› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Analiza dojazdu służb ratunkowych do budynków będzie przeprowadzana

› bieżące ponad rok temu    14.07.2014
Ines Kuraś
komentarzy 6 ocen 7 / 100%
A A A
Analiza dojazdu służb ratunkowych do budynków będzie przeprowadzana
fot. Bartłomiej Ryś

Komisja Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych Rady Miejskiej w Elblągu wystąpiła z wnioskiem o przeprowadzenie analizy dojazdu służb ratowniczych do budynków mieszkalnych w Elblągu. W ten sposób chcą pokazać, że często służby maja problem z szybkim dotarciem na miejsce zdarzenia. Jakie działania w tym celu będą podjęte przez miasto?

Z pisma od prezydenta, które przekazała nam przewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych Maria Kosecka, wynika że w latach 2010-2014 na terenie jednostki Państwowej Straży Pożarnej prowadziły 8 razy działania ratowniczo-gaśnicze, w których dojazd do obiektów był utrudniony. Przyczyna? Pozostawione samochody w miejscach niedozwolonych lub też brak przejazdu spowodowany zaparkowanymi pojazdami.

Najczęstsze problemy z dojazdem występują w rejonie osiedla Zawada, Nad Jarem, Kamionka, w rejonie ul. Malborska i Słoneczna. Problem ten wynika ponieważ w tych okolicach jest zbyt mało miejsc parkingowych dla mieszkańców.

Podczas dwóch majowych posiedzeń Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz Komisji ds. Bezpiecznych Przestrzeni Programu Bezpieczny Elbląg omawiano zagadnienie dotyczące przedstawienia stanu dróg dojazdowych dla służb ratowniczych dla obiektów użyteczności publicznej m.in. bloków mieszkalnych. Ponadto rozmawiano o działaniach w celu wyeliminowania ewentualnych lub mogących się pojawić zagrożeń.

Jak czytamy w piśmie „ Zgodnie ze złożonym pismem przez przewodniczącą Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych Rady Miejskiej w Elblągu ustalono, że kompleksowa analiza będzie możliwa do realizacji przy ścisłej współpracy wybranych komórek organizacyjnych Urzędu Miejskiego w Elblągu, jednostek i zakładów budżetowych ze służbami Komendy Miejskiej Powiatowej Straży Pożarnej, Komendy Miejskiej Policji oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego”.

Jednak nim do tego dojdzie zarządcy Spółdzielni, Wspólnot Mieszkaniowych oraz administratorzy obiektów mieszkalnych otrzymają pisma, które będą miały ich zaktywizować do przeprowadzenia własnej oceny przygotowania budynku, obiektu budowlanego lub terenu do przeprowadzenia akcji ratowniczej, a także w koniecznych przypadkach do podjęcia działań w celu poprawienia istniejącej infrastruktury.

W momencie, gdy Urząd Miejski otrzyma informacje zwrotną od zarządców nieruchomości zostaną podjęte kolejne kroki. Wówczas zostanie dokonana szczegółowa analiza oraz ocena wszystkich budynków i terenów, dla których koniecznością jest droga pożarowa jako czynnik, który wpływa na możliwość przeprowadzenia skutecznych akcji ratowniczych.

Co zostanie sprawdzone w ramach analizy?

Służby będą sprawdzały sposób dojazdu z drogi głównej do obiektu (od strony klatek schodowych), sposoby oznakowania drogi dojazdowej prowadzącej do danego obiektu, oznakowanie miejsc do parkowania pojazdów mieszkańców budynku oraz możliwość dojazdu do obiektu pojazdem ciężarowym np. straży pożarnej.

Inspekcje, służby i straże podczas przeprowadzania analiz w ramach swych uprawnień mogą stosować sankcje karne za nieprzestrzeganie przepisów ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ p-pi
ponad rok temu 6
Też mi działanie nie muszę być w żadnej komisji żeby pokazać co , gdzie w Elblągu jest nie TAK . Zacząłbym od " Pierwszego z Elblążan ", jak Go nazywa nijaki M . L .
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ cichy
ponad rok temu ocena: 100%  5
Przepraszam a kto ma robić tą analizę?? Może członkowie komisji - proszę bardzo niech wezmą plan miasta i na piechotę po mieście sprawdzać jak wyglądają dojazdy do budynków. Jak chcą się wykazać to proszę bardzo a nie zlecać analizę . A wiecie jak to będzie wyglądało?? Wyślą w teren Policjanta, Strażaka i Nadzór Budowlany i będą ganiać po mieście aby zadowolić państwa z komisji. Gratuluje pomysłu Pani przewodniczącej.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ewa
ponad rok temu ocena: 40%  4
Ewa - mieszkam na Zawadzie /Okulickiego/ zapraszam komisję! Jeszcze nic się złego nie zdarzyło z powodu tarasowania przez samochody dojazdu do bloków. Karetka pogotowia jeszcze daje radę, ale nie daj Bóg żeby wybuchł pożar - będzie nieszczęście. Czas się tym zająć. Są płatne parkingi ale nie obsadzone w 100%. Samochód się ma ale na miejsce na parkingu właściciel żałuję pieniędzy.
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ marcus
ponad rok temu ocena: 100%  3
Robotnicza 47 masakra
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Snake
ponad rok temu ocena: 67%  2
a można gdzieś zgłaszać aby szczególnie przyjżeli sie pewnym lokalizacja?
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ :O
ponad rok temu ocena: 100%  1
Komisja... chcą pokazać?
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.