› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Akcja informacyjna dotycząca elbląskiego kontrapasa

› bieżące ponad rok temu    16.10.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Kontrapas na ul. WspólnejKontrapas na ul. Wspólnej fot. UM Elbląg

W piątek, 19 października we wczesnych godzinach porannych, na skrzyżowaniu ulicy Wspólnej i Sienkiewicza, przeprowadzona zostanie akcja informacyjna dla kierowców samochodów i rowerzystów, korzystających z nowo otwartego pasa rowerowego w ciągu ulicy Wspólnej i części ulicy Kościuszki.

Członkowie Zespołu Mobilności Aktywnej: Małgorzata Iwaniszczuk, Andrzej Demczuk, Robert Turlej oraz Marek Kamm wraz z komisarzem Andrzejem Śliwińskim z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, wręczać będą zmotoryzowanym ulotki informacyjne oraz opaski odblaskowe. Akcja planowana jest na około 60 minut.

Kontrapas to pas rowerowy umieszczony na ulicy jednokierunkowej, który umożliwia rowerzystom poruszanie się w kierunku przeciwnym do ruchu samochodów. Kontrapas jest z definicji jednokierunkowy. W drugim kierunku rowerzyści poruszają na zasadach ogólnych, czyli zgodnie z ruchem pojazdów samochodowych. Taki pas rowerowy jest wyznaczany zawsze na jezdni, nigdy na chodniku czy na drodze dla rowerów. Jest on zlokalizowany przy prawym krawężniku, tak aby była zachowana podstawowa zasada ruchu drogowego, czyli ruch prawostronny.

Pierwsze kontrapasy w Elblągu zostały wytyczone na całej długości ul. Wspólnej i części ul. Kościuszki (na odcinku od ul. Wspólnej do skrętu w lewo do ,,miasteczka szkolnego’’ na ul. Saperów). Powstał w ten sposób łącznik od ul. Sienkiewicza, skracający drogę dla rowerzystów do domu studenckiego na ul. Wspólnej, do stadionu na ul. Agrykola i do celu wielu rowerowych podróży czyli ,,miasteczka szkolnego’’ oraz znajdujących się przy ul. Saperów urzędów.

W następnej kolejności za pomocą kontrapasów zlikwidowane mają zostać ,,wąskie gardła’’ na trasach podróży elbląskich rowerzystów, takie jak np. ulica Kosynierów Gdyńskich, Kręgielna, Okrężna, Kolejowa i Podchorążych.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.