› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Akcyza na samochody – wszystko, co powinieneś wiedzieć

› bieżące 10 miesięcy temu    14.09.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Akcyza na samochody – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Sprowadzanie aut z Niemiec, Szwajcarii, USA oraz innych krajów nierozerwalnie wiąże się z pojęciem akcyzy na samochody. Co dokładnie oznacza ten termin, dlaczego jest taki ważny i jakich formalności wymaga?

Akcyza od samochodu – czym dokładnie jest?

Akcyza za samochód to podatek pośredni, płacony przez osobę kupującą i sprowadzającą samochód spoza granic naszego kraju. Za każdym razem, kiedy sprowadzasz auto z Niemiec, Szwajcarii lub innego kraju, musisz wnieść opłatę w formie akcyzy od samochodu w okresie do 14 dni od momentu przekroczenia granicy przez pojazd. Jeśli podatek nie zostanie opłacony, nie będzie możliwa rejestracja pojazdu z zagranicy. Opóźnienia wiążą się także z karą w postaci mandatu.

Akcyza za auto – jakich formalności trzeba dopełnić?

Akcyza za samochód (zobacz: http://www.akcyza.com.pl) wiąże się z wieloma formalnościami i koniecznością zwrócenia się do specjalnych instytucji, zajmujących się tym podatkiem.

Po sprowadzeniu auta z zagranicy należy zwrócić się do urzędu celnego, gdzie konieczne jest wypełnienie i złożenie deklaracji AKC-U/S. Jak było wspomniane, mamy na to dwa tygodnie od momentu przewiezienia pojazdu przez granicę kraju. Należy także złożyć wniosek do naczelnika urzędu celno-skarbowego. Na tym etapie wyliczana jest wysokość akcyzy od samochodu. W następnej kolejności należy zapłacić należność – wtedy otrzymuje się odpowiednie zaświadczenia.

Dla osób, które pierwszy raz sprowadzają samochód z Niemiec, USA lub innego kraju, proces ten może być problematyczny – jest bowiem nie tylko skomplikowany, ale także czasochłonny, a jakiekolwiek niedopatrzenia mogą spowodować problemy. Z tego względu najpewniejszą opcją jest powierzenie zadań związanych z akcyzą za auto profesjonalnej firmie, która specjalizuje się takich usługach.

Czy możliwe jest zwolnienie z akcyzy za samochód w Warszawie?

Istnieje możliwość zwolnienia z opłat za samochód z Niemiec lub innego kraju – mogą w tym pomóc specjalne firmy, specjalizujące się w temacie akcyzy za auto. Można znaleźć je w Warszawie i innych dużych miastach.

Zwolnienie z akcyzy za samochód osobowy jest możliwe w przypadkach, kiedy:

 • auto jest przywożone przez osobę fizyczną, która czasowo przebywała na terytorium innego państwa członkowskiego,
 • auto jest przywożone przez osobę fizyczną, która zamierza osiedlić się w Polsce na stałe ze względu na zawarcie związku małżeńskiego,
 • auto jest przywożone przez osobę fizyczną, która otrzymała je w spadku na terytorium państwa członkowskiego,
 • auto jest przywożone przez osobę fizyczną, przybywającą z innego państwa członkowskiego do Polski na pobyt stały.

Akcyza na samochody – skorzystaj z usług doświadczonej firmy

Wszystkie formalności związane ze sprowadzaniem samochodu z Niemiec, USA, Szwajcarii czy innych państw wymagają dobrej znajomości przepisów prawa. Akcyza i pozostałe opłaty za auto, tłumaczenia przysięgłe niezbędnych dokumentów oraz rejestracja pojazdu z zagranicy to zadania wyjątkowo czasochłonne i wymagające wycieczek do różnego typu urzędów. Z tego względu doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doświadczonej firmy, specjalizującej się w tematyce importu i sprowadzania aut z zagranicy oraz dotyczącej go akcyzy. Firmy tego typu funkcjonują w Warszawie i innych dużych miastach.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.