› bieżące |
ponad rok temu
3.12.2019 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
LPG (Liquefied Petroleum Gas) to popularna i znacznie tańsza alternatywa dla benzyny i oleju napędowego. Co ciekawe, ta forma paliwa jest również bardzo często wybierana przez posiadaczy aut z silnikami z bezpośrednim wtryskiem paliwa.
Proces spalania LPG w zasadzie jest taki sam, co w przypadku benzyny. W trakcie suwu ssania do silnika dostarczana jest mieszanka powietrza z benzyną, lub z LPG (w fazie lotnej). Pozostałe procesy wchodzące w skład cyklu spalania nie ulegają zmianie, co - przynajmniej w teorii - powinno uprościć proces transformacji paliwa. Niestety nie zawsze tak jest.
Różnice w spalaniu benzyny i gazu są dosyć istotne. Pierwszą z nich jest temperatura spalania, która w przypadku LPG jest znacznie wyższa. Nawiasem mówiąc, może to doprowadzić do konieczności częstszej regulacji zaworów silnikowych a także do wymiany gniazd zaworowych. Po drugie, auto gaz wymaga doprowadzenia nieco większej ilości powietrza. W przypadku silników benzynowych, jeden litr paliwa wymaga jednoczesnego spalenia nieco ponad 14 litrów powietrza. Silniki na auto gaz potrzebują aż 16 litrów powietrza, co z reguły prowadzi do konieczności wprowadzenia pewnej modyfikacji w układzie doprowadzenia tegoż gazu (najczęściej poprzez wymianę filtra powietrza). Modyfikacji ulegnie również elektryka samochodu, do której wprowadza się komputer sterujący LPG, wraz z koniecznością instalacji kilku czujników (np. zapłonu cewki zapłonowej).
Konieczność modyfikacji struktury samochodu jest - w przypadku montażu instalacji LPG - czymś naturalnym. Niestety nie wszyscy wiedzą o wszystkich korzyściach, jakie niesie ze sobą ta inwestycja.
Podsumowując, auto gaz jest paliwem ekonomicznym, które nie tylko jest przyjazne dla środowiska, ale też - w dłuższej perspektywie czasu - zmniejsza koszty eksploatacji jednostki napędowej. Co więcej, instalację LPG można zamontować dosłownie wszędzie, niezależnie od typu pojazdu i rodzaju silnika.
Więcej informacj o auto gazie znajdziesz pod tym linkiem: https://digitronicgas.pl/auto-gaz/
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |