› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

108 kilometrów na godzinę "dostawczakiem" przez Żurawiec. Jakie konsekwencje dla kierowcy?

› bieżące 9 miesięcy temu    3.09.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
ŻurawiecŻurawiec fot. Marcin Mongiałło

Elbląska drogówka nie próżnuje także w weekendy. Długi, prosty odcinek drogi w miejscowości Żurawiec (ok. 10 km na południe od Elbląga) można powiedzieć, że aż kusi, aby bardziej nacisnąć pedał gazu. Wczoraj patrol Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu zatrzymał tam 39-latka, który wyraźnie złamał zasady ruchu drogowego. Policjanci stwierdzili przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym powyżej 50 km/h.

Mężczyzna bardzo szybko poruszał się dostawczym volkswagenem. Jechał 108km/h w miejscu ograniczenia do 50 km/h. Zatrzymano mu na 3 miesiące prawo jazdy.

Przypomnijmy w tym miejscu, że Policja zatrzymuje prawo jazdy za pokwitowaniem, które uprawnia do kierowania pojazdem przez 24 godziny od chwili jego zatrzymania. Dzieje się tak w przypadku przekroczenia przez kierującego pojazdem dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym lub w sytuacji, gdy kierujący pojazdem przewozi osoby w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym.

Jak podają dziennikarze na stronie anuluj-mandat.pl:

Prawdą jest że pokwitowanie wydane przez policjanta uprawnia nas do poruszania się w ciągu 24h (72h jeśli jesteśmy cudzoziemcem) od zatrzymania – traktowane jest jak prawo jazdy w tym okresie i nie grozi nam mandat za brak dokumentu podczas kontroli. Natomiast nie prawdą jest że po tym okresie mamy zatrzymane uprawnienia. Wbrew obiegowej opinii szerzonej przez Pana Sokołowskiego – rzecznika Policji, nawet gdyby uznać za właściwą ścieżkę przyjętą przez policję (a właściwą nie jest o czym dalej) to Policja przekazuje zatrzymany dokument do właściwego starosty, który to starosta wydaje decyzję o wstrzymaniu uprawnień, zaś od tej decyzji służy nam odwołanie do SKO. Błąd policji i wszystkich polega na tym że dopóki decyzja starosty nie będzie prawomocna (czyli dopóki SKO jej nie zatwierdzi lub nie cofnie) nasze uprawnienia nie są wstrzymane – zatem jazda do tego czasu nie powoduje żadnych skutków poza mandatem – 50 zł za brak dokumentu w czasie kontroli.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.