› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Awaria wtryskiwaczy w silniku diesla – jak jej zapobiec?

› bieżące 7 miesięcy temu    26.09.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Awaria wtryskiwaczy w silniku diesla – jak jej zapobiec?

Wtryskiwacze to wbrew pozorom jeden z najistotniejszych elementów silnika. Ich awaria może nas sporo kosztować, dlatego warto odpowiednio wcześnie zatroszczyć się o ich stan. Co zrobić, by zapobiec uszkodzeniu wtrysku oleju napędowego?

Wtryskiwacze – jak dochodzi do uszkodzeń? 

Budowa wtryskiwaczy jest prosta. W ich skład wchodzą następujące elementy: korpus, cewka elektromagnetyczna, zawór sterujący i końcówka wtryskowa. I chociaż z pozoru mogą wydawać się one mało istotne, to odpowiadają za poprawne działanie silnika oraz zużycie paliwa. Należy jednak pamiętać, że podczas pracy są wystawione na działanie wysokiego ciśnienia i temperatury. Ich średnią żywotność szacuje się na 200 tys. km., ale brak odpowiedniej profilaktyki może znacząco przyspieszyć zużycie.

Co może być przyczyną awarii wtryskiwaczy? Na ich zły stan może wpłynąć wiele czynników. Do najpowszechniejszych należy tankowanie benzyny słabej jakości. Również rdza i osad pojawiające się w niezadbanym zbiorniku paliwa mogą dostać się do dalszych części silnika, zapychając wylot końcówki wtryskowej. W efekcie przepływ benzyny będzie utrudniony lub ustanie całkowicie. Problemy z wtryskiem mogą pojawić się również w przypadku zanieczyszczonego filtru paliwa.  

Pierwsze objawy awarii

Jakie są pierwsze objawy awarii wtrysku? Przede wszystkim czarny dym wydobywający się z wydechu, szczególnie przy dociśnięciu gazu. Naszą uwagę powinno zwrócić także zwiększenie ilości oleju silnikowego, do którego zaczyna przedostawać się paliwo. Dodatkowo uszkodzone wtryskiwacze oznaczają problemy z uruchomieniem samochodu, utratę mocy, a przy wrzuceniu jałowego biegu – nierówną pracę silnika.

Preparat do czyszczenia wtrysków – jak działa?

Jeżeli chcemy przedłużyć żywot wtryskiwaczy w samochodzie, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o odpowiedniej profilaktyce. Pomóc może stosowanie preparatów do czyszczenia wtrysków diesla np. marki TEC 2000. Pomagają one udrożnić wtryski oraz dysze wtryskiwaczy, co poprawia atomizację oraz strumień przepływającego przez nie paliwa.

Jak je stosować? Można to zrobić na kilka sposobów. W niektórych przypadkach możliwe jest aplikowanie go w odpowiednich proporcjach wraz z paliwem. Jednak o wiele skuteczniejsze, zwłaszcza w sytuacji pierwszych objawów awarii, może się okazać zastosowanie go w formie skoncentrowanej bezpośrednio do wtryskiwaczy. W tym celu należy odłączyć przewody paliwowe zasilające i powrotne od listy, a w ich miejsce wpiąć przewody serwisowe. Ich końce należy umieścić w puszce z preparatem do czyszczenia wtrysków diesla i uruchomić silnik na ok. 20 minut. W momencie, gdy pojemnik zostanie opróżniony, należy wyłączyć silnik. Operację trzeba przeprowadzić ostrożnie, na podstawie instrukcji dołączonej do produktu. W przeciwnym wypadku może dojść do zapowietrzenia silnika.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.