› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

150 lat tramwajów w Polsce, a w Elblągu?

› rozwój i edukacja ponad rok temu    23.11.2016
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
150 lat tramwajów w Polsce, a w Elblągu?

11 grudnia 1866 roku na ulice Warszawy wyruszyły tramwaje konne, będące własnością GTDŻR (Głównego Towarzystwa Dróg Żelaznych Rosyjskich). Dzień ten stanowił inaugurację kursowania tramwajów w Warszawie, ale nie tylko. Dzień ten można również uznać za początek dziejów tramwajów w Polsce. Wszystko zaczęło się przed prawie sto pięćdziesięcioma laty w stolicy... jednak dopiero w 1908 roku wprowadzono w Warszawie trawaje elektryczne, a więc 13 lat później niż w Elblągu.

Tramwaje w Elblągu

Przypomnijmy w tym miejscu, że historia tramwajów w Elblągu jest również bardzo długa. Wczoraj, 22 listopada, minęła 121 rocznica rozpoczęcia kursowania tramwajów w naszym mieście - pierwsze składy tramwajowe pojawiły się na ulicach Elbląga 22 listopada 1895 roku.

Elbląg wchodzi w skład stosunkowo wąskiego grona miast, w których kursują tramwaje. W całej Polsce istnieje bowiem zaledwie 15 systemów tramwajowych – dziesięć z nich to systemy normalnotorowe (1435 mm), a pięć wąskotorowe (1000 mm). Najmłodsza sieć tramwajowa powstała w... 2015 roku i znajduje się w Olsztynie. Być może włodarze tego miasta po prostu pozazdrościli nam naszej sieci tramwajowej oraz zatęsknili za przeszłością, bowiem system komunikacji tramwajowej istniał w Olsztynie w latach 1907–1965.

Tramwaje w Elblągu rozpoczęły funkcjonowanie od samego początku jako elektryczne, co nie było zasadą (wiele sieci elektryfikowano dopiero z czasem). W związku z tym stanowią drugi w kolejności najstarszy system tramwajów elektrycznych (po Wrocławiu) wprowadzony na terenie obecnej Polski. Ciekawostką jest, iż linie tramwajowe zlokalizowane w naszym mieście mają nietypowy w przypadku obecnie funkcjonujących sieci rozstaw szyn – 1000 mm (identyczny rozstaw szyn posiadają linie w Bydgoszczy, Łodzi, Toruniu i Grudziądzu). Inną interesującą informacją jest ta, że do połowy lat 50. XX w. w Elblągu nie było pętli tramwajowej. W związku z tym po zakończonym kursie motorniczy musiał przejść na drugi koniec wagonu, aby poprowadzić kurs powrotny. Do 1968 roku linia przechodziła przez tereny Starego Miasta - tramwaj przejeżdżał pod Bramą Targową. Jak wskazuje dysponujący dużą wiedzą i doświadczeniem miejski przewodnik turystyczny Karol Wyszyński - ostatecznie zrezygnowano z tej trasy ze względu na konstrukcję bramy, która groziła zawaleniem. W związku z tym nowa linia została poprowadzona położoną w pobliżu ulicą Pocztową.

Warto nadmienić, że na przełomie lat 60. i 70. dalsze funkcjonowanie tramwajów w Elblągu stanęło pod mocnym znakiem zapytania. Ówczesne władze postanowiły bowiem wycofać tramwaje o rozstawie szyn 1000 mm z większości polskich miast, także z Elbląga. Jakimś cudem, jak również dzięki osobom zaangażowanym w zachowanie sieci tramwajowej w naszym mieście, Elbląg nie podzielił losu Legnicy (1968), Olsztyna (1965) czy też Bielska-Białej (1971).

W ostatnich 15 latach Tramwaje Elbląskie przeżywają okres rozwoju. Ważną datą był dzień 31 sierpnia 2002 roku. Oddano wtedy do użytku nową, dwutorową trasę w ciągu ul. płk. Dąbka (od pl. Jagiellończyka do ul. Obrońców Pokoju), otwierając tym samym dwie nowe linie: 4 i 5.

Rok temu, w związku z mijająca wówczas 120-letnią rocznicą uruchomienia w Elblągu linii tramwajowej, ukazał się pięknie wydany album "Tramwaje w Elblągu. 120 lat na torach", którego autorem jest elbląski historyk i podróżnik Tomasz Gliniecki.

...i w Warszawie

Jak już napisaliśmy wcześniej 11 grudnia 1866 roku na ulice Warszawy wyruszyły tramwaje konne. Dzień ten można uznać za początek dziejów tramwajów w Polsce. W związku z tym w stolicy odbędą się obchody 150. rocznicy uruchomienia tramwajów konnych w Warszawie, a co za tym idzie 150. rocznicy uruchomienia komunikacji tramwajowej w Polsce.

Główne obchody rocznicy zaplanowane zostały na niedzielę, 11 grudnia 2016 roku. Tego dnia, o godzinie 12, z placu Narutowicza rozpocznie się parada wagonów, która będzie wieść następującą trasą: plac Narutowicza – al. Jerozolimskie – al. Zieleniecka – Targowa – Trasa WZ – Zajezdnia „Wola”. W paradzie spotkać można będzie tramwaje, które na przestrzeni lat kursowały po ulicach Warszawy.

Po zakończeniu parady zaplanowany jest dzień otwarty w Zakładzie Naprawy Tramwajów T-3 przy ul. Młynarskiej. W celu dowozu gości na teren Zakładu zostanie zorganizowana linia specjalna, obsługiwana taborem zabytkowym.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

  • 7
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 2
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Pick
ponad rok temu ocena: 50%  1
Elbląg jest dumny ze swoich tramwajów i ich historii. Elbląg bez tramwajów to tylko El . !!!
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.