› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

7 prostych rad, jak przygotować samochód do wiosennych wypadów za miasto

› poradnik ponad rok temu    16.02.2012
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A

Wiosna to najlepszy czas na robienie wielkich porządków. Dobrze byłoby, gdyby właściciele czterech kółek również pamiętali w tym okresie o dokładnej kontroli auta. Po zimowej eksploatacji samochodu, niezwykle ważne jest jego przygotowanie do skrajnie innych warunków na drodze.

Dzięki poniższym radom wejście w letni sezon na drodze już nie będzie takie trudne. Zyskasz bezpieczeństwo, zmniejszysz zużycie paliwa, a twoje auto będzie bardziej niezawodne.

1. Wymień lub zamień miejscami opony oraz sprawdź czy są dobrze napompowane.
Jeżeli jeszcze jeździsz na zimówkach, to najwyższy czas by je wymienić na ogumienie letnie, a jeśli cały rok używasz tych samych opon, nie zapomnij o zamianie ich miejscami. Upewnij się czy wszystkie koła, w tym zapasowe, są wyważone i dobrze napompowane. Odpowiednie ciśnienie zmniejsza zużycie paliwa oraz bieżnika.

2. Sprawdź hamulce.
Po zimowym, wzmożonym hamowaniu i wielokrotnym ratowaniu się przed poślizgiem na lodzie, dobrze też sprawdzić hamulce. Najczęściej wsłuchanie się w pracę samochodu, wystarczy do wykrycia ewentualnych problemów z układem hamowania. Jeśli więc słyszysz nadmierne tarcie, stukanie lub piski, koniecznie zrób przegląd.

3. Sprawdź wszystkie płyny.
Odmawiający pracy po zimie spryskiwacz do szyb sam nam podpowie, że warto sprawdzić wszystkie płyny w aucie. W trudniejszych, zimowych warunkach na drodze płyny zużywają się znacznie szybciej. Dlatego wiosną koniecznie dolejmy lub wymieńmy płyn hamulcowy, olej w skrzyni biegów oraz płyny w chłodnicy, układzie kierowniczym i spryskiwaczu.

4. Wymień olej silnikowy.
Wybór oleju – największego przyjaciela naszego silnika – wymaga zastanowienia. Wahasz się co użyć? Oleje syntetyczne, stworzono z myślą o ochronie silnika w każdej temperaturze, optymalizacji jego wydajności oraz zmniejszeniu zużycia oleju. Chcąc wybrać właściwy olej, koniecznie sprawdź w instrukcji obsługi swojego auta zalecenia producenta lub poradź się mechanika.

5. Sprawdź pióra wycieraczek.
Zimowa walka wycieraczek ze śniegiem i deszczem powoduje, że ich zużyte pióra bardziej rozmazują, niż czyszczą szyby. Co gorsze, nieustanny brud i zacieki przed oczami zmniejszają nasze bezpieczeństwo na drodze. Nie ma wątpliwości, że wymiana przedniej, podrapanej szyby będzie nas więcej kosztować, niż kupno nowych piór. Dlatego o sprawne działanie wycieraczek najlepiej zadbać już teraz, zanim wiosenne deszcze ograniczą nam widoczność na drodze.

6. Sprawdź działanie klimatyzacji.
Przegląd klimatyzacji zaoszczędzi nam kłopotów w pierwsze upalne dni. Koniecznie sprawdź działanie czujnika ciśnienia klimatyzacji oraz stan węży.

7. Stosuj środki ochronne.
Plastik, popularne wykończenie siedzeń i kierownicy, wystawiony na działanie promieni słonecznych jest narażony na pękanie i utratę koloru. Jeśli chcemy temu zapobiec, musimy pamiętać o środkach ochronnych, które zabezpieczą wnętrze samochodu przed wyglądającymi mało estetycznie uszkodzeniami.

 

źródło: www.carfocus.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.