› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

800 zł za parkowanie na "kopercie"? Od dziś obowiązują nowe przepisy

› bieżące ponad rok temu    11.04.2015
Paweł Makowski
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Zdjęcie poglądowe, stanowi jedynie ilustrację do artykułuZdjęcie poglądowe, stanowi jedynie ilustrację do artykułu fot. www.perlapucka.com.pl

W połowie lutego informowaliśmy o tym, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce wprowadzić wyższe kwoty mandatów. Dziś już możemy powiedzieć, iż udało mu się tego dokonać. Stosowne rozporządzenie weszło w życie rano. Oznacza to m. in. dotkliwsze kary dla pijanych rowerzystów, za jazdę na motorze bez kasku i przede wszystkim za bezprawne parkowanie na tzw. "kopercie".

Informowaliśmy w styczniu o planach posłów Platformy Obywatelskiej, zakładających nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jednak to resort spraw wewnętrznych zrealizował swoje zamierzenia jako pierwszy, bowiem rozporządzenie, na mocy którego podwyższone zostaną kary za niektóre wykroczenia drogowe, zaczęło obowiązywać od dziś. Co to oznacza dla kierowców i pieszych?

Przypomnijmy: w dokumencie, o którym mowa MSW zawarło zapis, z którego wynika, że pieszy, nieposiadający stosownych oznaczeń odblaskowych, może zostać ukarany mandatem w wysokości do 100 zł. Kara obowiązywać będzie tylko wówczas, gdy osoba przebywa na terenie niezabudowanym po zmroku, gdzie brak tzw. odblasku stwarzałby zagrożenie dla jej życia. Taką samą kwotę mandatu przewidziano za nieposiadanie kasku podczas jazdy motocyklem.

Dokument resortu spraw wewnętrznych zakłada również, że wysokość mandatu dla uczestnika ruchu drogowego, który wsiadł na rower po spożyciu alkoholu lub innych środków o podobnym działaniu (i ma od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) wyniesie od 300 do 500 zł. Jeśli natomiast rowerzysta będzie nietrzeźwy (czyli będzie miał więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi) może otrzymać mandat w wysokości 500 zł.

Najważniejszą zmianą, jaką wprowadza rozporządzenie MSW dotyczy jednak mandatów za parkowanie na tzw. "kopercie" bez stosownych uprawnień. Kara może wynieść nawet do 800 zł, a jeśli kierowca będzie się legitymował cudzą bądź fałszywą kartą parkingową przeznaczoną dla osoby niepełnosprawnej, grozi mu mandat w wysokości 300 zł.

W roku 2014 w Elblągu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wystawili 17.274 mandatów. Jak wyjaśnia Jakub Sawicki z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu:

Dokładnie liczby te przedstawiają się następująco: 16.007 mandatów dla kierowców i 1.267 dla pieszych.

Niestety, mimo iż wielu kierowców ma świadomość, że za wymienione wyżej wykroczenia mogą otrzymać mandaty, wciąż nie podporządkowują się obowiązującym przepisom. To samo tyczy się pieszych. Czy musi dojść do tragedii, by ludzie uświadomili sobie jak ważne, jest przestrzeganie przepisów?

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.