› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

5 sprawdzonych sposobów na tanie OC

› poradnik ponad rok temu    27.11.2016
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
5 sprawdzonych sposobów na tanie OC

W ciągu ostatnich kilku lat ubezpieczenia OC w Polsce znacznie zdrożały. Szacuje się, że tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2016 roku wzrost ten wyniósł średnio 38 proc. Warto jednak szukać sposobów na obniżenie składki na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Przedstawiamy 5 sprawdzonych sposobów na tanie OC.

Zniżki na ubezpieczenie OC

Największy wpływ na ostateczną wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC komunikacyjne mają zniżki wypracowane przez właściciela pojazdu lub jego współwłaściciela. Za każdy rok bezszkodowej jazdy w ramach systemu bonus-malus kierowcom przyznawane są zniżki. Towarzystwo ubezpieczeniowe może samodzielnie określić, ile zniżki udzieli klientowi za rok bezszkodowej jazdy. Zwykle jest to 10-20 proc. Maksymalna zniżka obecnie wynosi 80 proc. i jest oferowana przez firmę Uniqa. Jednak nie można twierdzić, że właśnie ten ubezpieczyciel zaoferuje nam najtańszą polisę OC dla naszego auta.

Młodzi kierowcy muszą liczyć się z tym, że ubezpieczyciel może nałożyć na niż zwyżkę ubezpieczeniową za wiek - zwykle do 26. roku życia lub za niewielki staż jako kierowca. Zniżki można gromadzić samodzielnie lub skorzystać z tych, które zostały już wypracowane np. przez naszych rodziców. Wówczas wystarczy wpisać np. ojca z najwyższymi zniżkami do dowodu rejestracyjnego pojazdu, aby przy wyliczaniu składki na OC towarzystwo ubezpieczeniowe wzięło je pod uwagę.

Porównywanie ofert ubezpieczeniowych

Warto poświęcić swój czas na znalezienie najbardziej atrakcyjnej dla nas oferty ubezpieczenia OC. W tym celu można skorzystać z porównywarki ubezpieczeniowej, na stronie: https://ubezpieczamy-auto.pl/. Po wpisaniu najważniejszych parametrów ubezpieczanego pojazdu oraz danych dotyczących kierowcy i przebiegu jego historii ubezpieczeniowej, uzyskujemy listę ofert polis OC wraz z cenami.

Najlepiej wybrać ofertę tej firmy ubezpieczeniowej, która oferuje najkorzystniejsze warunki cenowe. Nie trzeba martwić się, że wpłynie to na wysokość potencjalnych odszkodowań z OC oraz na zakres świadczonej ochrony ubezpieczeniowej, bowiem kwestie te zostały ustalone w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić renomę firmy ubezpieczeniowej. Ważne jest to, czy w ostatnich miesiącach lub latach nie było na nią wielu skarg do Rzecznika Ubezpieczonych (obecnie Rzecznik Finansowy), np. z tytułu zbyt niskich oszacowań szkody całkowitej i związanej z tym wypłaty odszkodowania. W takiej sytuacji ubezpieczony, który czuje się pokrzywdzony przez towarzystwo ubezpieczeniowe, może napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela.

Pakiet ubezpieczeniowy

Korzystniejszą cenowo ofertę na ubezpieczenie OC mogą uzyskać ci klienci, którzy decydują się na wykupienie w firmie ubezpieczeniowej kilku polis komunikacyjnych, np. obowiązkowego ubezpieczenia OC, wraz z dobrowolnymi ubezpieczeniami AC, NNW czy pakietem Assistance.

Kupowanie polisy online lub przez telefon

W kanałach direct, w których wiele czołowych firm ubezpieczeniowych sprzedaje swoje polisy, można liczyć na uzyskanie dodatkowej zniżki, tzw. marketingowej. Firma nie ponosi tak wysokich kosztów dotarcia do klienta i jego obsługi w trybie online, jak w przypadku osobistych spotkań czy zatrudniania agentów, dlatego jest skłonna udzielić zniżki na OC.

Płatność z góry

W wielu firmach ubezpieczeniowych można mniej zapłacić za OC, jeśli klient od razu zdecyduje się na opłacenie całej, rocznej składki z góry. Jest to korzystniejsza finansowo opcja niż dzielenie składki na kilka części.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.