› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Będzie aktywne przejście dla pieszych przez Al. Grunwaldzką? Miasto złoży wniosek o dofinansowanie

› bieżące ponad rok temu    18.01.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 7 ocen 1 / 100%
A A A
Będzie aktywne przejście dla pieszych przez Al. Grunwaldzką? Miasto złoży wniosek o dofinansowanie fot. Active Pedestrian Crossing - Zebra Premium, YouTube

Miasto złoży wniosek o dofinansowanie aktywnego przejścia dla pieszych przez Aleję Grunwaldzką. 

Czym jest aktywne (inteligentne) przejście dla pieszych? Mówiąc w skrócie tego typu rozwiązanie polega na tym, że jego części składowe – aktywne punktowe elementy odblaskowe oraz lampy – aktywują się tylko w momencie, gdy pieszy podchodzi do przejścia dla pieszych. Dzięki temu kierowcy zwracają większą uwagę na pieszych znajdujących się na przejściu – znacznie poprawia się ich dostrzegalność,  co za tym idzie – zwiększa się ich bezpieczeństwo. Dzieje się tak dlatego, że sygnały świetlne informują o ruchu pieszych. Nie są one włączone przez cały czas, natomiast są aktywowane ze względu na ruch pieszego (pieszych).

Pieszy, który zbliża się do takiego przejścia, jest wykrywany przez specjalny czujnik. Wówczas uruchamiane są dodatkowe funkcje, m.in. pulsacyjne żółte światło, które informuje kierowców o tym, że na pasach znajduje się pieszy. O zmroku aktywowane jest dodatkowe oświetlenie, a także migające punkty odblaskowe, które są zamontowane w nawierzchni jezdni. 

Ile kosztuje tego typu inwestycja? Na przełomie sierpnia i września ubiegłego roku tego typu przejście zostało otwarte w Sosnowcu. Wykonało je olsztyńskie przedsiębiorstwo Euroasfalt, które specjalizuje się w tego typu przedsięwzięciach. Koszt wyceniono na około 130 tys. zł. Na przejście składa się wiele elementów, m.in.:

 • biało-czerwone pasy wykonane ze spacjalanej masy
 • system ostrzegający kierowców, na który składają się żółte ostrzegawcze lampy migające, dopóki pieszy nie opuści pasów 
 • 20-metrowe jaskrawoczerwone pasy dojazdowe, które wykonane są z naturalnego boksytu skracającego drogę hamowania

Tego typu rozwiązanie aktywnie wspiera radny Robert Turlej, który jest przeciwnikiem likwidacji przejścia dla pieszych przez Al. Grunwaldzką przy hali Elzamu.

Od kilku dni trwa dyskusja medialna nad przyszłością przejścia dla pieszych przez Aleję Grunwaldzką. Zawsze podkreślałem, że likwidacja jest ostatecznością a przejście to jest bardzo potrzebne.

 

Jak pokazują badania natężenia ruchu przejście to, jest częściej uczęszczane niż to znajdujące się bliżej stacji benzynowej.

 

Co w takim razie można zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych? Jedną z propozycji Zarządu Dróg jest stworzenie aktywnego przejścia (dla pieszych – przyp. red.).

– informował niedawno radny.

18 stycznia Robert Turlej podał do wiadomości, że miasto złoży wniosek o dofinansowanie aktywnego przejścia dla pieszych przez Aleję Grunwaldzką.  

Zobacz jak wygląda aktywne przejście dla pieszych

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Prostak
11 miesięcy temu 7
czy nie prościej i bezpieczniej tak to zrobić http://www.roadsafety.gov.hk/a...
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ksamol
ponad rok temu ocena: 100%  6
Wynieść przejście ponad poziom jezdni? To nic innego jak próg zwalniający. Prawo zabrania montowania progów zwalniających na ulicach po których przebiegają trasy linii komunikacji miejskiej. ( nie dotyczy to Elbląga - ul. Traugutta, Broniewskiego, Sobieskiego).
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ plac, ulica, aleja
ponad rok temu ocena: 0%  5
„Aleja” czy „aleja”, czyli kilka uwag o pisowni nazw ulic z tym wyrazem W jaki sposób zapisujemy nazwy alei? Wielką czy małą literą? W zasadzie oba będą poprawne, o ile znamy nietrudną zasadę, którą dziś pokrótce omówię. Wszystko zależy od liczby gramatycznej, w jakiej ów wyraz występuje. Jeśli bowiem mamy liczbę pojedynczą, to wyraz aleja zapisujemy małymi literami, np. aleja Kasztanowa, aleja Słowackiego. Od wielkiej litery piszemy nazwę tych alei, które są używane w liczbie mnogiej. Przykładem, który świetnie to obrazuje, są warszawskie Aleje Jerozolimskie oraz Aleje Ujazdowskie. Zasada ta tyczy się również skrótów. Oznacza to, że jeśli wyraz występuje w liczbie pojedynczej, piszemy go w następujący sposób: al. Mickiewicza, gdy zaś stosowany wyraz ma liczbę mnogą, konieczny jest zapis: Al. Jerozolimskie.
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gtrcvf
ponad rok temu ocena: 78%  4
i w czym te swiatelka maja pomoc? znowu ktoś w lape dostał? albo normalne swiatła albo kładka
odpowiedz oceń komentarz 7 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ frfrfr
ponad rok temu ocena: 100% 3
Tego typu "aktywne przejście" istnieje od niedawna na ul. Nowowiejskiej i bardzo dobrze się sprawdza. Już z odległości kilkuset metrów widać zapalające się światła sygnalizujące pieszego który zamierza wejść na przejście.
~ gtrcvff
ponad rok temu ocena: 100% 2
frfrfr - tak ale tutaj się to nie sprawdzi bo jest zbyt duże natężenie i przejście jest jednoetapowe no chyba ze maja je całkiem przebudowac i zrobić wysepke ale to raczej niemozliwe
~ To nie poprawi bezpieczeństwa
ponad rok temu ocena: 71%  1
Moim zdaniem, lepiej jest zamontować światła wzbudzane prez pieszych i wynieśc przejście ponad poziom jezdni, tak jak to zrobiono przy ul.Kopernika, mało uczęszcznej ulicy przy szkole. Przed takim przejściem wystającym ponad poziom jezdni, każdy samochód zwolnić lub zatrzymac się musi.
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.