› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

5 sposobów na zabezpieczenie lakieru samochodowego

› poradnik ponad rok temu    20.10.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
5 sposobów na zabezpieczenie lakieru samochodowego

Lakier samochodowy

Każdy miłośnik motoryzacji dba o wygląd swojego samochodu. Powłoka lakiernicza jest istotnym elementem samochodu. Bowiem jest ona szczególnie narażona na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, działania atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg czy grad i wiele innych. Przez to może ona stracić swój oryginalny kolor. Patrząc na stan lakieru można stwierdzić w jaki sposób ten samochód był eksploatowany. Występuje kilka rodzajów lakierów. Producent pojazdu czy też jego właściciel powinien podjąć decyzję jaki rodzaj lakieru zastosować. Trzeba zwrócić uwagę, aby nie były one toksyczne. Jakie są najlepsze sposoby na zabezpieczenie lakieru samochodowego?

Sposoby na zabezpieczenie lakieru samochodowego

Powłoka ceramiczna oferowana przez Nano Clinic jest jedną z droższych metod, dlatego że na koszt składa się zarówno cena preparatu jak i praca specjalistów. To zaawansowany sposób ochrony, ale jest wart swojej ceny. Powłoka ceramiczna zabezpiecza powierzchnię lakieru nawet do pięciu lat. Po utwardzeniu się, na aucie tworzy się szklista warstwa. Jest ona odporna na promieniowanie UV, a także na ostrą chemię. Dzięki zastosowaniu tego sposobu samochód mniej brudzi się niż dotychczas. Ponadto ceramika chroni przed wszelkimi zarysowaniami i zabezpiecza przed działaniem ostrych i silnych chemicznych środków. Zaletą ceramicznych powłok jest szklista karoseria, a kolory są bardziej wyraźne. Kolejną pozytywną cechą tego zastosowania jest zdolność do samoregeneracji szczególnie pod działaniem ciepłej wody.

Kolejnym sposobem na zabezpieczenie lakieru samochodowego jest zastosowanie folii ochronnej. To jedna z najbardziej zaawansowanych i najskuteczniejszych stosowanych metod. Folia chroni lakier przed zarysowaniami, odpryskami i zmatowieniu. Daje ona około 5 lat gwarancji. Istnieją dwa rodzaje folii ochronnych. Kolorowa ochronna folia pozwala na całkowitą zmianę w wyglądzie samochodu. Jej grubość wynosi 100 - 200 mikrometrów, a co ważne - pokrywa równo wszystkie części karoserii. Drugi rodzaj to bezbarwna folia ochronna, która, mimo że jest kosztowna to chroni nawet przed wyrzucanymi kamieniami czy też przed otarciami. Koszt może wynosić ponad 2 tys. zł.

Można wyróżnić trzy etapy korekty lakieru. Jednoetapowa to nic innego jak odświeżenie lakieru jednocześnie zgłębiając kolor, dzięki czemu znikają mikrorysy. Dwuetapowa korekta przynosi już większe widoczne efekty. Należy zastosować kilka polerskich technik. Trzyetapowa korekta lakieru pozwala usunąć najcięższe zarysowania. Po wykonanej usłudze lakier lśni. 

Polerowanie samochodu jest najbardziej czasochłonnym procesem. Wykonana bezpieczna usługa w profesjonalnym salonie charakteryzuje się wielką starannością. Można również polerować ręcznie co nie jest trudne do wykonania. Najpierw jednak trzeba umyć dokładnie samochód. Nie można usunąć zbyt dużej ilość bezbarwnego lakieru, ponieważ to grozi uszkodzeniem. Ręczna metoda jest odpowiednia do zastosowania w przypadku małego zużycia powłoki lakierniczej. Taśmą należy zabezpieczyć plastiki, reflektory itp. przed zabrudzeniem polerska pastą. Najpierw poleruje się na niewielkiej powierzchni. Jeśli efekt nie jest zadowalający to można wypróbować pasty o większej ścieralności. To pracochłonny proces, ale wykonalny przez każdego. Proces można wykonać raz na jakiś czas.

Woskowanie to kolejny sposób na zabezpieczenie lakieru samochodowego. Wosk nie tylko ułatwia umycie samochodu, ale także ogranicza przyleganie brudu. Ponadto posiada ono hydrofobowe właściwości, które pozwalają odpychać cząsteczki wody. Woskowanie średnio co 3 - 4 miesiące chroni lakier auta przed warunkami atmosferycznymi. Koszt nie jest drogi, wynosi ponad 100 zł.

Podsumowanie

O wybraniu sposobu na zabezpieczenie lakieru samochodowego decyduje przede wszystkim stan lakieru, stopień trudności aplikacji, trwałość powłoki ochronnej, a także koszt wykonania usługi. Trzeba pamiętać, że powierzchnia lakieru musi być przede wszystkim odpowiednio oczyszczona, a następnie przygotowana do aplikacji danego kosmetyku czy też naklejenia folii. Zaleca się inwestowanie w ochronę lakieru szczególnie przed sprzedażą pojazdu, zimowym okresem czy nawet dłuższymi podróżami.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.