Czujesz nieodpartą potrzebę pognania samochodem jak najdalej? Jest kilka rzeczy, które powinieneś zrobić, zanim odpalisz samochód. Poniżej kilka wskazówek, jak sprawdzić samochód, by był tak przygotowany do jazdy, jak jego kierowca. Niektóre rzeczy możesz przeglądnąć samodzielnie, inne powinien zrobić mechanik.
Olej
Czas: 2-3 minuty
Sprawdzenie oleju silnikowego jest jedną z najprostszych i najważniejszych prac konserwacyjnych. Znalezienie i naprawa problemu związanego z olejem, zanim nasz silnik ulegnie uszkodzeniu, pozwoli nam zaoszczędzić tysiące złotych. Praca silnika bez oleju spowoduje zatarcie silnika i w efekcie uniemożliwi jakąkolwiek jazdę.
Olej najlepiej sprawdzać wtedy, kiedy silnik jest gorący w dotyku. Aby sprawdzić olej, zlokalizuj bagnet. Wyjmij bagnet i wytrzyj go. Wsadź ponownie, odczekaj, wyjmij raz jeszcze i sprawdź na miarce poziom oleju. Jeżeli poziom oleju jest poniżej minimalnego pułapu, powinieneś go uzupełnić. Upewnij się również, czy olej jest czysty i płynny, nie czarny i galaretkowaty. Jeśli olej jest czarny i galaretkowaty lub na bardzo niskim poziomie, poproś mechanika o sprawdzenie stanu silnika.
Akumulator
Czas: 2-3 minuty
Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że przekręciłeś kluczyki w stacyjce i samochód nie ruszył, już wiesz, jak ważne jest mieć naładowany akumulator. Najprostszym sposobem na sprawdzenie akumulatora jest przyłożenie woltomierza lub testera akumulatorów. Możesz to sprawdzić również wizualnie na klemach. Szukasz czystych zacisków, bez korozji elektrostatycznej. Jeśli znajdziesz korozję, najszybszym sposobem pozbycie się jej jest pędzel i puszka coli. Przy wyłączonym samochodzie i odłączonym akumulatorze, umieść trochę coli na zaciskach i zostaw na chwilę: weź metalowy pędzel i spróbuj zdrapać korozję. To nie tylko pozwoli pozbyć się korozji, ale zwiększy przepływ elektryczny.
Filtr powietrza
Czas: około minuty
Sprawdzenie filtra powietrza w samochodzie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza przed długą podróżą, może pozwolić zaoszczędzić trochę pieniędzy. Im czystszy filtr, tym więcej powietrza dostaje się do silnika. Sprawdzenie filtra jest proste.
Zlokalizuj filtr powietrza pod maską samochodu (jeśli masz problemy, użyj instrukcji obsługi). Otwórz pojemnik i usuń filtr, sprawdź, ile kurzu i brudu zebrał filtr. Jeśli jest prawie biały, nie powinieneś się martwić. Jeśli jest czarny lub brązowy, to czas, żeby go wymienić. Dobrym pomysłem jest wymiana filtru przy każdej zmianie oleju. Jeśli jesteś między zmianami, to możesz wyczyścić filtr i użyć go ponownie. Po wyczyszczeniu umieść filtr ponownie pod maską i upewnij się, że obudowa jest odpowiednio zabezpieczona.
Płyn w chłodnicy
Czas: około minuty
Chłodnica zapobiega przegrzewaniu się silnika, więc ważne jest, by sprawdzić, czy znajduje się w niej płyn. Upewnij się, że samochód nie był odpalany przez jakiś czas. Korek chłodnicy będzie gorący, jeśli silnik był niedawno uruchomiony. Nowsze samochody mają plastikowy zbiornik cieczy chłodzącej silnik, który powinien być wypełniony do zaznaczonego poziomu (min. - max.). Jak korek ostygnie, odkręć go. Jeśli widzisz płyn, wszystko jest w porządku. Jeśli nie, dolej.
Światła
Czas: około minuty
To jest proste, ale przydatne zadanie, zwłaszcza, jeśli podróżujesz nocą. Sprawdź wszystkie funkcje oświetlenia (reflektory, tylne światła, światła hamowania, kierunkowskazy i światła awaryjne). Jeśli nie ma kogoś, kto mógłby Ci pomóc, stań blisko ściany lub drzwi garażowych i sprawdź czy światło lamp stopu odbijają się podczas hamowania.
Opony
Czas: 2-3 minuty
To kolejna prosta, ale ważna czynność. Po pierwsze dokonaj pomiaru ciśnienia w każdej z opon, sprawdź w instrukcji obsługi, jakie jest zalecane ciśnienie. Nie zapomnij sprawdzić także koła zapasowego, upewnij się, że nie jest uszkodzone. Sprawdź również głębokość bieżnika
Samochodowy przybornik
Czas: około minuty
Zawsze upewnij się, że w samochodzie jest kompletny zestaw samochodowych narzędzi. Ponadto, w zależności od długości podróży i pory roku, można spakować kilka dodatkowych rzeczy. Na przykład, w zimie wrzucić koc czy ciepłą kurtkę do bagażnika.
źródło: moto.onet.pl