› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Alternatywa dla wymiany alternatora. Sprawdź, na co pozwala tzw. regeneracja!

› poradnik ponad rok temu    25.11.2018
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Alternatywa dla wymiany alternatora. Sprawdź, na co pozwala tzw. regeneracja!

W czasach, gdy niemal każde auto jest naszpikowane elektroniką, niezwykle istotną rolę pośród samochodowych części odgrywa alternator, czyli prądnica prądu przemiennego, która wytwarza prąd i ładuje akumulator. Jeżeli urządzenie to odmówi posłuszeństwa, zostajesz właściwie wyeliminowany z jazdy. Nowy alternator to zwykle spory wydatek. Na szczęście większość usterek możesz naprawić tanio i skutecznie poprzez usługę regeneracji alternatora.

Technologia rozwijana od XIX wieku

Prądnica prądu przemiennego to odkrycie słynnego wynalazcy Nikola Tesli z 1890 roku. Od tamtego czasu technologia alternatorów jest cały czas rozwijana, jednak mimo postępu niezmienny pozostaje fakt, że alternator jest wykonywany z elementów zużywających się w miarę eksploatacji. Awarie są więc z czasem nieuniknione.

Najczęstsze rodzaje awarii alternatora

Usterki alternatora można podzielić na mechaniczne i elektryczne. W pierwszej kolejności wymiany wymagają najczęściej zacierające się elementy eksploatacyjne – łożysko, tzw. szczotki alternatora oraz pierścienie na wirniku. Koszt ich wymiany zwykle zamyka się w 100-150 zł.

Do poważniejszych usterek należą te dotyczące regulatora napięcia, mostka prostowniczego, stojana, koła pasowego, komutatora, wirnika (zwarcie) czy uzwojenia twornika (przepalenie). Problemy z urządzeniem zasygnalizuje Ci czerwona lampka z symbolem akumulatora – przy sprawnym układzie powinna się świecić po włączeniu zapłonu i zgasnąć po uruchomieniu silnika. Wymiany części elementów prądnicy możesz dokonać samodzielnie, szybciej i bezpieczniej będzie jednak oddać samochód w ręce specjalistów. Najbliższy warsztat możesz znaleźć w kilka chwil, korzystając z serwisu Motointegrator. Regeneracja poradzi sobie z większością usterek alternatora.

Jak przebiega regeneracja alternatora?

Na początku zdejmowany jest pasek napędzający alternator, odłączane są przewody urządzenia i odkręcane jego mocowania. Następnie wymieniane są wszystkie elementy, które uległy uszkodzeniu. Końcowy koszt będzie zależeć od tego, ile elementów zostało wymienionych. Obudowa oraz elementy wewnętrzne są piaskowane i malowane. Po ponownym skręceniu i zamontowaniu alternatora ostatnim krokiem jest skontrolowanie jego działania. W tym celu uruchamia się silnik i za pomocą miernika podłączonego do zacisków akumulatora sprawdza się, czy na klemach akumulatora napięcie elektryczne utrzymuje się w zakresie od 13,8 V do 14,5 V.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.