› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Bezpieczny samochód dzięki bezpiecznym oponom

› poradnik ponad rok temu    12.03.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A

Hasło „Bezpieczny samochód” większości z nas kojarzy się z dobrej jakości karoserią, poduszkami powietrznymi, dobrze zamykanymi drzwiczkami, pasami bezpieczeństwa czy możliwością łatwego montażu fotelików dla dzieci. Jednakże mówiąc o bezpiecznych samochodach warto również zwrócić uwagę na odpowiednie ogumienie.

Dlaczego opony są tak ważne?

Opony to część samochodu mająca bezpośredni kontakt z drogą. Podczas jazdy to one odpowiadają za przyczepność pojazdu. Dzięki dobrze dobranym oponom kierowca ma pewność, że auto nie ulegnie poślizgowi już na pierwszym z brzegu zakręcie. Warto pamiętać o tej części pojazdu, choć wydaje się tak mało istotna dla jego bezpieczeństwa.

Przyczepność

Na przyczepność opon ma wpływ wiele elementów. Jednym z nich jest bieżnik. Powinien on być dostosowany do pory roku. Zimą zalecane są opony z nieco głębszym i bardziej zaznaczonym bieżnikiem, dzięki czemu lepiej sprawdzają się podczas jazdy po zaśnieżonych ulicach. Letnie opony powinny mieć bieżnik dobrze wyprofilowany, ale nie musi być on już tak głęboki jak w przypadku opon przeznaczonych na sezon jesienno-zimowy. Poza bieżnikiem, na dobrą przyczepność ma również wpływ skład mieszanki gumowej, z jakiej wykonana jest opona. W wersji letniej guma powinna być bardziej elastyczna i odporna na wysokie temperatury. Opony zimowe natomiast charakteryzuje mieszanka twardsza, a równocześnie odporna na niskie temperatury.

Nowe opony – gwarancją bezpieczeństwa

Sezonowa wymiana opon z letnich na zimowe i odwrotnie poprawia bezpieczeństwo jazdy samochodem. Warto jednak pamiętać, że opony z czasem się niszczą. Nawet najlepszy bieżnik się ściera, a powstające na gumie mikropęknięcia zmieniają się w wyraźne dziury. Dlatego warto pamiętać o tym, aby co pewien czas kupić nowy zestaw opon np. na stronie www.oponytanio.pl Częstą praktyką jest kupowanie opon używanych. Jednak decydując się na zakup używanych wcześniej opon trzeba bardzo dokładnie sprawdzić ich stan. Należy sprawdzić czy opony nie posiadają pęknięć, a ich bieżnik jest dobrze widoczny.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.