temu    28.03.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 11 / 82%
A A A
Bezpłatna komunikacja miejska już w dwóch miastach w Polsce fot. elblag.net

Kiedy w Elblągu mamy kolejne podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej, dwa miasta w Polsce wprowadzają darmowe przejazdy autobusami i tramwajami. W Nysie częściowo a w Żorach całkowicie zniesiono płatną komunikację.

Z analiz żorskiego magistratu wynika, że liczba pasażerów miejskich autobusów w ostatnich latach spada, co skutkuje podwyżkami cen biletów. Rośnie też dopłata z budżetu gminy do komunikacji. Obecnie stanowi ona 72 proc. kosztów przewoźnika. Wzrost cen biletów jeszcze bardziej zniechęca ludzi do podróżowania autobusami i błędne koło się zamyka.

W liczących prawie 61 tys. mieszkańców Żorach z 12 linii autobusowych korzystają przede wszystkim dzieci i młodzież oraz osoby starsze i niezamożne. W wielu rodzinach, szczególnie wielodzietnych, wydatki na transport pochłaniają pokaźną część budżetu.

Jak mówi gazecie Metro Anna Ujma, doradca prezydenta Żor w ds. promocji i informacji, "bezpłatna komunikacja ułatwi mieszkańcom dostęp do edukacji, kultury, sportu i rekreacji, a także poprawi dostępność miejsc pracy". Urzędnicy mają nadzieję, że dzięki bezpłatnej komunikacji wielu mieszkańców przesiądzie się z samochodów do autobusów. Chcą, by nowe rozwiązanie weszło w życie najszybciej, jak to możliwe. Jeśli za sprawą negocjacji Żorom uda się szybko wystąpić z Międzygminnego Związku Komunikacyjnego, bilety na autobus przestaną obowiązywać już w drugiej połowie roku. W innym wypadku darmowa komunikacja zacznie działać 1 stycznia 2014 r.

W maju ubiegłego roku na częściowe wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej zdecydowała się Nysa (woj. opolskie). Autobusami za darmo mogą podróżować kierowcy, którzy zrezygnują z poruszania się po mieście samochodami. By jechać za darmo, trzeba mieć przy sobie ważne prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu. Powód? - Ma to zmniejszyć korki i poprawić jakość życia w związku z mniejszym hałasem i emisją spalin - zapowiadały władze miasta.

Źródło: Metro.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Red
ponad rok temu ocena: 0%  1
Dobry pomysl
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.